Mutfak Adası Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Neden mutfak adası kullanmalıyız? Mutfak adası ne işe yarar? İşte, mutfak adası kullanmanın avantajları ve mutfağa ada yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler:
Mutfak Adası Kullanmanın Avantajları Nelerdir?
14 Kasım 2022, 15:14

Ada mutfak, daha işlevsel bir ortam yaratmak için, salon ile mutfak arasına veya geniş mutfağın ortasına konumlandırılan ada şeklindeki tasarımlardır. Mekanları birbirinden ayıran adalar, hem mutfağa estetik bir görünüm katar, hem de yemek hazırlama esnasında kolaylık sağlar. Ancak mutfak adası yaptırabilmek için, Amerikan tipi mutfak veya geniş ölçülerde mutfağınız olması gerekir. Eğer mutfağınız küçükse, daha küçük boyutları da tercih edebilirsiniz. 

mutfak adası

Mutfak Adası Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 1. Ada mutfağını yerleştirebilmek için, boş alan minimum 240 cm uzunluğunda ve 220 cm genişliğinde olmalıdır. 
 2. En hazır mutfak adası ölçüleri 80x60 cm'dir. 
 3. Standartlara göre duvar ile ada arasında en az 80 cm bulunmalıdır.
 4. Ada mutfağın kare, dikdörtgen, U, L ve paralel seçenekleri mevcuttur. Seçim yaparken mutfağınızı göz önünde bulundurun ve ihtiyacınıza göre uygun modeli tercih edin.
 5. Mutfak adasının konumunu belirlerken, çalışma alanınıza dikkat edin. Adanın size kolaylık yaratması ve iş yaparken rahatsız etmemesi gerekir.
 6. Mutfak adası tasarımında tezat renkleri seçmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu aşamada mutfak dolabı, duvar gibi mutfağınızda kullandığınız renkleri de göz önünde bulundurun.

mutfak adası

Mutfak Adası Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

 1. Mutfak adası, ekstra depolama alanı sağlar. Mutfak adasının üzerine dolaplar, raflar, kahve makinesi gibi eşyaları yerleştirebilirsiniz.
 2. Mutfak adası, salonla birleşikse çocuklar için etkinlik alanı olarak da kullanılabilir. Çocuklar ödev ve boyama gibi etkinlikleri bu adanın üzerinde yapabilir.
 3. Mutfak adasını, yemek masasına da dönüştürebilirsiniz. Bunun için adanın etrafına oturma alanları yerleştirebilirsiniz.
 4. Mutfak adası, mutfakta birden fazla çalışan kişiler için daha fazla alan sağlar. 
 5. Büyük mutfaklarda mutfak adasının üzerine ocak, mikrodalga gibi eşyaları ekleyebilirsiniz.
 6. Mutfak alanı ile evinize dekoratif bir hava katabilirsiniz.


Şunlara da göz atın;

 1. Mutfak fayansı nasıl seçilir?
 2. Mutfak aydınlatması nasıl olmalı?
 3. Country mutfak dekorasyonu
 4. Kahve köşesi nasıl yapılır?
 5. Minimalist mutfak dekorasyonu
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo