Saksıda Şeftali Nasıl Yetiştirilir?

Şeftali nasıl yetiştirilir? Şeftali bakımı nasıl yapılır? Şeftali yetiştirmek için hangi toprak kullanılmalıdır? Şeftali tohumdan çimlendirilir mi? İşte, adım adım şeftali yetiştiriciliği:
Saksıda Şeftali Nasıl Yetiştirilir?
24 Nisan 2024, 22:24

Şeftali, gülgiller familyasına ait bir yaz meyvesidir. Uzun yaşamın ve ölümsüzlüğün sembolü olan bu meyve, çok sulu ve tatlıdır. 2018 verilerine göre dünyada şeftali üretiminin yapıldığı yer Çin'dir. İtalya, Yunanistan, İspanya, Türkiye Çin'i takip eder. Ülkemizde şeftali yetiştiriciliği denildiğinde ilk akla gelen yer Bursa'dır. Sakarya, Çanakkale, Antalya, Samsun, Diyarbakır ve Muğla da şeftali yetiştiriciliğinde ön plana çıkan şehirlerimizdir. Yaz aylarında sık sık tüketilen bu meyveyi, evde kendi ellerinizle yetiştirmek istiyorsanız sizi böyle alalım. İşte, şeftali tohumu çimlendirme ve yetiştirme yöntemleri:

şeftali ağacı

Şeftali Çekirdeği Nasıl Çimlendirilir?

Şeftaliyi yedikten sonra içinden çıkan çekirdekleri çimlendirerek evde kendi meyvelerinizi yetiştirebilirsiniz. Çekirdeği doğrudan toprağa gömmeyi de deneyebilirsiniz ancak sert kabuğu yüzünden çekirdek ihtiyaç duyduğu besin ve suya ulaşamayabilir. Bu yüzden çekirdekleri çimlendirdikten sonra ekmenizi öneririz.

 1. Şeftali alırken saksıda yetiştirmeye uygun olan türleri seçmeniz gerekir. Garden Gold ve El Dorado bu türler arasında yer alır.
 2. Şeftalileri tükettikten sonra içindeki çekirdekleri biriktirin.
 3. Çekirdekleri içindeki tohuma zarar vermeyecek şekilde, çekiç yardımıyla kırın.
 4. Çekirdeğin içinde bulunan ve bademe benzeyen şeftali tohumlarını dikkatlice ayırın.
 5. 1-2 adet kağıt havluyu küçük parçalara ayırın. Her kağıt havlunun içine bir şeftali tohumu yerleştirin ve havluları temiz suyla tamamen ıslatın.
 6. Tohumların üzerini kağıt havluyla kapattıktan sonra, buzdolabı poşetlerinin içerisine yerleştirin. 
 7. Hazırladığınız bu poşetleri, 15-20 gün 20-23 derece sıcaklığın olduğu karanlık bir ortamda bekletin.
 8. 20 gün sonra poşetin ağzını hiç açmadan buzdolabına koyun.
 9. Şeftali tohumlarını buzdolabında bu şekilde 2,5 ay boyunca bekletin.
 10. Mevsim sonbahara geldiğinde ve 2 buçuk, 3 ayı tamamladığınızda tohumları poşetin içerisinden çıkartın.
 11. Saksının içini verimli toprakla doldurun. Tohumları saksıya aralıklı bir şekilde yerleştirin.
 12. Üzerini çok bastırmadan toprakla örtün ve ilk can suyunu verin.
 13. Doğru bakım adımlarını takip ettiğinizde tohumlarınız yavaş yavaş yeşermeye ve filizlenmeye başlayacaktır.

şeftali

Şeftali Nasıl Yetiştirilir?

 1. Toprak seçimi: Şeftali, organik maddeler bakımından zengin topraklarda daha verimli yetişir. Bu yüzden uygun toprak seçin. Killi ağır toprakları kullanmayın.
 2. Saksı seçimi: Şeftali, drenajlı saksılarda daha verimli yetişir. Bu yüzden saksının altında deliklerin bulunduğundan emin olun. Bitkiniz büyüdükçe seneden senede saksınızı bir boy büyük olacak şekilde değiştirebilirsiniz.
 3. Sulama: Şeftalinin yetişebilmesi için toprağın nemli olması gerekir. Ancak çok fazla sulamak, bitkinin köklerinin çürümesine yol açar. Bu yüzden sulama işleminden önce parmağınızı toprağın içine daldırın ve çıkarın. Eğer tamamen kuruysa, hemen sulama yapın. Eğer nemliyse, sulama işlemini birkaç gün erteleyebilirsiniz. Eğer çok ıslak çıkıyorsa, saksının altındaki tablada biriken suları hemen boşaltın.

şeftali ağacı

Şeftali Yetiştiriciliğinde Bilinmesi Gerekenler

 1. Şeftaliyi bir süreliğine saksıda yetiştirebilirsiniz. Ancak büyüdükçe daha iyi verim alabilmek için, uygun topraklı bir bahçeye dikmenizi öneririz.
 2. Fidan haline gelen ve yeşeren bitkiden verim alabilmek için, zamanı geldiğinde mutlaka aşılama yapılması gerektiğini unutmayın.
 3. Şeftali bakımını doğru bir şekilde yaptığınızda, bitkinizden 3-4 yıl sonra ilk mahsullerinizi alabilirsiniz.

Şunlara da göz atın;

 1. Çilek nasıl yetiştirilir?
 2. Karpuz nasıl yetiştirilir?
 3. Evde ıspanak nasıl yetiştirilir?
 4. Hurma ağacı nasıl yetiştirilir?
 5. Kudret narı nasıl yetiştirilir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo