Çiğ Köfte Kilo Aldırır Mı, Diyette Yenir Mi?

Diyette çiğ köfte yenir mi? Çiğ köfte yemek kilo aldırır mı? Bir porsiyon çiğ köfte kaç kalori? İşte, Uzm. Dyt. Perihan Kılıç'tan çiğ köftenin kilo üzerindeki etkileri:
Çiğ Köfte Kilo Aldırır Mı, Diyette Yenir Mi?
05 Aralık 2022, 13:17

Çiğ köfte piknik masalarında, yolculuklarda, okul çıkışlarında karşımıza çıkmaktadır. Bulgurdan yapılan çiğ köfte de porsiyon miktarına ve sıklığına dikkat edilerek sağlıklı beslenme programında yer alabilir. Yasaklarla dolu bir beslenme programı yerine tüm besin ögelerinden porsiyon ölçülerine dikkat ederek tüketmelidir.

çiğ köfte

Çiğ Köfte Kilo Aldırır Mı?

100 gram bulgur yaklaşık 345 kalori, 18 gram diyet lifi, 12 gram protein içermektedir. %86 karbonhidrat, %3 yağ bulunmaktadır. Magnezyum, potasyum, demir, bakır gibi minerallerden de zengindir. Kolesterol içermemesi ve liften zengin olması kan yağlarını düşürerek kalp dostu bir besindir. Folik asitten zengin olması hamilelik dönemindeki kadınlar için önemlidir. B grubu vitaminlerinden zengin olan bulgur sinir sisteminde önemli görev alır. Alzheimer hastalığına karşı koruyucu etki göstermektedir.

 1. Glisemik indeksi düşük ve liften zengin olması nedeniyle uzun süre tokluk sağlar.
 2. Çiğ köftenin ne zaman ve ne kadar tüketildiği, hangi malzemelerle hazırlandığı kilo koruma sürecini etkiler. Geç saatte yemek, kalorisi yüksek malzemelerle hazırlanması, porsiyon kontrolü yapmadan çok yemek kilo almaya neden olur.
 3. Bir porsiyon çiğ köfte yaklaşık 400 kaloridir. Her öğünde tüketmek kilo alımına neden olur. Bu nedenle sıklığı ve porsiyon kontrolü oldukça önemlidir.
 4. Çiğ köfte, lavaş ile tüketilirse alınan karbonhidrat miktarı artar ve kilo artışına neden olur.
 5. Çiğ köftenin yanında asitli içecekler mide genişlemesine yol açabilir.

çiğ köfte

Diyette Çiğ Köfte Yenir Mi?

Sağlıklı beslenme programına çiğ köfteyi eklemek için tüketim şekli önemlidir. Çiğ köfte yanında salata tüketebilirsiniz. Posanın karbonhidrat emilimini azaltıcı ve kan şekerini daha kontrollü yükseltici etkisi vardır. Posadan zengin besinler daha düşük kalorili ve midede hacim kaplayarak doygunluk hissini arttırır.

 1. Ana öğünde tek başına çiğ köfteye yer verebilirsiniz. Sebze yemeği ve yoğurt ekleyebilirsiniz. Sebzeler, antioksidan ve posa kaynağıdır.
 2. Kilo verme sürecinde çiğ köfte lavaş yerine marul ile tüketilmelidir. Yanında sebze tüketmek bağırsak hareketlerinin hızlanmasına da yardımcı olur.
 3. Çiğ köfte yanında asitli içecekler yerine ayran tercih edebilirsiniz.
 4. Evde kendiniz bulgur yerine karnabahardan çiğ köfte yapabilirsiniz. Böylece daha az kalori almış olursunuz. Kilo kontrolü sağlanması da kolaylaşır.
 5. Çiğ köfte, haftada 1 kez yanında salata ile porsiyon kontrolüne dikkat ederek yenebilir.

Yazar:

Uzm. Dyt. Perihan Kılıç

instagram.com/dyt.perikilic

Şunlara da göz atın;

 1. Bulgur pilavı kilo aldırır mı?
 2. Patlamış mısır kilo aldırır mı?
 3. Patates kilo aldırır mı?
 4. Süt içmek kilo aldırır mı?
 5. Çekirdek kilo aldırır mı?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo