Modern Mutfak Dekorasyonu: Mutfağı Modernleştirmenin Yolları

Modern mutfak dekorasyonu nasıl yapılır? Eski mutfak nasıl modernize edilir? Modern mutfaklarda hangi tasarımlar tercih edilmeli? İşte, mutfağınızı modernleştirmenin 10 yolu:
Modern Mutfak Dekorasyonu: Mutfağı Modernleştirmenin Yolları
06 Ekim 2022, 16:36

Mutfaklar, günlük hayatta en çok kullanılan odalardan biridir. Eskiyen mutfaklarınızı daha modern bir hale dönüştürmek istiyorsanız, sizi böyle alalım. Renkleri yaratıcı bir şekilde kullanarak mutfağınızı daha modern bir hale getirebilirsiniz. İşte, mutfağı modernleştirmenin 10 adımı:

 1. Metal malzemelerde yenilik

Mutfağın eski görünmesinin başlıca nedeni, yapımında yıllar önce revaçta olan malzemeler kullanılmasıdır. Özellikle metal malzemeler, mutfaklarda sık sık karşımıza çıkar. Çekmece kulpları, mutfak dolapları, mutfak tezgahı gibi alanları, mat alüminyum ve paslanmaz çelik malzemelerle değiştirebilirsiniz. Özellikle kapı ve çekmece kulbu, mutfak tezgahı değişikliği farkı ilk andan görmenizi sağlayacaktır. Mutfağınızda sarkıt lambalara da yer verebilirsiniz.

 1. Döşemeler

Döşemeler, yalnızca mutfakta değil, evin tüm odalarında oldukça önemlidir. Eğer döşemeleriniz çok eskiyse, bunları modası geçmeyecek seramik, taş ve ahşaplarla değiştirebilirsiniz. Tercihinizi ahşaptan yana kullanırsanız, gri ve beyaz gibi açık tonları tercih etmenizi öneririz.

 1. Üst dolaplar

Eski mutfakların birçoğunda tüm duvarı kaplayan üst dolapların monte ettiğini görebilirsiniz. Bu dolapların işlevi önemli olsa da, çoğu göz yorar ve mutfağın daha boğucu görünmesine yol açar. Bu yüzden tencere, tabak gibi eşyaları koymak için yeterli alanınız varsa, üst dolapları iptal edin. Veya mutfağın alt kısımlarına dolap yaptırmayı düşünebilirsiniz.


mutfak tezgahı

 1. Mutfak tezgahı

Mutfak tezgahında eski fayanslar veya rengi solmuş tezgahlar kullanıldıysa, bunları mermer veya granit gibi doğal taşlardan oluşan tezgahlarla değiştirebilirsiniz. Kendiniz için en uygun olanı seçmek istiyorsanız, 'Mutfak tezgahı mermer mi olmalı, granit mi?' yazımızdan yararlanabilirsiniz.

 1. Oturma alanı

Mutfağınız yeterince büyükse, içerisine oturma alanları ekleyebilirsiniz. Küçük sandalye ve masalardan oluşan bir kahvaltı barı oluşturabilir veya tek parçalı koltuklardan yardım alabilirsiniz. Özellikle mutfak bankların, pencere kenarında dışarıyı izleyip keyif yapmak isteyenler için çok işlevli olduğunu söyleyebiliriz.

 1. Enerji tasarruflu eşyalar

Eski mutfak eşyalarını değiştirirken, mutlaka enerji tasarruflu modelleri seçin. Bu modellerin fiyatı biraz daha yüksek olsa da, uzun vadede daha karlı çıkacağınızı söyleyebiliriz. Düşük akımlı musluklar, A+ beyaz eşyalar işinizi kolaylaştıracaktır. Bu yüzden mutfağı yalnızca estetik için değil, aynı zamanda tasarruf etmek için de değiştirebilirsiniz.

 1. Boyadan yararlanın

Yeni mutfak dolapları almak için bütçe ayırmadıysanız, mevcut dolaplarınızı boyayarak daha modern bir görünüm elde edebilirsiniz. Özellikle koyu renkli ahşap dolapları, canlı mavi, beyaz ve siyah rengi ile boyayabilirsiniz. Dolap kapaklarını boyadıktan sonra eskitme görünümü verebilir veya cilalama yöntemiyle parlatabilirsiniz.


modern mutfak

 1. Aydınlatma seçimi

Mutfak aydınlatması, ambiyans ve işlevsellik açısından çok önemlidir. Bu yüzden tavanınız yüksekse sarkıt lambaları tercih edebilir, alanın daha boş görünmesi için duvara gömmeli modellere yer verebilirsiniz. Son zamanlarda sık sık tercih edilen ledli avizeler de, aklınızın bir kenarında bulunsun.

 1. Dekor

Dekoratif ürünler genellikle salon ve oturma odasında tercih edilse de, mutfaklarda da yer verilmesi gereken ürünlerdendir. Dolapların üzerine koyacağınız asma saksılar, gömme raflar, sevdiğiniz yemek kitaplarından oluşan duvar rafları, aile yadigarı porselenleri dekor amacıyla kullanabilirsiniz. Ayrıca tezgahın üzerinde duran bir kase dolusu limon ile görünümü zenginleştirebilirsiniz.

 1. Alanı büyütün

Eğer mutfağı büyütme ve yemek odasıyla birleştirme imkanınız varsa, duvarları yıkmayı düşünebilirsiniz. Alanı büyütme işlemi her ne kadar maliyetli olsa da, mutfağınızın modernleşmesinde büyük bir adım olarak görülebilir. 


Mutfağınızı modernleştirirken bütçeniz yeterli düzeyde değilse, bu adımları tek seferde yapmak yerine zamana yaymayı düşünebilirsiniz. Bu sayede yapacağınız ufak değişikliklerle mutfağınız artık daha geniş, daha kullanışlı ve modernize edilmiş bir görüntüye sahip olabilir.


Şunlara da göz atın;

 1. Minimalist mutfak nasıl olmalı?
 2. Küçük mutfağı büyük gösterecek dekorasyon fikirleri
 3. Mutfak tezgahı nasıl temizlenir?
 4. Davet sofraları için altın öneriler
 5. Temiz bir ev için sabah rutini
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo