Su İçmek Kilo Aldırır Mı? İşte Uzman Cevabı

Su içmek kilo aldırır mı? 1 litre su kaç kilo aldırır? Su içmek yağ yaktırır mı? İşte, Uzm. Dyt. Şebnem Kandıralı Yıldırım'dan su içmenin kiloya olan etkisi:
Su İçmek Kilo Aldırır Mı? İşte Uzman Cevabı
05 Mayıs 2023, 13:03
Lezzet Trendleri

Vücudumuzun yüzde 70'i sudan oluşur ve gerekli tüm fonksiyonların yerine getirilmesi için gereklidir. Su ayrıca metabolizmanızın korunmasında ve atık maddelerin vücuttan atılmasında önemli bir rol üstlenir. Vücudumuzun çalışması için sabit miktarda suya ihtiyacı vardır. 'Peki, su kilo aldırır mı?' İnternette sık sık aranan bu ilginç soruyu Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım'a sorduk. İşte yanıtları:

Su Kilo Aldırır Mı?

Yeterince su alınmadığında vücut suyu tutmaya başlar ve bu da kilo alımına neden olur ve sizi susuz bırakır. Kilo vermeye çalışın veya çalışmayın her birey günde en az 2 litre su içmelidir, kilo vermeye çalışıp yoğun da egzersiz yapıyorsanız sıvı alımınız 3 litre veya daha fazla olmalıdır. Bunların üstünde çok fazla su içenler de, kan dolaşımındaki şişlik ve fazla su nedeniyle aniden kilo alabilirler. Her gün 10 bardaktan fazla su içiyorsanız ve ellerinizde, dudaklarınızda ve ayaklarınızda şişme veya renk değişikliği fark ederseniz, su alımınızı azaltmayı düşünün ve semptomlarınızın azalıp azalmadığına bakın. 24 saatlik bir süre içinde yaklaşık altı ila sekiz kez idrara çıkmak zorunda kalmak normal kabul edilir. Bundan daha sık gidiyorsanız, çok fazla sıvı içiyor olabilirsiniz veya idrar söktürücü olan ve sıvıları vücuttan dışarı atan çok fazla kafein tüketiyor olabilirsiniz. Dolayısıyla az içmek, bazen de fazla içmek kilo alımına sebebiyet verebilir. 

su içen kadın

Suyun Faydaları Nelerdir?

Kandıralı, suyun faydalarını ise şöyle sıralıyor:

 1. İştahınızı azaltarak kilo vermeye yardımcıdır.
 2. Vücudunuzun düzenli çalışmasını sağlar.
 3. Kalp sağlığını korumaya ve desteklemeye yardımcıdır.
 4. Enerjinizi artırır. 
 5. Baş ağrısı ve baş dönmesini azaltır.
 6. Cildinizi temizler.
 7. Konsantrasyonu artırır. 
 8. Enfeksiyonlarla savaşır.
 9. Daha iyi egzersiz yapmanızı sağlar.

Şunlara da göz atın;

 1. Günde kaç bardak su içmeliyiz?
 2. Muz kilo aldırır mı?
 3. Sigara ve kilo ilişkisi
 4. Aç kalmadan kilo vermek mümkün mü?
 5. Elma kaç kalori?
Kategoriler
Lezzet Logo