Flat White Nedir, Nasıl Yapılır?

Flat white nedir? Evde flat white nasıl yapılır? Flat white yaparken nelere dikkat etmek gerekir? İşte, flat white ile ilgili herşey:
Flat White Nedir, Nasıl Yapılır?
24 Nisan 2024, 22:14

Flat White, espresso bazlı süt içeren bir kahvedir. Orta sert bir kahvedir. Standart olarak 140-150 ml bardaklarda servis edilir. Bir shot espresso (30 ml), flat white yapılırken iki shot espresso kullanılır. Üzeri ısıtılmış ve köpürtülmüş süt ile tamamlanır, sıcakken servis edilir. Flat White genellikle gün ortasında ara öğün olarak tercih edilir. 


Flat White için Malzemeler

  1. 2 shot espresso (60 ml)
  2. 100 ml sıcak köpürtülmüş süt

Hazırlanan espresso bardağın içerisine dökülür ve üzerine sıcak süt eklenerek servis edilir. Son zamanlarda popülerleşen latte art üzerine yapılarak hoş görseller oluşturarak da servis edilebilir. 


Flat White Nasıl Yapılır?

Flat White espresso temelli bir kahve olduğu için öncellikle espresso elde etmek gerekir. Eğer espresso makinanız varsa;

  1. Espresso makinasından iki shot espresso yapmanız gerekir. Espresso makinaları basınçla çalışır. Hazneye uygun miktarda kahve koyulduktan sonra makinada iki shot kahve yapılır. Makinanın süt köpürtme ucu ile süt ısıtılır ve köpürtülür. Bu tür makinaların süt köpürtme aparatları buhar püskürtür. Bu şekilde ısınan ve hazırlanan süt hazırlanan espresso üzerine dökülerek sıcakken servis edilir. 

Eğer espresso makinanız yoksa ve evde kendi koşullarınız ile flat white yapmak istiyorsanız moka potunuzun olması gerekir;

  1. Moka pot evde espresso yapabileceğiniz bir cezvedir. Moka potta espressonuzu yaptıktan sonra cezve de sütü çırparak ısıtabilirsiniz. Espressonun üzerine süt döktükten sonra servis edebilirsiniz. 


Flat White’ın Türleri Nelerdir, Türü Var Mıdır?

Flat White temel olarak türleri olan bir içecek değildir. Süt türü değişkenlik gösterebilir. Laktozsuz süt, badem sütü, yulaf sütü ya da herhangi bir süt kullanılabilir. Şekerli tatlardan hoşlanıyorsanız şeker ya da vanilya aroması ekleyerek tüketebilirsiniz. 


Flat White ve Latte Aynı Mı?

Flat White ve latte aynı kahve değildir. Ortak yönleri;

-İkiside espresso bazlıdır. 

-İkisinde de ısıtılmış ve köpürtülmüş süt kullanılır. 

Farklı olarak;

-Flat White, latteye göre daha sert bir kahvedir. Espresso oranı daha yüksektir. 

-Latte daha  fazla süt içerir. 

-Yukarıdaki sebeplerden dolayı latte daha kalorilidir.


Flat White Kaç Kaloridir?

Küçük bir boy flat white 160 kaloridir.

Şunlara da göz atın;
  1. Kahve demleme yöntemleri
  2. Filtre kahve nasıl yapılır?
  3. Dünya kahve kültürü
  4. Espresso nedir?


Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo