Country Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Country mutfak kullanışlı mı? Country tarzı mutfak ne demek? Mutfak yerleşimi nasıl olmalı? İşte, mutfağını yenilemek isteyenler için country mutfak dekorasyonu fikirleri:
Country Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
20 Ekim 2022, 17:10

Country mutfak, son yıllarda sık sık kullanılan mutfak dolabı çeşitlerindendir. Sadelik, doğallık, sıcaklık ve samimiyeti vurgulayan country mutfak modellerinde, abartısız modeller tercih edilir. Renk tonları, tasarım ve malzemelerin uyumuna dikkat etmek gerekir. İngiliz, Fransız ve Amerikan çeşitleri bulunsa da, en çok tercih edilen İngiliz mutfak çeşididir. Country mutfakta, dolap seçiminin yanı sıra tezgah, masa ve perdelerin seçimine de dikkat etmek gerekir. Mekanı daha ferah gösteren ve ışığı iyi yansıtabilen ürünler tercih edilir. 

Country Mutfak Dekorasyonu

Dolap Seçimi

Dolap seçiminde 3 farklı seçenekten biri tercih edilebilir.

  1. Doğal atmosfer mutfaklar: Genelde pastel renkler kullanılır. Pembe, açık gri, krem ve beyaz tonları tercih edilebilir. Bu tonlara uygun ağaç veya çiçek motifli duvar kağıtları, dolapla birlikte kullanılabilir. Dolapla uyum sağlaması açısından eski stili yansıtan aydınlatmalar tercih edilmelidir. Işıklandırmalarda ahşap detaylara yer verilir. Zemin parke seçimi ise açık tonlarda olmalıdır.
  2. Beyaz country mutfaklar: Beyazın hakim olduğu mutfak çeşididir. Küçük mutfaklarda tercih edilir. Minimalist tarz ön planda tutulur. Aydınlatmalar dolaba uygun olarak seçilmelidir. Mutfakta mavi, gri ve bej tonlarına yer verilebilir.
  3. Kahverengi mutfaklar: Krem, siyah, bej, mavi ve sarı renklerle birlikte kullanılabilir. Büyük mutfaklarda tercih edilmesi önerilir. Küçük mutfaklarda alanı daha küçük gösterebilir.

country mutfak

Tezgah Seçimi

Country mutfaklarda mat renklerin uyumlu olacağı tezgahlar tercih edilmelidir. Tezgah ışığı bölmemeli ve zarif bir kombinasyon içermelidir. 

Masa Seçimi

Seçtiğiniz dolap ve tezgaha uygun bir masa takımı tercih edilmeli, renk tonları bu seçimlere göre tasarlanmalıdır. Mekanı daraltmayan masalar daha iyi olacaktır. Masa tercihinde genelde ahşap modeller ön plandadır. Küçük mutfaklarda katlamalı modeller ve açık renkler tercih edilirken, büyük mutfaklarda koyu tonlara da yer verilebilir.

Perde Seçimi

Country mutfaklarda dışarıdan yansıyan ışığı kesmeyecek perdeler tercih edilmelidir. Perdenin kalınlığı ortamın havasına göre değişiklik gösterebilir. Gün ışığını engellememek için, açık tonlar önerilir. Estetik ve canlı görünüm için krem ve bej tonları, doğaya yönelik bir görünüm için turkuaz, açık yeşil ve açık mavi tonları tercih edilebilir.

country mutfak

Zemin Seçimi

Country mutfaklarda zemin rengi, diğer eşyalara göre seçilmelidir. Özellikle açık kahve, bej ve krem zeminler daha fazla tercih edilir. Göz yoran desenler yerine daha düz modeller tercih edilebilir.

Aydınlatma Seçimi

Küçük mutfaklarda beyaz ışığın etkileyici gücü kullanılır. Böylece mekan daha ferah ve büyük gösterilir. Büyük mutfaklarda ise ahşap ve metalin sıcaklığına yer verilebilir.


Country mutfak, sadeliği ve doğallığı ön plana çıkarmak için yapılır. Bu yüzden çok fazla eşya yerine az eşya, kullanışlı alan mantığından yola çıkılmalıdır. Küçük mutfaklarda özellikle açık tonlar kullanılarak alanın geniş gösterilmesi sağlanabilir. Dolaplar düzenli görülecek şekilde yerleştirilmeli, sıkışıklık yaratılmamalıdır. Ayrıca mutfakta kalabalık yapan eşyalar da uygun şekilde çıkartılmalıdır.


Şunlara da göz atın;

  1. Mutfak duvarı dekorasyonu
  2. Mutfak dolabı kapakları nasıl seçilir?
  3. Mutfak halısı nasıl seçilir?
  4. Modern mutfak dekorasyonu
  5. Kahve köşesi nasıl yapılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo