Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir: Sinek Kaşıntısına 8 Doğal Çözüm

Sinek ve böcek ısırıklarından korunmak için ne yapılmalıdır? Sinek ısırıklarına ve kaşıntıya ne iyi gelir? Böcek sokmalarına karşı ne yapılmalıdır? Yaz aylarında sık sık görünen sinek ısırıklarına karşı evde kolayca uygulayabileceğiniz 8 doğal çözüm
Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir: Sinek Kaşıntısına 8 Doğal Çözüm
24 Nisan 2024, 17:31

Yaz aylarının keyfini sürdüğümüz bu günlerde, özellikle geceleri rahatsızlık veren bir şey var: sinek ve böcek ısırıkları. Bunaltıcı sıcaklarda uzun pantolonlar yerine ferahlamak için daha kısa giysiler tercih ediyoruz. Bu kıyafetler bizi sıcaktan kurtarsa da, sinek ve böcek ısırıklarına karşı tehdit haline getiriyor. Sinek ve böcek ısırıkları görünür de küçük olsa da, etkileri tüm haftanın mahvolmasına yetebiliyor. Özellikle sinekler taşıyıcı olduğu için, ciddi hastalıklara neden olabiliyor. Peki sinek ısırıklarından korunmak için ne yapmalıyız? Böcek ısırıklarına karşı hangi tedbirler alınmalı? Sinek ve böcek ısırıklarına ne iyi gelir? Yaz aylarını daha rahat geçirmenizi sağlayacak doğal yöntemleri yazımızda bir araya getirdik. Unutmadan, ihtiyaç duyacağınız arı sokmalarına iyi gelen yöntemler yazımızı da buraya bırakıyoruz. İşte, sinek ve böcek ısırıklarına karşı 8 doğal çözüm:

Sinek Isırıklarından Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

 1. Sık Sık Duş Alın: Yaz aylarında sürekli terlemek kadar normal bir şey yoktur. Fakat terlemek, sivrisineklere karşı bizi açık bir hedef haline getiriyor. Bu yüzden sık sık duş almak ve vücudu kuru tutmak sivrisineklere karşı vücudu korur.
 2. Su Kaplarını Boşaltın: Sivrisineklerin üreyebilmesi için kanın yanı sıra durgun su da oldukça etkilidir. Temizlik yaparken kovada unutulan su veya yemek yapımında ağzı açık bir şekilde bekletilen su kapları, sineklerin üreyebilmesi için uygun ortamlardır. Bu nedenle kapların içinde su bırakmamaya özen gösterin.
 3. B Vitamini Takviyesi: B vitamini, sivrisineklere karşı vücudu daha az çekici hale getirir. Bu yüzden B vitamini takviyesi kullanabilirsiniz.
 4. Giysi Seçimi: Yaz aylarında uzun kıyafetler giymek oldukça zor. Bu nedenle dışarıdayken açık renkli kıyafetler tercih etmenizi öneririz. Ayrıca vücudu örten ince kıyafetler de iş görecektir.

Sinek ve Böcekleri Uzak Tutan Bitkisel İçerikleri

 1. Vanilyalı Zeytinyağı: Kol ve bacaklarınıza bu karışımdan sürerek hem sivrisinekleri uzaklaştırabilir, hem de hoş bir kokuya sahip olabilirsiniz.
 2. Kedi Nanesi: Kedi nanesi, kimyasal ilaç ve spreylere göre sivrisineklere karşı daha etkilidir. Yaban sümbülü ismiyle de bilinir.
 3. Limon Otu: Öncelikle duş alırken kullanabileceğiniz limon otu içerikli sabunlara yönelin. Duştan sonra ise saf limon otu yağını vücudunuza sürebilirsiniz.
 4. Tarçın yaprağı yağı: Tarçın yaprağı yağının, yapılan araştırmalarda birçok kimyasal içerikten daha faydalı olduğu görülmüştür.

Sinek ve Böcek Isırıklarına Karşı 8 Doğal Çözüm

Çözümleri uygulamadan önce ısırılan bölgelere buz uygulayın. Temiz beze sarılı buzu sinek ve böceklerin ısırdığı bölgede en fazla 15 dakika bekletin.

 1. Elma Sirkesi

elma sirkesi


Temiz bir pamuğu elma sirkesine batırıp ısırılan bölgelere sürerseniz hem acının, hem de kaşıntının hafiflediğini göreceksiniz.

 1. Kabartma Tozu

kabartma tozu

Bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı kabartma tozu ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı pamuk ile ısırılan bölgeye uygulayın. Kaşıntıları yüksek oranda geçirir.

 1. Aspirin

aspirin

Bir adet aspirini az miktarda suyun içerisine koyun ve ezin. Macun kıvamına gelen aspirini ısırılan bölgelere sürün. Kaşıntı, kabarıklık ve iltihapları hızlıca iyileştirir.

 1. Limon

limon

Bir adet limonu ortadan ikiye kesin. Limonun iç kısmını ısırıkların üzerinde birkaç dakika bekletin. Ağrı ve iltihaplar hafifleyecektir. 

 1. Nane Yağı

nane yağı

Antiseptik bir yağ olan nane yağı, özellikle böcek sokmalarına karşı son derece etkilidir. Nane yağı ısırılan bölgenin enfeksiyon kapmasını önlerken, iyileşmeyi de hızlandırır.

 1. Soğan/Sarımsak

oğan


Soğanı ortadan ikiye kesip ısırılan bölgede bekleterek iyileşmesini hızlandırabilirsiniz. Sarımsağı ise ezmeniz gerekir. Ezdiğiniz sarımsak dişlerini bölgenin üzerinde bekletin. Kaşıntı daha çabuk geçecektir.

 1. Bal

bal

Isırılan bölgeye bir miktar bal sürün ve oval hareketlerle balı yayın. Bölge kısa sürede iyileşmeye başlar.

 1. Aloe Vera

aloe vera

Aloe vera bitkisinin içerisinde bulunan jeli ısırılan bölgelere sürün. İltihap, kabarcık ve kaşıntı kısa sürede geçecektir.

Şunlara da göz atın;

 1. Karıncalardan kurtulmanın yolları
 2. Güneş lekelerine ne iyi gelir?
 3. Güneş yanığına ne iyi gelir?
 4. Deniz tutmasına ne iyi gelir?
 5. Aşırı terlemeye ne iyi gelir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo