Deniz Tutmasına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Deniz tutması neden olur? Deniz tutmasına ne iyi gelir? Deniz tutmasını önlemek için ne yapmak gerekir? İşte, deniz tutmasına iyi gelen besinler:
Deniz Tutmasına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?
09 Eylül 2021, 12:54
Lezzet Trendleri

Deniz tutması, iç kulak, göz ve vücudun derin dokularından gelen uyarıların koordine olmaması yüzünden oluşan bir durumdur. Hareket hastalığı olarak da bilinen deniz tutması, kişinin dengesinin bozulmasına yol açar. Deniz tutması belirtileri mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma olarak ortaya çıkar. Bunun dışında panik, huzursuzluk ve terleme gibi sorunlar da görülebilir. Peki, deniz tutması nasıl geçer ve nasıl önlenir? İşte, deniz tutmasına iyi gelen besinler:


Deniz Tutmasına Ne İyi Gelir?

 1. Zencefil:


Deniz tutmasına iyi gelen besinlerin başında zencefil vardır. Küçük miktarda zencefil kökü çiğnemek mide bulantısının geçmesine yardımcı olur. Zencefil kökü yerine zencefil tabletleri de işe yarayan yöntemlerden biridir.


 1. Su:


Deniz tutmasına karşı bol bol su için. Ayrıca güneşten ve sıcaktan uzak olan ortamlarda oturun. Su içerek midenizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.


 1. Ada Çayı:


Deniz tutmasına iyi geldiği söylenen besinlerden biri de adaçayıdır. Sindirim sistemini rahatlatan adaçayı, hem sakinleşmenizi, hem de mide problemlerinin giderilmesini sağlar. 1 fincan adaçayı içmek, deniz tutmasına iyi gelebilir.


Deniz Tutmasını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

 1. Öncelikle deniz yolculuğuna çıkmadan önce çok fazla yemek yemeyin.
 2. Yiyeceğiniz yemeklerin hafif ve yağsız olmasına özen gösterin. Aşırı yağlı, asitli ve alkollü besinler deniz tutmasını daha çok tetikler.
 3. Teknede veya gemideyken kitap okumak, internette sörf yapmak ve telefonla oynamak gibi aktivitelerden kaçının.
 4. Deniz yolculuğu esnasında kamarada ve teknenin kıç tarafında oturmayın.
 5. Teknenin orta kısmında ve seyir yönünde oturmak, deniz tutması riskini azaltır. Çok fazla hareket etmeyin, sürekli yer değiştirmeyin.
 6. Yolculuğa çıkmadan önce kraker ve soda gibi atıştırmalıklar tüketin.
 7. Dalgalara bakmayın, ileriye ufuk çizgisine doğru bakın.
 8. Aşırı deniz tutması yaşayan kişiler, sakin havalarda denize çıkmalıdır.
 9. Doktorun onay verdiği ilaçları yolculuğa çıkmadan önce kullanabilirsiniz.


Deniz tutmasını önlemek için, yolculuğa çıkmadan önce mutlaka bir doktora danışın. Doktorun sizin için belirlediği ilaçlar sayesinde daha rahat bir yolculuk yapabilirsiniz.


Önemli Not: Deniz tutması yaşayan kişilerin dengesinde bazı sorunlar görülebilir. Bu yüzden deniz tutması yaşayan kişilerin can yeleği giymesi ve tehlikeli bölgelerde (teknenin kenarlarında) dolaşmaması gerekir.


Şunlara da göz atın;

 1. Güneş yanığına ne iyi gelir?
 2. Mide bulantısı nasıl geçer?
 3. Baş dönmesine ne iyi gelir?
 4. Gaz sancısı nasıl geçer?
 5. Vücut kırgınlığına ne iyi gelir?

Benzer Yazılar

Lezzet Logo