Amerikan Mutfak Avantajlı Mı, Dezavantajlı Mı?

Amerikan mutfak nedir? Amerikan mutfağın avantajları ve dezavantajları nelerdir? İşte, mutfağında yeni dönüşümler yapmak isteyenler için Amerikan mutfağın avantajları:
Amerikan Mutfak Avantajlı Mı, Dezavantajlı Mı?
24 Kasım 2022, 12:55

Mutfak, evde en çok vakit geçirilen alanlardan biridir. Yalnızca yemek yapmak değil, sevdiklerimizle sohbet etmek, bir fincan kahve içmek gibi durumlarda da kullanılan mutfaklar, birbirinden farklı tiplerde olabilir. Mutfak denildiğinde aklımıza ilk gelen etrafı duvarlarla çevrili alanlar olsa da, yıllardır adından sıklıkla söz ettiren Amerikan mutfaklar da oldukça popülerdir. 

Amerikan Mutfak Nedir?

Diğer adı 'açık mutfak' olan Amerikan mutfak, mutfak ve salonun birleşiminden oluşur. Yani mutfak ve salonu birbirinden ayıran bir duvar yoktur. Amerikan mutfak ve salon, yeterince büyük bir genişliğe sahipse, ikisini birbirinden ayırmak için orta kısımda mutfak adası kullanılabilir. Yeterli alan varsa ve mutfak tezgahı ideal bir konumdaysa, L şekli verilebilir. 

amerikan mutfak

Amerikan Mutfağın Avantajları Nelerdir?

 1. Ortama modern bir hava katar.

Açık mutfağa sahip olan evler, doğru mobilyalar seçildiği takdirde daha modern bir görünüm sağlar. Eşyalar birbiriyle uyumluysa, çok şık bir görünüm yaratabilirsiniz.

 1. Pratiklik sağlar.

Yemek odası ve mutfağın birbirine yakın olması, sofrayı hazırlama ve kaldırma sürecinde zaman ve pratiklik kazanmanızı sağlayabilir.

 1. Alanı daha geniş gösterir.

Duvarlar, odanın sınırlarını belirlediği için küçük görünmelerine sebep olabilir. Ancak Amerikan mutfak tarzında, arada duvar olmadığı için oturma odanız daha geniş görünebilir.

 1. Misafirlerle zaman geçirme imkanı sağlar.

Amerikan mutfaklar, yemek pişirirken evdekilerle sohbet edebilmenize, televizyon izleyebilmenize ve misafirlerle vakit geçirmenize imkan sağlar. Özellikle yemek yaparken, aile üyelerinizle eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

amerikan mutfak

Amerikan Mutfağın Dezavantajları Nelerdir?

 1. Mutfak düzeni daha fazla önemlidir.

Mutfağın düzensiz olması, ortamın havasını bozabilir. Bu yüzden Amerikan mutfak söz konusu olduğunda, mutfağın düzenine, eşyaların birbiriyle uyumuna ekstra özen göstermeniz gerekebilir. Çünkü evinize gelen tüm misafirler, mutfağınızı görecektir.

 1. Dağınıklık göz önünde olur.

Amerikan mutfakta, bulaşık, dağınıklık gibi gözünüze çarpan şeyler canınızı sıkabilir. Özellikle yemek yedikten sonra, göz önünde duran bulaşıkları bir an önce kaldırmak isteyebilirsiniz.

 1. Koku her yere dağılabilir.

Amerikan mutfağın en büyük dezavantajı ise, yemek kokularının salona yayılmasıdır. Kapalı mutfaklarda, kokunun dağılmasını önlemek için camı açabilir ve kapıyı kapatabilirsiniz. Ayrıca siz yemeğinizi yerken aspiratörü çalıştırarak kokuların giderilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak Amerikan mutfakta davlumbazı çalıştırmak, ortamda yüksek sese neden olabilir. Kapı kapama imkanı olmadığı için davlumbaz veya cam açık bırakılmalıdır. Aksi takdirde koku her yere dağılır. 

Amerikan mutfakta kokuyu önlemek için, koku emici cihazlar kullanabilir, emiş gücü yüksek olan davlumbazları tercih edebilirsiniz. Ayrıca odaya kokulu mumlar koyarak da evinizin havasını güzelleştirebilirsiniz.

Şunlara da göz atın;

 1. Mutfak adası kullanmanın avantajları nelerdir?
 2. Mutfak tadilatı öncesinde bilinmesi gerekenler
 3. Mutfak aydınlatması nasıl olmalı?
 4. Mutfak duvarı dekorasyonu
 5. Modern mutfak dekorasyonu
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo