Espresso Bazlı Kahveler: 10 Farklı Kahve

Espresso içeren kahveler nelerdir? Hangi kahveler espresso ile hazırlanır? Espresso bazlı ne demektir? İşte, mutlaka denemeniz gereken espresso bazlı 10 farklı kahve türü:
Espresso Bazlı Kahveler: 10 Farklı Kahve
28 Haziran 2022, 13:12

Espresso, İtalya'da ortaya çıkan ve basınç gücüyle hazırlanan yoğun ve sert bir kahve türüdür. Günümüzde en çok tercih edilen kahve türlerinden biridir. Özellikle 'Sabahları uyanamıyorum' diyenlerin ilk tercihi olarak da bilinir. Özel makinelerde hazırlanan bu kahve, bazı insanlar için çok sert ve sade olabilir. Bu da zamanla espressoya farklı malzemeler katılmasına ve yeni kahve türlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Espresso bazlı kahveler, espressoya su, süt veya krema eklenerek elde edilen kahveler anlamına gelir. Daha hafif bir içime sahiptir. İşte, espresso bazlı 10 farklı kahve:


 1. Americano

americano

Americano, espresso ve sıcak su karışımından oluşur. 2. Dünya Savaşı sırasında Amerikan askerlerinin espressoyu acı bulup üzerine su eklenmesiyle elde edilmiş ve tüm dünyaya yayılmıştır. Filtre kahveyi andıran bir tadı vardır. Espressoyu çok sert bulanlar için iyi bir alternatiftir. 

 1. Latte

latte

İnsanların en çok ilgisini çeken kahve türlerinden biridir. Üzerine yapılan süslemeler, lezzetinin önüne geçerek kahveyi sanat eserine dönüştürebilir. Süt ve kahve ile hazırlanır. Yumuşak içimlidir. Cappuccinodan farklı olarak köpüksüzdür. 

 1. Cappuccino

cappuccino

Espresso bazlı kahve denildiğinde ilk akla gelenlerden biri de, cappuccino'dur. Bir shot espressoya süt eklenerek hazırlanır ve köpüklüdür. İyi bir cappuccinonun köpüğü, bardak seviyesini geçmemelidir. Fincanın 1/4'ü espresso, kalanı ise süt ve köpükten oluşur. 

 1. Macchiato

macchiato

Macchiato, cam bardakta servis edilir ve bardak boyutu daha büyüktür. Daha fazla süt içerir. Süt, kahve ve süt köpüğü katmanlarından oluşur. İsteğe göre kahveyi lezzetlendirmek için çeşitli şuruplar eklenebilir. 

 1. Mocha

mocha

Mocha, latteye eritilmiş çikolatanın eklenmesiyle hazırlanan bir kahve türüdür. Fincanın 1/3'ünü bitter çikolata kaplar. Kalanı ise espresso, süt ve köpükten oluşur. İsteğe göre beyaz çikolatayla da hazırlanabilir. En meşhur olanı ise white chocolate mocha'dır. 

 1. Ristretto

ristretto

Espressoyla aynı gramajla hazırlanan ancak yapımında daha az su kullanılan, çok sert bir kahve türüdür. Özellikle espressoyu çok sert bulan kişilerin, ristrettoyu içebilmesi oldukça zordur. Ancak sert kahve severlerin mutlaka denemesi gerekir.

 1. Lungo

lungo

Lungo, tek espressoya 2 kat daha fazla su kullanılmasıyla hazırlanır. Su kahve oranı anlamında 1:2 espresso, 1:1 ristretto, 1:4 ise lungoyu temsil eder. Daha yumuşak içimlidir. 

 1. Cortado

cortado

Cortado, süt ve espresso karışımından elde edilir. İçindeki süt ve espresso miktarı eşittir. Yani cappuccino ve latteye göre kahve tadı daha yoğundur. 120 ml'lik kulpsuz cam bardaklarda servis edilir. 

 1. Flat White

flat white

Flat white, 180 öl'lik fincanlarda servis edilir ve kahve aroması daha yoğun hissedilir. Latteden farklı olarak yapımında double shot espresso kullanılır. Krema tabakası da daha incedir. İlk olarak Avustralya'da yapılmıştır. 

 1. Affogato

affogato

Affogato, özellikle yaz aylarında tercih edilen, dondurma üzerine espresso eklenmesiyle hazırlanan bir içecektir. Yapımında vanilyalı dondurma kullanılır. Dondurmanın üzerine tek shot eklenir. Soslar ile süsleme yapılabilir. 120 ml'lik cam bardakta, kaşıkla birlikte servis edilir.Şunlara da göz atın;

 1. Kahve tadımı nasıl yapılır?
 2. Kahve öğütme rehberi
 3. Kahve demleme yöntemleri
 4. Robusta kahve nedir?
 5. Soğuk kahve tarifleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo