Nişasta Yerine Ne Kullanılır?

Tariflerde nişasta yerine ne kullanılır? Tatlı ve yemeklerde kıvam verici olarak tercih edilen nişastanın yerine kullanabileceğiniz 3 farklı malzeme:
Nişasta Yerine Ne Kullanılır?
02 Ocak 2023, 12:43

Nişasta, tatlı ve yemeklerin vazgeçilmez malzemelerinden biridir. Başta buğday ve mısır nişastası olmak üzere, birçok nişasta, bağlayıcı özelliği ile sık sık tercih edilir. Su çekme kapasitesi yüksek olduğu için, yemek ve tatlıların kıvamını artırır. Ancak bazen bir tarife başladıktan sonra evde nişasta kalmadığını fark edebilirsiniz. Böyle durumlarda elinizin altında bulunması gereken 3 malzeme var. 

Nişasta Yerine Ne Kullanılabilir?

pirinç unu

  1. Pirinç unu

İnce öğütülmüş pirinçlerden elde edilen bu un, nişastanın ikamesi olarak en yaygın kullanılan malzemedir. Özellikle tatlı ve çorba tariflerinde tercih edilir. Pirinç unu, suyla karıştırıldığında renksiz bir görünüm oluşturur. Bu sayede yemeklerin rengini değiştirmez. Ayrıca gluten içermediği için, glutensiz beslenenlerin listelerinde yer alan temel malzemelerden biridir. Pirinç ununu nişasta yerine kullanacaksanız, tarifte yazan nişastanın iki katı kadar pirinç unu eklemeniz gerekir. 

keten tohumu

  1. Keten tohumu

Hazırlayacağınız yemeğe ters düşmüyorsa, nişasta yerine öğütülmüş ve toz haline getirilmiş keten tohumu da kullanabilirsiniz. Çünkü keten tohumu da sıvıları kolayca emebilir ve yemeklerde kıvam artırıcı görevi görür. 1 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumunu 4 yemek kaşığı suyla karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı, 2 yemek kaşığı nişasta yerine kullanabilirsiniz.

ararot tozu

  1. Ararot tozu

Maranta bitkisinin köklerinden elde edilen ararot tuzu, bir un çeşididir. Online alışveriş sitelerinden temin edebileceğiniz bu toz, bitki köklerinin kurutulup öğütülmesiyle elde edilir. Gluten içermeyen ararot tozu, suyla karıştırıldığında jöle kıvamını alır. Yemeklere daha koyu bir kıvam vermek için kullanılabilir. Nişasta yerine iki kat ararot tozu kullanarak tariflerinizi kolayca hazırlayabilirsiniz.

Şunlara da göz atın;

  1. Nişasta çeşitleri nelerdir?
  2. Maydanoz yerine ne kullanılır?
  3. Limon suyu yerine ne kullanılır?
  4. Süt ürünleri yerine ne kullanılır?
  5. Kabartma tozu yerine ne kullanılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo