Süt Tozu Yerine Ne Kullanılır: 6 Farklı İkame

Süt tozu yerine ne kullanılabilir? Süt tozuyla aynı amaçla kullanılan malzemeler nelerdir? İşte, süt tozu yerine kullanabileceğiniz 6 farklı besin:
Süt Tozu Yerine Ne Kullanılır: 6 Farklı İkame
04 Ocak 2023, 12:12

Kuru süt olarak da bilinen süt tozu, normal sütün neminin alınıp toz haline getirilmesiyle elde edilir. Düşük nem içeriği sebebiyle soğutulması gerekmez ve uzun bir raf ömrüne sahiptir. Su ile karıştırılarak süt yerine kullanılır. Özellikle kahve yapımında sık sık tercih edilir. Ancak süt tozunun sağlık açısından zararlı etkileri de mevcuttur. Bu yüzden evde süt tozu kalmadığında veya süt tozu kullanmak istemediğinizde, yerine kullanabileceğiniz farklı malzemeler de mevcuttur. İşte, süt tozu yerine kullanılan 6 farklı malzeme:

inek sütü

 1. Normal süt

Normal süt, sulandırılmış süt tozunun daha sağlıklı bir ikamesidir. Normal süt, sağlık için oldukça faydalı ve gerekli bir besindir. 1 bardak tam yağlı süt, yaklaşık 149 kaloridir. 8 gram protein, 12 gram karbonhidrat ve günlük kalsiyum ihtiyacının %20'sini karşılar.

 1. Sıvı süt alternatifleri

Vegan bir tarifte, inek sütü yerine yulaf, soya ve badem sütü gibi sıvı süt alternatiflerini kullanabilirsiniz. Bu besinler, su kullanılan tariflerde tercih edilmelidir. 1/4 bardak süt tozu yerine, 1 bardak sıvı süt kullanabilirsiniz. 

hindistan cevizi tozu

 1. Hindistan cevizi sütü tozu

Hindistan cevizi sütü tozu, ülkemizde pek bulunmasa da, online alışveriş sitelerinden temin edilebilir. Hindistan cevizi sütü tozu, 240 kalori içerir. Ayrıca 20 gram yağ, 4 gram protein ve 8 gram karbonhidrat sağlar. Özellikle çorba, köri ve soslarda kullanılabilir. Laktoz içermez. 

soya sütü tozu

 1. Soya sütü tozu

Soya sütü tozu da, süt tozuna iyi bir alternatiftir. Soya sütü tozu, yaklaşık 90 kaloridir. 8 gram protein, 6 gram karbonhidrat içerir. Unlu mamullerde ve daha birçok tarifte kullanılır. 1'e 1 oranında kullanılmalıdır. 

pirinç unu

 1. Pirinç unu

Vegan, laktoz intoleransı ve süt ürünlerine alerjisi olanlar için iyi bir alternatif olan pirinç unu, süt tozuna göre daha tatlıdır. Tatlı, unlu mamul, granola ve smoothie yapımında kullanılabilir. Protein ve kalsiyum açısından düşük olsa da, bir fincanı 140 kalori değerindedir. 

 1. Kaju sütü tozu

Kremsi ve hafif tatlı yapısıyla kaju sütü tozu, süt tozunun iyi bir alternatifidir. Özellikle tatlı ve granola bar yapımında tercih edilir. Ancak bazı markaların ürünleri, daha sık topaklanır. 140 kalori içeren kaju sütü tozu, 3 gram protein ve 6 gram yağa sahiptir.

Şunlara da göz atın;

 1. Nişasta yerine ne kullanılır?
 2. Maydanoz yerine ne kullanılır?
 3. Limon suyu yerine ne kullanılır?
 4. Süt ürünleri yerine ne kullanılır?
 5. Kabartma tozu yerine ne kullanılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo