Kolanın Kullanım Alanları Nelerdir?

Kola nasıl kullanılır? Kolanın içilmek dışındaki kullanım alanları nelerdir? İşte, kolanın hiç bilmediğiniz kullanım alanları ve faydaları:
Kolanın Kullanım Alanları Nelerdir?
24 Nisan 2024, 22:26

Sağlık için zararları saymakla bitmeyen kola, sudan sonra en çok tüketilen içeceklerden biridir. Yemeklerin yanında sık sık içilen bu içecek, içindeki şeker oranının yüksekliğiyle diyabet, obezite ve kemik hastalıklarının sebeplerinden biri olarak sayılır. Ancak bu kez kolayı içmek yerine, farklı alanlarda kullanımını inceleyeceğiz.

Kola Nasıl Kullanılır?

 1. Fayans ve seramik temizliği

Fayans ve seramiklerde ısrarla çıkmayan lekeler varsa, bir miktar kolayı lekeli bölgeye dökün ve yarım saat bekletin. Ardından suyla durulayın. Lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.

 1. Metal yüzeyleri pastan arındırır

Kolanın asidik değeri yüksektir. Bu sayede pasın giderilmesinde etkilidir. Eğer temizleyeceğiniz yüzey çok paslıysa, kolayı paslı kısımlara dökün ve bir gece bekletin. Ertesi gün bulaşık süngeri yardımıyla pası kolayca temizleyebilirsiniz.

 1. Yağ lekelerini çıkartır

İnatçı yağ lekelerine karşı da kola kullanabilirsiniz. Kıyafetlerde bulunan yağ lekesini çamaşır makinesine atın ve az miktarda kola ekleyin. Tek yıkamada lekelerin kaybolduğunu görebilirsiniz. 1. Saça yapışan sakızı çıkartır

Sakızın saçlara yapışması başta çocuklar olmak üzere hemen herkeste görülebilecek bir durumdur. İşte bu aksilikler olduğunda saçınızı kesmek yerine, kolayla yıkamanız yeterli olacaktır. Sakızı çıkardıktan sonra saçınızı temiz suyla durulamayı unutmayın.

 1. Yanık tencereler

Yanmış tencereleri kola ile kolayca temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Temizlemek istediğiniz tencereyi kolayla doldurun. Yarım saat beklettikten sonra yanık izlerinin temizlendiğini görebilirsiniz.

 1. Saç rengini açar

Saçınızın rengini açmak istediğinizde, saçınızı kola ile yıkayın ve yarım saat bekletin. Ardından durulamanız yeterli olacaktır. Ancak kolanın asitli yapısı saçlara zarar verebileceği için sürekli uygulanması önerilmez.

 1. Parlatıcı görevi görür

Eski paraları veya kararan gümüş eşyaları, kola dolu bir kabın içinde bekletin. Ardından yapış yapış olmalarını önlemek için güzelce yıkayın ve kurulayın. Paraların eski haline döndüğünü göreceksiniz.

 1. Mobilya temizliği

Mobilyaların üzerine boya lekesi gibi farklı lekeler mevcutsa, koladan yardım alabilirsiniz. Temiz bir bez parçasını kolanın içine gömün ve fazlasını sıkın. Kolalı bez ile mobilyanın yüzeyini temizleyin. Mobilyaların yapış yapış kalmasını önlemek için, durulamayı unutmayın.

 1. Vidaları gevşetir

Paslanmış ve sökülmez hale gelen vidaların üzerine bir miktar kola döküp bekleyin. Bu işlemden sonra vida, kolayca sökülebilir.

 1. Kan lekesini giderir

Kola, özellikle kan lekesini çıkarma konusunda çok etkilidir. Lekenin olduğu bölgeye kola döküp bir süre beklettikten sonra temiz suyla durulayabilirsiniz.


Şunlara da göz atın;

 1. Muz kabuğunun kullanım alanları
 2. Limon kabuğunun kullanım alanları
 3. Yumurta kabuğunun kullanım alanları
 4. Sütün kullanım alanları
 5. Zeytinyağının kullanım alanları
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo