Gözlere İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Göz sağlığına iyi gelen besinler nelerdir? İşte, Dyt. Pınar Demirkaya'dan göz sağlığını korumak ve güçlendirmek için mutlaka tüketmeniz gereken mucizevi yiyecekler:
Gözlere İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?
30 Mayıs 2023, 10:42

Teknolojinin ilerlemesi hayatımızı birçok yönden kolaylaştırmış olsa da, uzun süre bilgisayar, tablet ve telefon ekranına bakmak göz sağlığını olumsuz etkiliyor. Özellikle teknolojik aletlere çok yakından ve uzun süreli bakmak, gözün yorulmasına neden oluyor. Bununla birlikte bazı hastalıklar, yetersiz beslenme gibi nedenlerden ötürü göz sağlığında bozulmalar meydana geliyor. Bu durum gözlük ve numaralı lens kullanımına yol açıyor. Göz sağlığını koruyan ve güçlendiren vitaminler sayesinde, gözlerinizin bozulmasına dur diyebilirsiniz. Gözlere iyi gelen yiyecekler ve vitaminler nelerdir diye merak edenler için, bu besinleri sizlere sunuyoruz. İşte, göz sağlığını koruyan besinler:

a vitamini

Göz Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

havuç

  1. Havuç

Havuç, vücudun A vitamini yapmak için kullandığı beta-karoten içerir. A vitamini göz sağlığı için önemlidir. Onsuz veya yetersiz miktarlarda, düşük A vitamini seviyeleri göz kuruluğuna, kornea skarlaşmasına, gece körlüğüne ve görme kaybına neden olabilir. 

  1. Kale

Lahana, ıspanak ve brokoli gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, retinada yüksek konsantrasyonlarda bulunan antioksidan lutein ve zeaksantin açısından zengindir. Bu antioksidanlar bir filtre görevi görür ve retinayı mavi ışığa zarar vermekten korur.  

kırmızı biber

  1. Kırmızı biber

Kırmızı biber, portakal, çilek, brokoli ve kivi gibi turuncu ve kırmızı meyve ve sebzeler, katarakt gelişimini önlemeye yardımcı olabilecek başka bir antioksidan olan C vitamini içerir. 

somon

  1. Somon

Balık, özellikle somon, omega-3 yağ asitleri ile doludur. Omega-3 yağ asitleri, retinanın görsel sağlığını geliştirmeye yardımcı olur ve kuru gözlerin önlenmesine yardımcı olabilir. Somon, sardalye ve ringa balığı en fazla omega-3'e sahiptir, ancak pisi balığı, pisi balığı ve ton balığı da iyi kaynaklardır.

istiridye

  1. İstiridye

İstiridye, yaşa bağlı makula dejenerasyonunun ilerlemesini yavaşlatabilen çinko ile yüklüdür. Çinko; hindi, yumurta, yer fıstığı ve kepekli tahıllarda da bulunur. 

Yazar:

Dyt. Pınar Demirkaya

Şunlara da göz atın;

  1. Göz şişliğine ne iyi gelir?
  2. Göz nezlesi neden olur?
  3. Göz sağlığı için ne yapmalıyız?
  4. Kış aylarında görülen göz hastalıkları
  5. Göz yorgunluğuna ne iyi gelir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo