Diş Macununun Hiç Bilinmeyen 18 Kullanım Alanı

Diş macunu nerelerde kullanılır? Diş macunu hangi alanları temizler? İşte, şimdiye kadar hiç duymadığınız diş macununun 18 farklı kullanım alanı:
Diş Macununun Hiç Bilinmeyen 18 Kullanım Alanı
24 Nisan 2024, 22:30

Diş macunu, günlük hayatta sık sık kullandığımız kişisel eşyalardan biridir. Ağzın ferah kokmasını, dişlerin temizlenmesini ve ağız içi hijyeninin sağlanması amacıyla kullanılan diş macununun, farklı alanlarda da kullanıldığını biliyor muydunuz? İşte, diş macununun hiç bilinmeyen 18 farklı kullanımı:

 1. Telefon Ekranı

Telefonda ekran koruyucunuz yoksa, üzerinde çiziklerin oluştuğunu görebilirsiniz. İşte bu çizikleri, diş macunu kullanarak hafifletebilirsiniz. Parmağınıza çok az miktarda diş macunu alın ve yavaşça telefon ekranına sürün. Nemli bir bezle macunu silin. Çiziklerin azaldığını göreceksiniz. 1. Sivilce

Diş macunu, sivilceleri kurutmak için sık sık kullanılan bir yöntemdir. Sivilcenin üzerine az miktarda sivilce sürün ve hafifçe yayın. Bir süre beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. Ancak bu yöntemin ciltte tahrişe yol açabileceğini unutmayın.

 1. Duvar Lekeleri

Eğer çocuklarınız boya kalemleri ile duvarları boyamayı seviyorsa ve bu lekeleri çıkarma konusunda zorluk yaşıyorsanız, diş macunundan yararlanabilirsiniz. Nemli bir beze, az miktarda diş macunu sıkın. Bu bezle duvarları bastırmadan silin.

 1. Su İzleri

Ahşap yüzeylerde oluşan su lekeleri için de, diş macunu kullanabilirsiniz. Lekelerin üzerine diş macunu sıkın ve temiz bir bezle ovarak silin. Ardından zeytinyağı veya mobilya cilası sürerek temizleme işlemini tamamlayın.

 1. Halı Lekeleri

Halılarda oluşan lekeler için de, macundan yararlanabilirsiniz. Halıdaki lekelerin üzerine az miktarda diş macunu sürün ve fırçalayın. Lekeyi fırçalamak için, eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Daha sonra nemli bez ile lekeli alanın üzerini ovalayın. 1. Mutfak Zemini

Mutfak zemininde yemek lekeleri varsa, lekenin üzerine fındık tanesi büyüklüğünde diş macunu sürün. Kuru bir bezle lekeli alanları silin.

 1. Araba Farları

Araba farlarının parlak bir görünümde olmasını istiyorsanız, farlara az miktarda diş macunu sürün. Kuru ve temiz bir bezle sildikten sonra, farların ilk gün ki gibi olduğunu görebilirsiniz.

 1. Deri Eşyalar

Deri çanta, deri koltuk, ceket gibi eşyaların üzerindeki sürtünme izlerinden diş macunu yardımıyla kurtulabilirsiniz. Diş macununu bir beze sıkın ve bu bezle deri yüzeyleri ovalayın.

 1. Beyaz Ayakkabı

Beyaz spor ayakkabılar çok şık olsa da, kısa sürede kirlenmeye başlar ve lekeleri olduğu gibi gösterir. Tam da bu aşamada, eski diş fırçasına bir miktar diş macunu sürün. Macun yardımıyla çok bastırmadan ayakkabılarınızı fırçalayın. Macun kalıntılarını kuru bir bezle alın.

 1. Sarımsak Kokusu

Elinize bulaşan ve çıkmak bilmeyen sarımsak kokuları için, elinize bir miktar diş macunu alıp ovalayın. Ardından bol suyla yıkayarak ellerinizi tertemiz yapabilirsiniz.

 1. Plastik Mobilyalar

Özellikle bahçe ve teraslarda yer alan plastik mobilyalar, hava ve rüzgarın etkisiyle kısa sürede pislenir. Plastik mobilyaların üzerine diş macunu sıkıp temiz bir bezle ovalayarak tüm lekelerin çıkmasını sağlayabilirsiniz. 1. Araba Boyası

Araba boyasında çizilmeler varsa, bu çizikleri diş macunu ile gizleyebilirsiniz. Bunun için nemli bir süngere diş macunu koyun ve çizikleri çok bastırmadan ovalayın. Ardından macunu yumuşak bir bezle silin.

 1. Lavabo Bataryası

Krom lavabo bataryalarını, diş macunuyla silip kuru bir bezle ovaladıktan sonra, ilk gün ki gibi parlamalarını sağlayabilirsiniz.

 1. Böcek Isırıkları

Sivrisinek ve böcek ısırıklarının neden olduğu kaşıntıyı, diş macunu ile giderebilirsiniz. Isırıkların olduğu bölgeye diş macunu sürün ve parmaklarınızla masaj yapın.

 1. Hafif Yanıklar

Elinizde oluşan hafif yanıkların acısını gidermek için, önce elinizi soğuk suyun altında tutun. Ardından yanan bölgeye diş macunu sürebilirsiniz. Ancak ciddi yanıklarda bu yöntem uygulanmamalı, derhal sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

 1. Ruj Lekesi

Kıyafetlerinizdeki ruj lekelerini çıkartmak için, lekenin üzerine diş macunu sürün ve ovalayın. Ardından durulayın. Eğer leke tamamen geçmediyse, aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz. 1. Sararmış Tırnaklar

Tırnaklarınız sık sık sararıyorsa, bu yöntemi mutlaka deneyin. Tırnaklarınızı diş macunu ile fırçalayın ve bol suyla durulayın. Tırnaklarınızdaki sararmalar kısa sürede geçecek ve renk eşitliği oluşacaktır.

 1. Çivi Delikleri

Duvarda bulunan çivi deliklerini kapatmak için, diş macunu ve karbonattan yararlanabilirsiniz. İki malzemeyi karıştırdıktan sonra deliğin üzerine sürün. Spatula yardımıyla fazla olan kısımlarını alın.


Şunlara da göz atın;

 1. Kolanın kullanım alanları
 2. Poşet çayın kullanım alanları
 3. Zeytinyağının kullanım alanları
 4. Sütün kullanım alanları
 5. Yumurta kabuğunun kullanım alanları
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo