Pirincin Hiç Bilmediğiniz 11 Farklı Kullanım Alanı

Pirinç nasıl kullanılır? Pirinç nerelerde kullanılır? İşte, pirincin yemek yapmak dışında kullanılabildiği hiç bilmediğiniz 11 farklı kullanım alanı:
Pirincin Hiç Bilmediğiniz 11 Farklı Kullanım Alanı
04 Eylül 2023, 10:45

Pirinç, yalnızca Türk mutfağının değil Japonya, Çin gibi Asya mutfağının da temel besinlerinden biridir. Pilav, dolma, sarma gibi farklı tariflerde kullanılan pirinci, bu kez çeşitli alanlarda kullanmaya ne dersiniz? İşte, pirincin hiç bilmediğiniz kullanım alanları:

pirinç

 1. Tuzluk

Akmayan tuzluklarınızın içerisine bir miktar pirinç koyarak daha kolay bir şekilde tuzun akmasını sağlayabilirsiniz.

 1. Kızgın Yağ

Tavada kızartma yapacağınız zaman, yağın kızgınlaştığını anlamak için içerisine bir adet pirinç tanesi atabilirsiniz. Pirinç tanesinin etrafı köpük köpük oluyorsa, yağınız kızmış demektir.

 1. Yastık

Küçük bir yastık kılıfı veya temiz bir çorabın içini pirinçle doldurup dikin. İhtiyaç halinde pirinçli torbayı kullanabilirsiniz. Soğuk istiyorsanız dondurucuda, sıcak istiyorsanız da fırında bir süre bekletmeniz yeterli olacaktır.

pirinç

 1. Kavanoz Temizliği

Kavanoz, vazo, sürahi gibi elinizin dibe ulaşamadığı eşyaları temizlemek için, ürünün içerisine bir avuç pirinç ve az miktarda su koyup çalkalayın. Böylece kirlerden daha kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

 1. Avokado

Yeşil bir avokadoyu hızlıca olgunlaştırmanız gerekiyorsa, pirince yatırın. Bu sayede normale göre daha kısa sürede olgunlaşacaktır.

 1. Elektronik Aletler

Bunu daha önce duymuş olabilirsiniz; Telefon, tablet gibi elektronik eşyaları suya düşürdüyseniz, hiç vakit kaybetmeden pirince yatırın. Pirinç, elektronik aletlerdeki nemi alarak tekrar çalışmasına yardımcı olabilir.

pirinç

 1. Robot Bıçakları

Mutfak robotlarının bıçakları eskisi kadar keskin değilse, 1 bardak pirinci robota koyun ve çalıştırın. Böylece bıçaklarınız daha keskin olacaktır.

 1. Süt

Pirinç ile süt yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Tabii ki, normal süt gibi olmasa da, pirinç sütü de tadı ve kıvamıyla tüketilebilecek besinler arasındadır. Bunun için 1 ölçek pirinci ılık suyla durulayın ve bir miktar suyun içinde 10 saat bekletin. Daha sonra beklettiğiniz pirinçleri suyunu süzerek blender'a alın. Üzerine 2 ölçek su ilave edin ve blender'ı çalıştırın. Ortaya çıkan karışımı tülbent ile süzün. Pirinç sütünüz hazır.

 1. Turta

Turtaları alüminyum folyo ile kapattıktan sonra, üzerine ağırlık olarak pirinç koyabilirsiniz. Böylece turtanız daha düzgün bir şekilde pişecektir.

pirinç

 1. Maske

Bir avuç pirinci iyice ezin ve toz haline getirin. Hamur kıvamına gelene kadar süt ekleyin. Daha sonra bu karışımı yüzünüze uygulayıp 15 dakika bekletin ve suyla durulayın. Pirinç maskesi, cildinizin daha beyaz görünmesini sağlar.

Not: Alerjik cilde sahip olan kişiler, doktora danışmadan pirinç maskesini uygulamamalıdır.

 1. Oyuncak

Bir şişenin içine bir miktar pirinç koyun ve kapağını kapatın. Hazırladığınız oyuncağı kedi ve köpek gibi evcil hayvanlarınıza oyun oynaması için verebilirsiniz.


Şunlara da göz atın;

 1. Karbonatın kullanım alanları
 2. Portakal kabuğuyla ne yapılır?
 3. Nanenin kullanım alanları
 4. Diş macununun kullanım alanları
 5. Kolanın kullanım alanları
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo