Kabartma Tozu Yerine Ne Kullanılır: 6 Doğal Malzeme

Kabartma tozu nedir? Kabartma tozu yerine ne kullanılabilir? Hangi malzemeler hamuru kabartır? İşte, evde kabartma tozu yokken kullanabileceğiniz 6 doğal malzeme:
Kabartma Tozu Yerine Ne Kullanılır: 6 Doğal Malzeme
02 Mayıs 2023, 10:21

Hamur işi tariflerinde sık sık kullanılan kabartma tozu, karbonat veya bikarbonat ve bir asit karışımından elde edilen kimyasal bir bileşiktir. Gıdaların hacmini artırmak, hafifletmek ve kabartma amacıyla kullanılır. Eğer çayın yanında yiyebileceğiniz kek veya kurabiye yaparken, evde hiç kabartma tozu kalmadığını fark ederseniz, farklı malzemelerden yararlanabilirsiniz. İşte, kabartma tozu yerine kullanabileceğiniz 6 farklı malzeme:

  1. Ekşi Süt

ekşi süt

Süt, biraz ekşimeye başladığında, içindeki bakteriler asidik özellikler taşımaya başlar ve hamurun kabarmasına yardımcı olur. 1 çay kaşığı kabartma tozunun yerine, yarım bardak ekşi süt kullanabilir ve tarifinizi kurtarabilirsiniz. Eğer tarifinizde sıvı miktarı çoksa, ekşi süt kullanırken diğer ürünlerin ölçüsünü azaltabilirsiniz.

  1. Karbonat

karbonat

Daha önce sizlere kabartma tozu ve karbonat arasındaki farkları anlatmıştık. Ancak karbonatın hafiften tuzlu olduğu ve dikkatli bir şekilde kullanılması gerektiğini unutmayın. 1 çay kaşığı kabartma tozu yerine, 2 buçuk çay kaşığı karbonat kullanabilirsiniz.

  1. Ayran

ayran

Hazır olarak alınan ayran, içinde fermente bakteriler barındırır. Unlu karışımlarda yarım su bardağı ayranın içine 1 çay kaşığı karbonat ekleyin ve karıştırın. Bu karışım, tarifinizde 1 paket kabartma tozu etkisi yaratacaktır.

  1. Sirke

sirke

Unlu tariflerde kabartma tozu ölçüsünde beyaz sirke kullanarak, unlu karışımın mayalanmasını sağlayabilirsiniz. Ancak tatlı tariflerde kullanmamaya özen gösterin.

  1. Yumurta Akı

yumurta akı

Omlet, sufle gibi tariflerde kabartma tozu yerine yumurta akı kullanabilirsiniz. Bunun için yumurta akını iyice çırpın. Yumurta akı bembeyaz olup köpük kıvamına gelene kadar işleme devam edebilirsiniz. Kek tarifleri için de, listedeki yumurta sayısına 1 yumurta akı ekleyebilirsiniz. Köpüren yumurta akını söndürmeden tarifinize yedirin.

  1. Tuz

tuz

Kek ve poğaça yapımında, kabartma tozu yerine 1 çay kaşığı tuz kullanabilirsiniz. Tuz, unlu karışımların kabarmasına yardım eder. Tatlı tariflerinde ise tatlının tadını dengeler ve kabarmasını sağlar.

Şunlara da göz atın;

  1. Kabartma tozu mu karbonat mı?
  2. İngiliz karbonatı nedir?
  3. Kabartma tozunun tazeliği nasıl anlaşılır?
  4. Kolay kek tarifler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo