Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahve evde nasıl yapılır? Severek gün içinde bir kaç defa tükettiğimiz filtre kahve evde nasıl ve ne yöntemler ile yapılır sizler için anlattık!
Filtre Kahve Nasıl Yapılır?
24 Nisan 2024, 22:06

Gün arasında, iş ya da ders arasında dinlenmek ve enerji kazanmak için kahve içeriz. Bu kahve genellikle granül kahve olurken son yıllarda yerini filtre kahveye bıraktı. Filtre kahve dışarıdan alındığı gibi kolayca evde de yapılabilir. Ayrıca sağlıksal açıdan granül kahveye göre daha tercih edilesidir. Filtre kahve yapmanın birkaç yolu vardır. Sizlere bugün bunlardan bahsedeceğiz. 


  1. French Press


French press, cam hazne ve süzgeçli pistonu olan bir ekipmandır. French press ile filtre kahve yapıldığı gibi bitki çayları da yapılabilir. Yaklaşık 220 gram su için 15 gram kahve kullanmanız gerekir. French pressin içerisine kahve koyulur. Su ayrı bir yerde kaynatılır ve birkaç derece soğuması için 3-5 dakika beklenir. Ardından su eklenerek kapağı kapatılır ancak piston indirilmez. 4-5 dakika sonra piston yavaşça indirilir. Kahve sade olarak isterseniz de süt eklenerek içilir.

  1. Filtre Kahve Makinası 


Filtre kahve makinasında kahve yapmak için fincan ölçüsü kadar su koymanız gerekir. Su haznesine su ekledikten sonra, fincan başına 10 gram kahve, kahve haznesine eklenir ve makine çalıştırılır. Frenc presse göre yapımı daha kolaydır ancak ekipman maliyeti daha fazladır.

  1. V60 


V60, pour over ya da chemex denilen kahve yapma yönteminin sonucunda da filtre kahve elde edilir. Bunun için v60 üzerine filtre kağıdı koyulur ve kağıt ıslatılır. Islatılan filtre kağıdından aşağıya akan su dökülür. 300 gram su için yaklaşık 17 gram filtre kahve eklenir. Yaklaşık 95 derecedeki su yavaş yavaş dökülerek filtre kahve elde edilir. Bu yöntem için ekipmanlar ucuzdan pahalıya değişkenlik göstermektedir ancak yapım olarak uzun sürer. 


Şunlara da göz atın;
  1. En iyi filtre kahve makineleri
  2. Filtre Kahvenin Faydaları Nelerdir?
  3. Kahve Demleme Yöntemleri
  4. Ev Yapımı Starbucks Kahveleri
  5. Türk Kahvesinin Yanında Neden Su Verilir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo