Hipertansiyonu Olanların Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Hipertansiyon nedir? Hipertansiyonu olanlar ne yemeli, ne yememeli? Hipertansiyonu olanlar nelere dikkat etmeli? İşte, hipertansiyonu olanların dikkat etmesi gereken 10 önemli nokta:
Hipertansiyonu Olanların Mutlaka Bilmesi Gerekenler
24 Nisan 2024, 22:14

Hipertansiyon, yüksek tansiyon olarak da bilinen bir tansiyon hastalığıdır. Ciddi bir rahatsızlık olan hipertansiyon, günümüzde birçok kişide görülmektedir. Hipertansiyonu olan kişiler, yediklerine ve içtiklerine sağlıklı bireylerden daha fazla dikkat etmelidir. Öyle ki, bazı besinler tansiyonun aniden yükselmesine ve ciddi sorunlarına yol açabilir. Hipertansiyonun tedavisinde ilaç kullanımı ve doktorun önerdiği diyete uymak son derece önemlidir. Sizler için hazırladığımız bilgileri aklınızın bir köşesinde bulundururken, hipertansiyonun doğru tedavisi için mutlaka doktorunuzdan yardım almayı unutmayın.Hipertansiyonu Olanlar Ne Yememeli?

 1. Salça, Türk mutfağında birçok yemekte kullanılan bir besindir. Ancak salçanın içindeki tuz oranı, damarların zorlanmasına ve hipertansiyonu tetiklemeye neden olabilir. Bu yüzden salça yerine rendelenmiş domates kullanabilir veya evde kendi ellerinizle hazırladığınız tuzsuz salçaları kullanabilirsiniz.
 2. Turşunun sağlık açısından birçok yararı olsa da, içindeki tuz oranının çok yüksek olduğunu bilmeyen yoktur. Ne yazık ki, hipertansiyon hastaları tüm turşu çeşitlerinden uzak durması gerekir.
 3. Tuzla kavrulmuş kuruyemişler de, hipertansiyonun hızlıca yükselmesine neden olur. Bu yüzden kavrulmuş kuruyemiş yerine, ölçülü miktarda çiğ kuruyemiş tüketebilirsiniz.
 4. Tuz, hipertansiyonun en büyük düşmanlarından biridir. Bu yüzden yemeklerde kullandığınız tuz oranını sınırlamalı, bunun yerine nane, limon, karabiber gibi farklı baharatlardan destek almalısınız.
 5. Obezite ve fazla kilolar, hipertansiyonu ve kalp hastalıklarını tetikler. Var olan hastalıkların semptomlarını da kötüleştirebilir. Bu yüzden doktorunuzun önerdiği diyet ve egzersizler doğrultusunda, en kısa sürede fazla kilolarınızı vermeniz gerekir. 
 6. İşlenmiş hazır gıdalar ve doymuş yağ içeren besinler, özellikle kalp damar sağlığını olumsuz yönde etkiler. Damar tıkanıklığı ve kalp krizi riskini yükseltir. Bu yüzden beslenmenizde doymuş yağ içeren ve hazır gıdalara yer vermemeye dikkat edin.
 7. Kafein, kan basıncını hızlı bir şekilde yükseltebilir. Bu yüzden yüksek tansiyon hastaları, çay, kahve, kola gibi kafein içeren besinlerden uzak durmalıdır.
 8. Sebze ve meyve tüketimini artırın. Bu besinler özellikle taze taze tüketmeye ve pişirmemeye özen gösterin. Kalsiyum, potasyum ve magnezyum bakımından zengin meyveler hem kalp sağlığını olumlu etkiler, hem de tansiyonu dengeler.
 9. Vücut için birçok zararı olan sigara ve alkol, tansiyonun yükselmesine de yol açar. Bu yüzden sigara ve alkolü hayatınızdan tamamen çıkartın.
 10. Stres ve üzüntü kanın akış hızını değiştirir ve tansiyonun çıkmasına neden olur. Günlük hayatta zor olsa da, stres ve üzüntüden uzak durmaya çalışın. Kendinizi mutlu etmek için, sevdiğiniz hobilerle ilgilenin ve dinlenmeye vakit ayırın.


Önemli Not: Verdiğimiz bilgilerden önce doktorun vermiş olduğu ilaçları düzenli bir şekilde kullanın ve doktorun önerilerini dikkate alın. Sağlığınızı ihmal etmeyin.


Şunlara da göz atın;

 1. Tansiyon hastaları nasıl beslenmeli?
 2. Yüksek tansiyonu ne düşürür?
 3. Tansiyon nasıl yükseltilir?
 4. Koah hastaları nasıl beslenmeli?
 5. Tiroid hastaları nasıl beslenmeli?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo