Ördek Yumurtası Yenir Mi?

Ördek yumurtası nedir, neye iyi gelir? Ördek yumurtası nasıl yenir ve nasıl pişirilir? Ördek yumurtasının zararları nelerdir? İşte, ördek yumurtası hakkında merak edilen her şey:
Ördek Yumurtası Yenir Mi?
24 Şubat 2022, 12:49

Ördek yumurtası, ortalama 60-70 gram ağırlığında, parlak kabuklu bir yumurta türüdür. Tavuk yumurtasına göre daha büyük olan bu yumurtanın kabukları beyaz, yeşil, kahverengi ve sarı renginde olabilir. Ördek yumurtaları içinde “Indian Runner”, “Khaki Campbell” ve “Ruel Kagua” türleri, yumurtlama kapasitesiyle ön plana çıkmaktadır. Türkiye'de profesyonel olarak ördek yetiştiriciliği yapılmamakta ve büyük tesislerde üretilmemektedir. Bu yüzden ördek yumurtası, ördek yetiştiriciliği ile uğraşan küçük çiftliklerden ve organik köy pazarlarından temin edilebilir. Ördek Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

 1. Ördek yumurtası, afrodizyak etkilidir.
 2. Zeytinyağı ile karıştırıldığında sesi açtığı söylenmektedir.
 3. Antioksidan özelliği mevcuttur.
 4. Sinir sistemindeki hasarın tedavisinde destekleyici role sahiptir.
 5. Yüksek oranda protein ve A vitamini içerir.
 6. Göz sağlığına olumlu etkileri vardır.
 7. Enerji üretimini desteklediği düşünülmektedir.
 8. Kan şekerini dengeler.

Ördek Yumurtası ve Tavuk Yumurtasının Farkları Nelerdir?

 1. Ördek yumurtası, boyut olarak tavuk yumurtasından daha büyüktür.
 2. Tavuk yumurtasının kahverengi ve beyaz, ördek yumurtasının ise sarı, kahverengi, yeşil ve beyaz türleri vardır.
 3. Ördek yumurtasının kabuğu elle tutulduğunda yağlı bir his bırakır.
 4. Ördek yumurtası, tavuk yumurtasına göre daha fazla kalori içerir.
 5. Ördek yumurtası yüksek oranda kolesterol içerdiği için, çok fazla tüketilmesi sağlık problemlerine yol açabilir.Ördek Yumurtası Yenir Mi?

 1. Tavuk yumurtasına göre daha ağır bir kokuya ve daha yoğun bir tada sahip olan ördek yumurtası, haftada 3 adeti geçmeyecek şekilde tüketilebilir. 
 2. Ördek yumurtasının haşlaması, kızartması ve omleti yapılabilir.
 3. Tavuk yumurtasının kullanıldığı tüm yemekler de, ördek yumurtası da kullanılabilir.
 4. Ördek yumurtası omletine, taze soğan, maydanoz gibi malzemeler de ilave edilebilir.
 5. Kek ve kurabiyelerde kullanımı da mevcuttur. Ancak yapacağınız tarifin tadında değişiklik olabileceğini unutmamanız gerekir.

Ördek Yumurtası Ne Kadar Tüketilir?

Ördek yumurtası, haftada maksimum 3 kez tüketilmelidir. Aşırı tüketilmesi halinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bebeklerin ve hamilelerin ördek yumurtası tüketmeden önce mutlaka doktora danışması gerekir. 

Ördek Yumurtasının Zararları Nelerdir?

 1. Bataklıklarda yaşayan ördeklerde, salmonella mikrobu yüksek oranda bulunabilir. Bu mikrop, mide ve bağırsaklar üzerinde ciddi etkilere sahiptir. Bu yüzden ördek yumurtası, tifo, dizanteri gibi bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini artırır.
 2. Ördek yumurtası saklanmadan muhafaza edilmelidir. Yıkanırsa, kabuğun üzerindeki koruyucu tabaka kalkar ve zararlı mikroorganizmalar yumurtanın içine geçiş yapabilir.
 3. Ördek yumurtasının bayatlaması, sahip olduğu vitamin ve minerallerin kaybolmasına yol açar. Ayrıca mide üzerinde olumsuz etkilere sahiptir.
 4. Yumurtaya alerjisi olan kişilerin, yumurta ve yumurtayla yapılan tüm ürünlerden uzak durması gerekir.
 5. Ördek yumurtası, yüksek miktarda kolesterol içerdiği için, kolesterolü yükseltir ve damar tıkanıklığına yol açabilir.


Önemli Not: Kronik rahatsızlığı olanlar, alerjik bünyeye sahip olanlar, kolesterol hastaları, hamileler ve emziren anneler, ördek yumurtasına tüketmeden önce doktora danışmalı, doktorun onay vermediği besinler hiçbir şekilde tüketilmemelidir.


Şunlara da göz atın;

 1. Bıldırcın yumurtası nasıl yenir?
 2. Kirpi eti yenir mi?
 3. Meşe palamudu yenir mi?
 4. Güvercin eti yenir mi?
 5. Antilop eti yenir mi?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo