Küçük Mutfak Dekorasyonu: 17 Yaratıcı Çözüm

Küçük mutfaklar nasıl dekore edilir? Küçük mutfağı geniş göstermek için ne yapmak gerekir? İşte, küçük mutfağı daha büyük gösterecek 17 yaratıcı dekor fikri:
Küçük Mutfak Dekorasyonu: 17 Yaratıcı Çözüm
15 Aralık 2022, 13:23

Mutfak, evde en çok zaman geçirilen ortamlardan biridir. Yemek hazırlama, yemek yapma, kahve içme gibi aktivitelerin gerçekleştiği mutfaklar, bazı evlerde büyük, bazı evlerde ise küçük alanlara sahiptir. Büyük mutfakların dekore edilmesi zor gibi görünse de, aslında küçük mutfakların dekorasyonu daha zordur. Yeterli alana sahip değilseniz, mutfağınızı olduğundan daha büyük ve ferah göstermek için yapabileceğiniz bazı çözümler var. Üstelik bu çözümler sayesinde, mutfağınızı daha kullanılışlı bir hale dönüştürebilirsiniz. 

 1. Planlama

Mutfak tasarımında üçgen planlamasını hiç duydunuz mu? Mutfaktaki kısıtlı alandan büyük bir fayda edinmek için, eviye, buzdolabı ve fırını içeren üçgen kuralını kullanmanız gerekir. Mutfağınız hangi tipte olursa olsun, bu üç eşyayı, hayali bir üçgen oluşturacak şekilde yerleştirmeniz gerekir. 

 1. Aydınlatma

Açık renkli bir mutfak, daha ferah bir görünüm sunar. Bu yüzden aydınlatmanızı beyaz ışıklardan yana kullanın.

 1. Renk

Küçük mutfağı geniş göstermek için, mutfak eşyalarının beyaz, krem gibi açık renklerde olmasına dikkat edin. 

 1. Pencere

Eğer mutfağınız küçük, fakat pencereniz genişse, manzaranın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Pencerenizi genişletme imkanınız varsa, mutlaka yapın. Çünkü doğal aydınlatma, çok etkilidir.

küçük mutfak

 1. Dikey ışıklandırma

Son yıllarda tercih edilen dolap aydınlatmaları, fayanslarla buluşarak büyük bir derinlik katar. Raf ve dolapların altında spot tercih edebilirsiniz.

 1. Sadelik

Mutfağınızda göz yoran detaylardan kaçının. Bunun yerine mümkün olduğunca dekorasyonu sade tutmaya çalışın.

 1. Yansıtma

Yansıtıcı materyaller, aydınlatmayı güçlendirir. Beyaz ışık ve parlak malzemeli mobilyalar, mutfağın daha geniş görünmesini sağlar. 

 1. Ankastre

Mutfağınızda kullandığınız ankastre eşyaları, doğru yerleştirmeniz gerekir. Mikrodalga gibi mutfak aletlerini, dikey bir şekilde yerleştirmek, yerden tasarruf etmenizi sağlar.

mutfak dekorasyonu

 1. Aydınlık tezgah

Tezgahta yansıtıcı arka duvar kullanımı, derinlik hissini artırır. Böylece hem daha ferah bir görünüm sağlar, hem de kullanımı kolaylaştırır.

 1. Ayarlanabilir tezgah

Gizli çekmecelere sahip olan tezgah, çalışma alanınızı genişletir. İstediğiniz zaman katlayarak küçültme imkanı sağlar.

 1. Parlak tezgah

Tezgahın parlak bir yüzeye sahip olması, yanılsamaları kırar ve daha şık bir görünüm sunar.

 1. Sabit mobilya

Küçük masa gibi mobilyaları, duvara monte ederek yer tasarrufu sağlayabilirsiniz. Masayı kullanmadığınız zamanlarda yukarı doğru kaldırmanız, daha rahat hareket etmenize de yardımcı olur.

 1. Dikey çekmece

Yatay çekmecelere ek olarak dikey çekmece kullanmak, daha fazla şey saklamanızı sağlar ve alandan tasarruf ettirir.

küçük mutfak

 1. Şeffaflık

Mutfakta şeffaf tabure ve sandalye kullanmak, küçük mutfağın algısını genişletir.

 1. Açık raf

Büyük dolaplar yerine açık raf kullanmak, mutfağın daha aydınlık olmasına yardımcı olur. Ayrıca dolap kapakları için ekstra alana ihtiyacınız olmaz. Aradığınızı daha kolay bulabilirsiniz.

 1. Dolap kapakları

Eğer dolap kullanıyorsanız, kapağın iç kısmında kullanacağınız organizerler ile kesme tahtası, tepsi gibi eşyalarınızı bu alanlarda saklayabilirsiniz.

 1. Sarkıt raf

Sarkıt raflar, tencere, kepçe, gibi eşyaların duvarda asılı durmasını sağlar. Bu sayede yer tasarrufu sağlayabilir ve mutfağınıza eşsiz bir dokunuş yapabilirsiniz.

Şunlara da göz atın;

 1. Mutfak masası alırken dikkat edilmesi gerekenler
 2. Mutfak adası kullanmanın avantajları
 3. Amerikan mutfak avantajlı mı?
 4. Country mutfak dekorasyonu
 5. Modern mutfak dekorasyonu
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo