ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER TARİF LİSTELERİ GÜMÜŞHANE'NİN YÖRESEL YEMEKLERİ

GÜMÜŞHANE'NİN YÖRESEL YEMEKLERİ

Gümüşhane yemekleri, kültürü ve tarihi açısından oldukça zengin bir ilimiz.
Pestil ve yaylalar diyarı Gümüşhane'den yemek tarifleri

GÜMÜŞHANE'NİN MEŞHUR YEMEKLERİ

  • Siron
  • Fasulye Diblesi
  • Ayvalı Et Yemeği
  • Fındıklı Un Helvası
  • Lemiz
  • Dilber Dudağı
  • Dut Pestili

Gümüşhane, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin iç kesimlerinde yer alıyor. Adı da bol bulunan gümüş yataklarından geliyor. Gümüşhane’de çeşitli meyve, ceviz ve dut ağaçları bol. Özellikle kuşburnu ve dut pestili ile ünlü olan Gümüşhane’nin dağlık, akarsuları bol bir coğrafyası var. Gümüşhane yemekleri, kültürü ve tarihi açısından oldukça zengin bir ilimiz. Peki Gümüşhane yemeklerini hiç denediniz mi? İşte yemek tarifleri ve püf noktaları.

Karadeniz Usulü Siron;


Yufka, yoğurt ve peynir ile hazırlanan siron, Gümüşhane'nin en sevilen yemeklerinden biridir. Bazı yörelerde 'ziron ve silor' gibi isimlerle de anılır. Ana yemek olarak servis edilen siron, yaklaşık 45 dakika da hazırlanabilir.

Nefis Fasulye Diblesi;

Ana malzemeleri taze fasulye ve pirinç olan fasulye diblesi; hemen hemen her yörede aynı şekilde hazırlanır. Genellikle kalablık sofralarda sunulmasıyla bilinir. Peki fasulye diblesi nasıl yapılır? İşte yanıtı...

Yüksek Proteinli Ayvalı Et Yemeği;

Kuzu eti ve ayva ile hazırlanan bu yemek, Gümüşhane'nin özgün lezzetleri arasındadır. Ayvalı et ile sofralarınızı renklendirin. Gümüşhane mutfağına ait olan bu tarif hoşunuza gidecek.

Midenizi Bayram Ettirecek Fındıklı Un Helvası;

Kalabalık sofraların vazgeçilmezi haline gelen fındıklı un helvasının yapılışı, malzemeleri ve püf noktaları ile Lezzet'te...

Vitamin Deposu Nefis Lemiz Tarifi;

Gümüşhane'nin sevilen lezzetlerinden lemiz masalarınızı süslesin. Lezzeti ile adından sıkça söz ettiren lemiz hakkında tüm ayrıntılar için aşağıdaki yazımızı incelemelisiniz.