Sakın Çöpe Atmayın: Poşet Çayın 13 Farklı Kullanım Alanı

Kullanılmış poşet çay tekrardan nasıl kullanılır? Poşet çay nasıl değerlendirilir? İşte, çöpe atmadan önce bir kez daha düşünmenize neden olacak poşet çayın 13 farklı kullanım alanı:
Sakın Çöpe Atmayın: Poşet Çayın 13 Farklı Kullanım Alanı
24 Nisan 2024, 22:11

Türk milletinin çaya olan düşkünlüğünü bilmeyen yoktur. Genellikle demleme çayı tercih etsek de, bazen vakit bulamadığımızda poşet çay da kullanabiliyoruz. Hem fazla çöp çıkarmayan, hem de kısa sürede hazırlanan poşet çay, çoğu zaman kurtarıcımız oluyor. Ayrıca farklı çeşitlerinin olması da poşet çayın tercih edilme sebeplerinden biridir. Çayımızı demledikten sonra poşetini çıkartıyor ve çöpe atıyoruz. Ancak poşet çayı çöpe atmadan önce, onu kullanabileceğiniz alanları keşfetmeye ne dersiniz?Poşet Çayın Kullanım Alanları Nelerdir?

 1. Elinizde kalan kokuları temizler.

Balıksoğan, sarımsak gibi ağır koku içeren bir besini doğradıktan sonra elinizde kalan kokulardan şikayetçiyseniz, poşet çayı kullanmanın tam zamanı. Önceden kullanıp bir kenarda biriktirdiğiniz poşet çaylardan biri alıp elinizi onunla yıkayarak kokulardan kolayca kurtulabilirsiniz.

 1. Buzdolabı kokularını çıkartır.

Buzdolabına konulan malzemelerden ötürü bazen kötü bir koku oluştuğunuz hepimiz şahit oluyoruz. Kullanılmış poşet çayları buzdolabına koyarak kötü koku oluşumunu önleyebilirsiniz.

 1. Ahşap temizliğinde kullanılır.

Kullandığınız çay poşetlerini biriktirin. Daha sonra temizlik yapmadan önce çayları tekrar suyun içerisine atın ve kanatın. Poşetleri sudan çıkartın ve suyu soğumaya bırakın. Soğuyan su ile parke ve ahşaplarınızı silebilirsiniz. Poşet çay, parkelerin ışıl ışıl olmasını sağlayabilirsiniz.

 1. Halı temizliğinde kullanılır.

Lavanta çayı gibi kokulu çayları kullanıyorsanız, kullandıktan sonra poşetleri biriktirin. Poşetler tamamen kuruduğunda içini açın ve içindekileri halının üzerine dökerek bir süre bekletin. Ardından elektrik süpürgesiyle çay artıklarını ve kirleri çekin. Böylece halınız daha temiz olacak ve daha güzel kokacaktır.

 1. Saçların uzamasına yardımcı olur.

Kullandığınız çay poşetlerinden 2-3 tanesini alın ve 2 bardak suyun içerisine atarak tekrar kaynatın. Demlendikten sonra suyu soğumaya bırakın. Soğuyan suyu saçınıza dökerek masaj yapın. Ardından temiz su ile saçınızı tamamen durulayın. Saçınızın daha parlak olduğunu ve daha çabuk uzadığını göreceksiniz. 1. Gözleri dinlendirir.

Poşet çayların en yaygın kullanımı ise, gözleri dinlendirmektir. Daha önce kullandığınız poşet çayları soğumaya bırakın. Poşet çaylar canınızı yakmayacak ısıya geldiğinde göz kapaklarınızın üzerine yerleştirerek gözlerinizi dinlendirebilirsiniz.

 1. Ağız kokularına iyi gelir.

Eğer nane çayı, yeşil çay gibi antiseptik özellikteki çayları kullanıyorsanız, kullandığınız çayın poşetlerini bir bardak sıcak su içerisine atarak bekletin. Su soğuduğunda elde ettiğiniz karışım ile gargara yaparak ağız kokularından kurtulabilirsiniz.

 1. Ayak kokularını giderir.

El ve ağızda olduğu gibi, çay poşetleri ayak kokusunu da geçirir. Bunun için büyük bir leğenin içerisine ılık su koyun ve çay poşetlerini içerisine atın. Ayaklarınızı bu suda 20 dakika beklettikten sonra temiz suyla durulayın. Ayak kokularının kısa sürede geçtiğini görebilirsiniz.

 1. Ayakkabı temizliğinde kullanılır.

Eğer ayakkabınızda sık sık koku oluşuyorsa, kullandığınız çay poşetlerini kurutun. Kuruyan poşetleri ayakkabıların içerisine koyarak 1 gece bekletin. Sabah, ayakkabınızdaki kokunun azaldığını görebilirsiniz. Özellikle lavanta gibi kokulu çay poşetleri, daha çok işe yarayacaktır.

 1. Bitki gübresi olarak kullanılır.

Kullandığınız çay poşetlerini, cam kavanozda biriktirin. Bir miktar nemlendirdikten sonra içindekileri bitkinin toprağına ekleyerek doğal bir gübre elde edebilirsiniz.

 1. Lekeli aynaları temizler.

Hafif nemli kalmış çay poşetlerini, temiz bezin içerisine alın. Aynaları bu bezle silerek lekeleri kolayca çıkarabilirsiniz.

 1. Tırnak mantarlarının geçmesine yardımcı olur.

Özellikle ayak parmaklarında görülen tırnak mantarlarından, poşet çaylarla kurtulabilirsiniz. Bunun için soğuyan poşet çayları buzdolabında 20 dakika bekletin. Daha sonra poşet çayları tırnak mantarlarının olduğu bölgeye koyun ve bir süre bekleyin. Bu işlemi günde 3 kez uygulayarak mantarların daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

 1. Bulaşık lekelerini çıkarır.

Lavaboda su biriktirin ve bulaşıkları lavabonun içerisine alın. Lavaboya 2-3 adet kullanılmış çay poşeti alarak bir süre bekleyin. Bulaşıklardaki lekelerin daha hızlı çıktığını görebilirsiniz.


Şunlara da göz atın;

 1. Sütün kullanım alanları
 2. Zeytinyağının kullanım alanları
 3. Yumurta kabuğu nasıl değerlendirilir?
 4. Muz kabuğu nasıl değerlendirilir?
 5. Limon kabuğu nasıl kullanılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo