Kısır Kilo Aldırır Mı, Diyette Yenir Mi?

Diyette kısır yenir mi? Kısır kilo aldırır mı? Kısır kaç kalori? Diyet kısır nasıl yapılır? Dyt. Gökhan Çelik, kısırın kilo üzerindeki etkilerini anlattı ve diyet kısır tarifiniz paylaştı.
Kısır Kilo Aldırır Mı, Diyette Yenir Mi?
08 Temmuz 2024, 10:49

Bulgur, salça, domates, maydanoz ve diğer yeşilliklerden yapılan kısır; pek çok insanın vazgeçemediği bir Türk lezzetidir. İçeriğindeki yüksek lif, vitamin ve minerallerden dolayı sağlıklı bir yiyecek olan kısırın kilo aldırıp aldırmadığı zayıflamak isteyenler tarafından merak edilmektedir.

kısır

Kısır Kilo Aldırır Mı?

Kısır, içeriğindeki zengin vitamin, mineral, lif ve kompleks karbonhidrat sayesinde diyette de tüketilebilir. Ancak unutmamak gerekir ki porsiyon kontrolü yapılmadığında kilo almaya yol açabilir. Bu sebeple küçük porsiyonlarda tüketilmelidir. Zayıflamak isteyen bireyler kısırı az yağ ile yapılabilir. Ayrıca içindeki yeşillik miktarı artırılıp bulgur miktarı da azaltılabilir. Bu şekilde kısırın kalorisi oldukça azalmış olur ve diyette tüketmek için iyi bir alternatif haline gelir.  

3 yemek kaşığı kısır yaklaşık 70 kaloridir. 13 g karbonhidrat, 2 g lif, 2 g bitkisel protein ve 1,5 g yağ içerir.

kısır

Diyet Kısır Nasıl Yapılır?

Aslında kısırın içindeki bulgur, zeytinyağı ve yeşillikler diyette tüketmek için de uygundur. Ancak kalorisini azaltmak için yağ ve bulgur miktarı azaltılıp yeşillik miktarı artırılabilir. Porsiyon başına düşen yağ miktarı bir tatlı kaşığı kadar olmalıdır ve mutlaka zeytinyağı tercih edilmelidir. Bol miktarda kıvırcık, maydanoz, yeşil soğan, domates, salatalık gibi sebzeler eklenmelidir.

Bulgur yerine kinoa veya karnabahar kullanılarak da diyet kısır yapılabilir. Glutensiz diyet uygulayanlar ve diyetin protein içeriğini artırmak isteyenler kinoadan faydalanabilir. Daha düşük kalori tüketmek isteyenler ise karnabahar kısırı tüketebilirler.

Yazar:

Dyt. Gökhan Çelik

instagram.com/dytgokhancelik

Şunlara da göz atın;

  1. Makarna yemek kilo aldırır mı?
  2. Diyette pilav yenir mi?
  3. Çiğ köfte kilo aldırır mı?
  4. Diyette bulgur yenir mi?
  5. Su içmek kilo aldırır mı?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo