Sütün Hiç Bilmediğiniz 13 Farklı Kullanım Alanı

Süt nerelerde kullanılır? Mutfaklardan eksik etmediğimiz, faydaları saymakla bitmeyen sütün, mutfak dışında da birçok kullanım alanı vardır. İşte, sütün hiç bilinmeyen 13 farklı kullanım alanı:
Sütün Hiç Bilmediğiniz 13 Farklı Kullanım Alanı
24 Nisan 2024, 21:59

Bebeklikten itibaren sık sık tükettiğimiz süt, hem sade bir şekilde içilmesiyle, hem de tatlı, kek gibi farklı tariflerde kullanılmasıyla bilinir. İnsan sağlığı açısından birçok faydası olan bu besin, özellikle kemik gelişimini desteklediği için gelişim çağında önerilen besinlerden biridir. Ancak sütü içmek veya tariflerde kullanmak yerine, bu kez farklı kullanım alanlarını inceliyoruz. Bu mucizevi besinin mutfak dışında ki farklı kullanımlarını sizler için yazımızda derledik. 
Sütün Farklı Kullanım Alanları Nelerdir?


 1. Bitki Sağlığı

Sütlü karışımı, bitkilerinize karıştırarak beslenmelerini sağlayabilirsiniz. Bunun için 1 ölçü süte, 4 ölçü su ekleyip karıştırın. Bu karışımı bitkilerin köklerine dökün. Böylece bitkilerin gübrelendiğini ve daha iyi büyüdüğünü görebilirsiniz.

 1. Mısır Yapımı

Haşlanmış mısır yapımında su yerine süt kullanarak mısırların daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Ancak sadece sütte pişirmeyin. Bunun yerine aynı miktarda su ve sütü karıştırın. Bir parça tereyağı ekleyin ve mısırları karışımın içerisinde pişmeye bırakın.

 1. Mobilya Temizliği

Sütü, ahşap mobilyaları temizlemek için de kullanabilirsiniz. Özellikle bozulmuş veya bozulmaya başlamış sütleri, çöpe atmak yerine temizlikte değerlendirebilirsiniz. Bunun için sütü bir sprey şişesine koyun ve üzerine limon suyu ekleyip çalkalayın. Karışımı mobilyalara püskürtün ve temiz bir bez yardımıyla silin.

 1. Kıyafet Lekesi

Mürekkep lekesi gibi ciddi lekeler bulaşan kıyafetlerinizi, bozulmaya yüz tutmuş sütlerle temizleyebilirsiniz. Ancak sütün çok fazla bozulmamış olmasına özen gösterin. Bu işlem için sütü bir kovaya dökün ve içerisine lekeli kıyafetinizi koyarak 1 gün bekletin. Ardından kıyafetinizi her zaman ki gibi yıkayabilirsiniz.

 1. Lekeleri Çıkartmak İçin

Eğer lekeleri acilen çıkartmanız gerekiyorsa ve leke yeni olduysa, bir bardak sütü kaynatın. Eski diş fırçasını kaynar süte batırın ve lekenin üzerini ovalayın. Ardından suyla durulayın. Lekenin kısa sürede çıktığını göreceksiniz.

 1. Derileri Parlatmak İçin

Parlaklığını yitirmiş veya yıpranmış deri eşyalarınızı (deri ceket, deri çanta, deri mobilya vs.) süt yardımıyla tekrar parlatabilirsiniz. Temiz bezi süte batırıp deri eşyanızı temizleyin. Ardından sadece suyla ıslatılmış nemli bez ile üzerinden geçin. Derileriniz eski parlaklığına kavuşacaktır.

 1. Sinek ve Böcek Isırıkları

Sinek ve böcek ısırıklarının ardından oluşan kızarıklık ve kaşıntıyı, süt ile giderebilirsiniz. Bunun için 2 ölçü sütü, 1 ölçü temiz suyla karıştırın ve kızarıklık olan bölgeyi bu karışımla yıkayın.  1. Saçların Parlak Görünmesi İçin

Saçların daha parlak ve güçlü olması için, saçınızı her zamanki gibi şampuanla yıkayın ve durulayın. Islak saçınızı, sütle tekrar yıkayın ve 5 dakika bu şekilde bekleyin. Ardından bol suyla durulayarak sütün akmasını sağlayın. Haftada bir kez uygulanan bu yöntemle, saçlarınız daha sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır.

 1. Cildi Nemlendirmek İçin

Çok kuru bir cilde sahipseniz, 1 tatlı kaşığı süt tozunu bir kasenin içerisine alın ve üzerine yavaş yavaş süt veya su ekleyin. Malzemeleri macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Hazırladığınız karışımı cildinize ince bir tabaka halinde sürün ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Ardından ılık suyla cildinizi durulayın.

 1. Alerjik Reaksiyonlar İçin

Eğer hassas ve alerjik bir cilde sahipseniz veya cildiniz çok kuruyorsa, banyo yapacağınız zaman küveti suyla doldurun ve içerisine az miktarda süt ekleyin. Bu işlem, bebekler için anne sütüyle uygulanır.

 1. Tıraş Kremi

Eğer ihtiyaç duyduğunuzda evde tıraş kremi kalmadıysa, bir miktar süt tozu ve suyu karıştırarak krem yerine cildinize sürebilir ve gönül rahatlığıyla tıraş olabilirsiniz.

 1. Seramikleri Tamir Etmek İçin

İddiaya göre, çatlayan veya kırılan seramiklerin sütle tekrar yapıştırılması mümkündür. Bunun için bir miktar sütü kaynatın ve kenara alın. Kırılan seramikleri bant yardımıyla birbirine yapıştırın. Seramikleri bu sütün içerisine koyun ve 3-4 gün kadar bekletin. 

 1. Göz Yanması İçin

Eğer gözleriniz yanıyorsa, bir bardak sütle gözünüzü kapalı bir şekilde yıkayın. Süt, gözlerdeki yanma hissinin yatışmasını sağlayacaktır.


Önemli Not: Sütü doğrudan kendi vücudunuz üzerinde uygulayacaksanız, cildinizin süte karşı alerjik reaksiyon göstermediğinden emin olun. Eğer şüpheniz varsa, öncesinde mutlaka doktora danışın.


Şunlara da göz atın;

 1. İnek sütü içmenin faydaları nelerdir?
 2. Süt nasıl dondurulur?
 3. Limon kabuğunun kullanım alanları
 4. Muz kabuğunun kullanım alanları
 5. Yumurta kabuğunun kullanım alanları
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo