Hangi Kahve Ne Zaman İçilmeli: Ruh Haline Göre Kahve Seçimi

Ruh haline göre hangi kahveyi içmeliyiz? Uyandıktan sonra hangi kahveler tercih edilmeli? İşte, mutlu, üzüntülü ve stresli olduğunuz zamanlarda içebileceğiniz kahve çeşitleri:
Hangi Kahve Ne Zaman İçilmeli: Ruh Haline Göre Kahve Seçimi
20 Ekim 2022, 11:46

Kahve, günümüzde en çok tüketilen içeceklerden biridir. Öyle ki, 'kahve içmeden uyanamıyorum.' sözü, bir klişe haline gelmiş olabilir. Kahveyle arasında derin bir bağ kuranlar, hangi saatte hangi kahveyi içmesi gerektiğini merak edenler için, ruh haline göre seçebileceğiniz kahve çeşitlerini yazımızda derledik. İşte, ruh halinize en uygun kahveler:


Önemli Not: Uyandıktan hemen sonra kahve içmek, kortizol seviyelerini yükseltir ve stresin artmasına sebep olur. Aç karna içilen kahve ise gastrit, reflü gibi mide rahatsızlıklarını tetikleyebilir. Bu yüzden kahve içmeye başlamadan önce en az 1 saat geçmesine ve kahvaltı yapmaya özen gösterin.

Hangi Kahve Ne Zaman İçilmeli?


americano

 1. Uyandıktan sonra

Günün ilk zamanlarında içilen sabah kahvesi, uykunun etkilerini yok etmek ve daha dinç olmak için tercih edilir. Bu yüzden sabah saatlerinde daha sert kahvelerin seçilmesi, uyanabilmeniz açısından daha etkili olacaktır. Bu yüzden sabahları americano, filtre kahve, espresso veya Türk kahvesi tercih edebilirsiniz. Ancak sütsüz kahve sevmiyorsanız, Flat white'ı tercih edebilirsiniz. Sabahları kan şekeri düşük olduğu için, şekerli kahve içmek kan şekerinin hızla yükselmesine neden olur. Bu durum alışkanlık haline gelirse, diyabet riski artar. Bu yüzden sabah, şekersiz kahveleri tüketmeniz daha doğru olacaktır.


latte

 1. Öğle-ikindi vaktinde içilmesi önerilen kahveler

Dilediğiniz kahveyi içebilmeniz için en uygun zaman dilimi, öğle ve ikindi vaktidir. Bu saatlerde latte, macchiato, mocha gibi farklı kahveler deneyebilirsiniz. Masa başı işler yapan kişiler genelde öğle yemeklerini erken saatte yer. Siz de ikindi aralığında tekrar acıkmaya başlıyorsanız, kahve seçiminizi cappuccino gibi sütlü şekersiz kahvelerden yana kullanabilirsiniz. Kahvenin yanında bir avuç kuruyemiş tüketmek de, tokluk sürenizi uzatacaktır.

 1. Akşam içilmesi önerilen kahveler

Kafein, uyku hormonunu azaltabilir ve uykuya dalmayı zorlaştırır. Bu yüzden akşam saatlerinde küçük porsiyonlu kahveler tercih edilmelidir. Ayrıca sert kahveler yerine sütlü hafif kahvelerin içilmesi önerilir. Ancak sütlü kahve sevmiyorsanız, küçük bir fincan Türk kahvesi içebilirsiniz. Kahve içtiğiniz saatin, uyku saatinizden en az 2-3 saat önce olmasına dikkat edin.

Ruh Haline Göre Hangi Kahveyi İçmeliyiz?


çikolatalı kahve

 1. Mutluyken

Mutlu olduğunuz zamanlarda, keyfinizi daha da artıracak bir kahve seçimi yapmanız gerekir. Çikolata, serotonin seviyesini artıran bir besindir ve kişiyi mutlu hissettirir. Bu yüzden mutlu olduğunuz zamanlarda çikolatalı kahveleri tercih edebilirsiniz. Mocha veya çikolata şuruplu latte, ruh halinize iyi gelecek kahveler arasındadır.

 1. Üzgünken

Üzgün olduğunuzda modunuzu yükseltmek için, çikolatalı kahvelerden birini tercih edebilirsiniz. Damak zevkinize göre frambuaz şuruplu latte, kırmızı meyveli kahve gibi farklı çeşitler de deneyebilirsiniz. Böylece bir fincan kahve ve sohbet eşliğinde, ruh haliniz değişecektir.


ristretto

 1. Uykuluyken

Eğer uykulu ve yorgun hissettiğiniz bir ruh halindeyseniz, ristretto, bianco gibi sert kahveleri tercih edebilirsiniz. Böylece hem uykunuz açılacak, hem de vücudunuz enerji dolacaktır.


dibek kahvesi

 1. Stresliyken

Stresli ve halsiz olduğunuz günlerde, dibek kahvesi içebilirsiniz. Dibek kahvesinin sinirleri yatıştırma etkisi olduğu düşünülmektedir. 


Şunlara da göz atın;

 1. Espresso bazlı kahveler
 2. Cafezinho nasıl yapılır?
 3. Caffe lagrima nasıl yapılır?
 4. Yumurtalı kahve nasıl yapılır?
 5. Hangi kahve kaç kalori?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo