Arı Sokmasına Ne İyi Gelir: Evde 7 Doğal Çözüm

Yaz aylarında başımıza sık sık gelen arı sokmasına ne iyi gelir? Arı soktuğunda ne yapılmalıdır? Artık korkmanıza gerek yok, işte arı sokmasına iyi gelen 7 mucizevi yöntem
Arı Sokmasına Ne İyi Gelir: Evde 7 Doğal Çözüm
24 Nisan 2024, 17:31

Yaz aylarında büyük bir risk taşıyan arı sokması, bazı kişileri az etkilerken, bazılarına hayati etkiler verebiliyor. Özellikle alerjik ve hassas bünyelerde etkileri daha fazla. Eşek arılarının sokması ise ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Arıların dil, ağız ve göz kapağı gibi yerlere zehrini akıtması durumunda mutlaka doktor tedavisi gerekiyor. Peki, arı soktuğunda ne yapılmalı? Arı sokmasına ne iyi gelir? İşte, arı sokması durumunda yapmanız gereken müdahaleler ve 7 doğal yöntem:

Arı Sokması Durumunda Ne Yapmalıyız?

 1. Öncelikle arı sokması durumunda sakinliğinizi korumanız gerekir. Ve ilk yapılması gereken arının iğnesini deriden çıkartmaktır.
 2. İğneyi çıplak el yerine cımbızla çıkartmanız daha doğru olacaktır.
 3. Zehir 3-4 dakika içinde kana karıştığı için mutlaka erken tedavi uygulanmalıdır.
 4. İğnenin çıkartıldığı bölgeye soğuk kompres uygulanmalıdır. Bunun için buz parçalarını temiz bir beze sarın ve sokulan bölgenin üzerine bastırmadan tutun.
 5. Ağrı ve şişkinlikleri giderebilmek için, aşağıda verdiğimiz besinlerden yararlanabilirsiniz.

Önemli Not: Eğer alerjik bir bünyeniz varsa veya arı sokmasına karşı alerjiniz varsa, zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

 1. Sarımsak


Antiseptik özelliği bulunan sarımsağın dişlerini ayırın ve ezin. Ezdiğiniz karışımı yaranın üzerine uygulayın ve 20 dakika bekletin.


 1. Soğan


Doğal bir antibiyotik olan soğan, iltihaplı yaralarda ilk başvurulan besindir. Arının soktuğu bölgedeki zehri almak için, soğanı ikiye bölün ve iç kısmını yaraya bastırın.


 1. Yoğurt


Yanma hissine karşı en etkili yöntem ise yoğurttur. Yaranın üzerine bir kaşık soğuk yoğurt sürmek hem yanmayı, hem de ağrıyı azaltacaktır.


 1. Karbonat


Kaşıntı, kızarıklık ve yanma hissine karşı etkili yöntemlerden biri de karbonattır. Bir tatlı kaşığı karbonatı, bir bardak suyun içine dökün ve karıştırın. Temiz bir pamuk ve karbonatlı su ile yaranın olduğu bölgeyi temizleyin.


 1. Lavanta Yağı


Eşek arısı sokmasına karşı bile mucizevi etkileri olan lavanta yağı, zehri anında alarak bölgenin rahatlamasına yardımcı olur. Temiz pamuk ile lavanta yağını yaranın olduğu bölgeye sürün ve bekletin.


 1. Elma Sirkesi


Ağrı ve kaşıntıyı gideren yöntemlerden biri de elma sirkesidir. Elma sirkesini temiz pamuğa dökün ve yaranın olduğu bölgeye yavaş yavaş sürün.


 1. Kortizonlu Krem


Arı sokmasının ardından bölgede özellikle kaşıntı ortaya çıkar. Bunun için doktorun önerdiği kortizonlu kremleri yaralı bölgeye sürebilirsiniz.

Arı Sokması Şişliği Nasıl Geçer?

Arı sokmalarının ardından görülen şişliğin geçmesi için bazı yöntemler vardır. Fakat bu yöntemler bölgelere göre değişiklik gösterebilir.

 1. Kol ve bacak sokmaları; Arının soktuğu bölgeye turnike uygulayın. Kol veya bacak (sokulan yer) bir süre yukarıda tutulmalıdır.
 2. Ağız, dil ve dudak sokmaları; Arı bu bölgelerden birine soktuysa, ilk olarak iğne çıkartılmalı ardından buz emilmelidir. Buz emmek şişkinliğin azalmasına yardımcı olur. Ardından mutlaka sağlık kuruluşuna başvurun.
 3. Göz sokmaları; Eğer arı göz veya göz kapağından soktuysa hiç zaman kaybedilmeden sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Bölgedeki şişlik bir haftada geçecektir.


Şunlara da göz atın;

 1. Sinek ve böcek ısırıklarına ne iyi gelir?
 2. Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir?
 3. Isırgan otu ısırığı nasıl tedavi edilir?
 4. El kesiğine ne iyi gelir?
 5. Dil yarası nasıl geçer?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo