Alüminyum Yüzeyler Nasıl Temizlenir?

Alüminyum mutfak tezgahı ve eşyalar nasıl temizlenir? Alüminyum yüzeyler nasıl parlatılır? İşte, alüminyum yüzeyleri temizlemek için uygulayabileceğiniz doğal yöntemler:
Alüminyum Yüzeyler Nasıl Temizlenir?
24 Nisan 2024, 22:31

Alüminyum, evlerde kullanılan, özellikle mutfakta geniş bir kullanım alanına sahip olan bir malzemedir. Ancak alüminyum eşyalar doğru bir şekilde temizlenmediği takdirde, kısa sürede kararmaya başlar. Ayrıca renginin solması da sık sık yaşanan durumlardan biridir. Bu yüzden alüminyum eşyaları doğru bir şekilde temizlemek kullanım ömrünü artırır ve ilk gün ki gibi tertemiz kalmalarını sağlar. 


Alüminyum Eşyalar Nasıl Temizlenir?


 1. Sirkeli Su: Eğer temizleyeceğiniz eşyalar küçükse, geniş bir tencerenin içerisine alın. Üzerine sirke ve su ekleyerek kaynatın. Kaynatma işleminden sonra temiz bir bezle kurulayın. Eğer kaynatma imkanınız yoksa, su ve sirkeyi tencerede kaynatıp süngeri bu suya batırarak da temizleyebilirsiniz.
 2. Araba Cilası: Temiz bir bezi araba cilasının içine batırdıktan sonra alüminyum yüzeyleri silebilirsiniz. Kısa sürede parladığını görebilirsiniz.
 3. Süt: Alüminyum eşyaları, süt ve su karışımı olan bir tencerenin içinde kaynatın. Kaynatma işleminden sonra temiz bir bezi sütlü su karışımına batırın. Alüminyum yüzeyleri bu bezle sildiğinizde, kir ve lekelerin yok olduğunu göreceksiniz. 1. Zeytinyağı: Zeytinyağı ve alkolü bir kapta karıştırın. Süngeri karışıma batırdıktan sonra, temizlemek istediğiniz yüzeyleri silin. Ardından kuru bir bezle ıslaklığı giderin.
 2. Limon: Tencerenin içerisine su doldurun ve kaynayana kadar ağzı kapalı bir şekilde bekletin. Bir adet limonu dörde bölün ve suyun içerisine atın. Daha sonra ocağın altını kapatın ve kaynar suya alüminyum eşyaları koyun. Eşyaları bu suda yarım saat bekletin. Dilerseniz kaynatmak yerine, limonla ovmayı da deneyebilirsiniz.
 3. Soda: Alüminyum yüzeyleri sodaya batırılmış sünger ile silin. Ardından kurulayın.
 4. Tartar Kremi: Kararan alüminyum eşyalar için, bir tencerenin içerisine 1 litre su ve 2 çay kaşığı tartar kremi dökün. Güzelce karıştırdıktan sonra 5 dakika kaynatın. Ardından sabunlu bulaşık süngeriyle bu eşyaları ovalayın. Özellikle kararan kısımlarını güzelce ovalamaya dikkat edin.
 5. Arap Sabunu: Bulaşık teline bol miktarda arap sabunu dökün. Ardından alüminyum kapları sabun yardımıyla ovalayın. Daha sonra bol suyla durulayın ve mutlaka kurutun. Alüminyum eşyaları sulu bir şekilde bırakmak, üzerinde lekelerin oluşmasına sebep olur.


Şunlara da göz atın;

 1. Yanmış tencere nasıl temizlenir?
 2. Bakır eşyalar nasıl temizlenir?
 3. Kesme tahtası nasıl temizlenir?
 4. Güveç nasıl temizlenir?
 5. Bıçak nasıl temizlenir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo