Ocak Gözleri Nasıl Temizlenir: 6 Pratik Yöntem

Ocak gözleri, mutfağın en çok kirlenen alanlarından biridir. Peki, ocak gözleri nasıl temizlenir? İşte, ocak gözlerini temizlemek için uygulayabileceğiniz 6 yöntem:
Ocak Gözleri Nasıl Temizlenir: 6 Pratik Yöntem
18 Nisan 2024, 15:51

Yemekleri pişirirken aniden taşarak dökülmesi, pişirme esnasında etrafa sıçrayan yağ ve yemek artıkları ocak gözlerinin kirlenmesine neden olur. Aslında ocak gözleri mutfağın en çok kirlenen alanlarından biridir. Ocak gözlerinde biriken yemek artıklar temizlenmediği takdirde kısa sürede kurur ve ocakların kararmasına sebep olur. Ocak gözleri kolayca çizilebildiği için dikkatli bir şekilde temizlenmelidir. Temizleme aşamasında doğru ürünler kullanılmazsa, ocak gözleri çizilir ve kararır. 

Ocak Gözleri Nasıl Temizlenir?

 1. Beyaz sabun

beyaz sabun

Ocak gözleri temizlenen en kolay yolu, beyaz sabundur. Beyaz sabunu rendeleyerek ufak parçalara ayırın. Rendelediğiniz sabunun üzerine kaynar su ekleyin. Ocak gözlerini sabunlu su karışımına atarak 1 gece bekletin. Ertesi gün ocak gözlerini ovalayın ve suyun altında durulayın. Ardından mikrofiber bez ile kurulayarak ocak gözlerini yerleştirin.

 1. Sirke ve tuz

sirke

Özellikle paslanmış ocak gözlerini temizlemek için, sirke ve tuz karışımı çok etkilidir. Bir fincan sirkeye 1 yemek kaşığı tuz ekleyin. Karışıma bulaşık süngerini batırarak ocak gözlerini ovalayın. Lekeler çıktığında ocak gözlerini suyla durulayın ve kuruması için birkaç saat bekletin. 

Bakınız; Beyaz sirkenin kullanım alanları

 1. Doğal yağlar

zeytinyağı

Ocak gözlerindeki paslanmayı önlemek için, bazı doğal yağları kullanabilirsiniz. Özellikle hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı, temizleme için çok etkilidir. Birkaç damla yağı temiz beze damlatın ve ocak gözlerini silin. 

 1. Limon tuzu

limon tuzu

Ocak gözünü temizlemek için, limon tuzundan da yardım alabilirsiniz. Tencerenin içine bir yemek kaşığı rendelenmiş sabun, bir fincan limon tuzu, 3-4 damla sirke ve 1 litre sıcak su ekleyin. Ocak gözlerini karışıma alın ve 1 saat bekletin. Yağlar çözündükçe suyun rengi değişecektir. Ardından ocak gözlerini bulaşık süngeri ovalayın ve soğuk suyun altında durulayın. Kuruduktan sonra yerine yerleştirin. 

Bakınız; Limon tuzu nasıl kullanılır?

 1. Diş macunu

diş macunu

Bu yöntem, özellikle seramik ocaklar için kullanılır. Seramik ocaklarda lekeli yüzeylere diş macunu sıkın ve mikrofiber bezle bu bölgeleri silin. Lekeler tamamen çıktığında ocak gözlerinin üzerindeki diş macunu lekelerini ovalayın. 

Bakınız; Diş macununun kullanım alanları

 1. Mikrofiber bez

mikrofiber bez

Bu yöntem, indüksiyonlu ocakları temizlemek için kullanılır. Diğer ocaklara göre hassas bir yüzeye sahip olan indüksiyonlu ocaklar, yalnızca mikrofiber bez ile temizlenir. İndüksiyonlu ocakların ayrı bir gözü yoktur, bu yüzden mikrofiber bez ile tüm ocak silinmelidir. 

Bakınız; Temizlik bezi nasıl temizlenir?

Ocak Gözleri Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı?

Ocak gözleri bulaşık makinesinde yıkanabilir. Ancak bulaşık makinesinde deterjan ve sert sular, ocak gözlerinin üzerinde bulunan siyah kaplamaya zarar verebilir. Ayrıca yüksek sıcaklıklar, kaplamaların sökülmesine yol açabilir. Bu yüzden elde yıkamak daha iyi sonuçlar verir. 

Şunlara da göz atın;

 1. Ocak nasıl temizlenir?
 2. Ocak demirleri nasıl temizlenir?
 3. Cam ocak nasıl temizlenir?
 4. Mutfak tezgahı nasıl temizlenir?
 5. Mutfak temizliği nasıl yapılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo