Aşırı Terlemeye Ne İyi Gelir: Evde Doğal Çözümler

Aşırı terleme neden olur, nasıl geçer? Terlememek için ne yapmak gerekir? İşte, aşırı terleme sorununa karşı evde kolayca uygulayabileceğiniz 4 doğal yöntem:
Aşırı Terlemeye Ne İyi Gelir: Evde Doğal Çözümler
24 Nisan 2024, 21:46

Terleme, vücudun ısı, su ve tuz dengesini sağlayan fizyolojik bir durumdur. Vücutta gelen bu durum, genellikle normal olarak kabul edilir. Ancak aşırı terleme sorunu tıpta 'hiperhidrozis' olarak adlandırılır. Özellikle koltuk altı, ayak tabanı ve avuç içinde meydana gelen aşırı terleme durumu, farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Hormonal, enfeksiyonel, nörolojik sebepler, kalp ve damar hastalıkları, ilaç, zehirlenme ve solunum sistemi hastalıkları aşırı terlemenin nedenleri arasında gösterilebilir. Kesin nedeni belirleyebilmek için en kısa sürede uzman doktora başvurmak gerekir. Peki, aşırı terleme nasıl önlenir? İşte, aşırı terleme belirtileri ve terlemeye karşı doğal çözümler:


Aşırı Terleme Belirtileri Nelerdir?

Belli bir nedeni olmayan aşırı terlemeye primer hiperhidroz ismi verilir. Genellikle 25 yaşlarında başlayan bu sorun, kadınlarda ve erkeklerde eşit oranda görülür. Primer bölgesel hiperhidrozon tanısı için belirtileri şu şekildedir;

 1. 6 ay ve daha uzun süren bölgesel ve aşırı terleme
 2. Uyurken terleme olmaması
 3. Haftada 1 ve daha fazla kez terleme atağı
 4. Hayat kalitesinin bozulması
 5. Terlemenin simetrik olması
 6. Aile öyküsünün olması
 7. 25 yaşından önce ortaya çıkmış olması


Terlemeyi Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Aşırı terleme durumuna karşı alınabilecek önlemler şu şekildedir;

 1. Kafein içeren içecekleri az tüketin veya hiç tüketmeyin. Kafein terlemenin artmasına yol açar.
 2. Soğuk su içmek vücut ısısının dengelenmesine yardımcı olur. Özellikle yaz aylarında soğuk su içerek terleme problemini önleyebilirsiniz.
 3. Alkol ve sigara tüketimini bırakın.
 4. Sık sık duş alın. Özellikle yaz aylarında en az 2 günde bir duş almaya özen gösterin.
 5. Sentetik kumaşlı giysiler terlemeye ve kötü kokuya sebep olur. Bu yüzden doğal ipliklerden yapılan kıyafetleri tercih edin.
 6. Hazır yiyecek tüketimini azaltın. Doğal ve baharatsız yiyecekleri beslenme programınıza ekleyin.
 7. Çinko içeren besinleri tüketin.
 8. Kuru üzüm vücut ısısını dengeleyerek terlemeyi azaltır.
 9. Kilo kontrolünü sağlayın. Aşırı kilonuz varsa, egzersiz yaparak kilonuzu kontrol altına alın.
 10. Stresli egzersiz ve aktivitelerden uzak durun.


Aşırı Terlemeye Ne İyi Gelir?

 1. Elma Sirkesi


Çok güçlü bir antioksidan kaynağı olan elma sirkesi, bakterileri yok eder, mikropları öldürür ve mantarı önler. Uyumadan ılık suyla duş alın. Vücudunuzu anti bakteriyel sabun ile yıkayın. Vücudunuz tamamen kuruduğunda temiz bir pamuğa elma sirkesi dökün. Bu pamuğu terleme problemi olan bölgeleri sürün ve kurumasını bekleyin. Sabah uyandığınızda sirke kokusunu gidermek için tekrar ılık duş alın. Terleme olan bölgelere vücut pudrası sürün.  1. Kabartma Tozu


Kabartma tozu, vücuttaki fazla nemi emer ve aşırı terlemeye iyi gelir. Yarım çay bardağı suyu, 1 çay kaşığı kabartma tozu ile karıştırın. Bu karışımı terleme problemi olan bölgelere sürün. 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Bu işlemi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.


 1. Hindistan Cevizi Yağı


Hindistan cevizi yağının kokusu, kötü kokuları giderme konusunda çok etkilidir. Ilık bir duşun ardından aşırı terleme problemi olan yerlere hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz.

Not: Alerjik bünyeye sahip olan kişiler, hindistan cevizi yağını sürmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır.


 1. Siyah Çay


Anti bakteriyel özelliğe sahip olan siyah çay, terleme sorununa iyi gelen besinlerden biridir. Terleme sorununu gidermek için her gün 1 bardak siyah çay içebilirsiniz. Siyah çayı bir demlikte demleyin. Daha sonra ılımasını bekleyin. Yeterince ılıdığında çayın içine pamuk bandırın ve terleme sorunu olan bölgelere sürün. Çay kuruduktan sonra ılık duş alabilirsiniz.


Önemli Not: Terleme sorunu kronik bir hal aldıysa ve uzun süredir devam ediyorsa, mutlaka doktora danışın. 


Şunlara da göz atın;

 1. Güneş lekelerine ne iyi gelir?
 2. Deniz tutmasına ne iyi gelir?
 3. Kaş dökülmesine ne iyi gelir?
 4. Egzama nasıl geçer?
 5. İshale ne iyi gelir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo