Kirpi Eti Yenir Mi?

Kirpi yenir mi? Kirpi etinin faydaları var mıdır? Kirpi eti nerede satılır? İşte, kirpi eti hakkında en çok merak edilenler:
Kirpi Eti Yenir Mi?
14 Ocak 2022, 13:48

Sırtı dikenlerle kaplı bir hayvan olan kirpi, memeli hayvan türündedir. Boyları 13-30 cm, ağırlığı ise 400-1200 gram arası değişmektedir. Kirpilerin vücudunda ortalama 6000 adet diken bulunur.  Genelde rakımı düşük olan yerlerde yaşarlar. Bazı türleri aşırı sıcak veya aşırı soğuk havalarda uzun uykuya yatabilir.

Kirpi Eti Yenir Mi?

Kirpi etinin egzama, cüzzam, verem, sedef gibi hastalıklara iyi geldiği rivayetleri aslında çok eskiye dayanır. Ancak bu rivayetler, hurafedir ve bilimsel bir kanıt niteliği taşımamaktadır. Kirpi eti tüketerek hastalıklara şifa bulmak isteyenler, bu eti genellikle yahni yapımında kullanır. Ete ek olarak soğan, sarımsak ve pirinç gibi farklı malzemeler de ilave edilir. Kirpi etindeki yağ oranı oldukça fazladır. Bu yüzden kalp sağlığı ve kolesterol üzerinde olumsuz etkileri vardır. Ayrıca kirpi etinin tadının damak tadına göre çok ekşi olduğu da söylenmektedir.

Kirpi Eti Nerede Satılır?

Kirpi etinin satışı yasaktır. İnternetten veya kasaptan yasal bir şekilde satın almak mümkün değildir. Etin en iyi bulunma yöntemi ise avlanılmasıdır. Fakat bu durum, ülkemizdeki kirpi sayısının ciddi oranda düşmesine yol açmaktadır.


Daha önce de söylediğimiz gibi kirpi etinin bazı hastalıklara iyi geldiği düşüncesiyle tüketilmesi son derece yanlıştır. Kirpinin avlanması ve bilinçsizce tüketilme hem ekolojik dengenin bozulmasına, hem de insan sağlığı açısından ciddi tehlikelere yol açabilir. Bu yüzden kirpi etinin tüketilmesi, önerilmemektedir.


Şunlara da göz atın;

  1. Köpek balığı yenir mi?
  2. Tavşan eti nasıl yenir?
  3. Havyar nasıl yenir?
  4. Bıldırcın yumurtası nasıl yenir?
  5. Ejder meyvesi nasıl yenir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo