Göz Nezlesi Neden Olur?

Göz nezlesi nedir, nasıl çözüm olur? Göz nezlesi nedenleri nelerdir? İşte, Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay'dan göz nezlesi hakkında merak edilenler:
Göz Nezlesi Neden Olur?
29 Eylül 2022, 11:39

Gözlerimizin hastalıkların yorgunluğun sağlığın en yoğun olarak dışarıya yansıtıldığı bir alan olduğunu hep söylemekteyiz. Yine vücuttaki bir rahatsızlık durumunda gözlerde de belirtiler olmaktadır. Göz nezlesi olarak değerlendirilen durumda gözlerde sulanma, ışığa hassasiyet, burunda akma ile birlikte görülebilir.

Genelde vücutta alerjik durumların varlığında olan bu durum gözlerde de olabilir ve tüm vücutta alerjik semptomlar olarak başlayabilir. Gözde sulanma, kızarıklık, kaşıntı ile başlayıp sonrasında çapaklanma eklenebilir. Bazı durumlarda vücutta kırgınlık ile başlayıp gözlerde sulanma ve ağrı sonradan eklenebilmektedir. Gribal veya mevsimsel olarak gözlenebilir.

Göz nezlesinin genelde her iki gözde meydana gelebilir. Alerjik, virüs, bakteri sebeple olabilmektedir. Virüs ve bakteriyel olduğunda bulaşabilme özelliği gösterir. Her türlü göz nezlesi durumunda bir göz hekimince muayene olunması gerekir. Tedavi uygulanmadığında hastalık süresi uzar ve bulaşma riski artar.


göz nezlesi

Göz Nezlesi Neden Olur?

Halk arasında sıkça bilinen göz kuruluğu hastalığının gözde göz yaşı salgısının yetersiz olması veya kalitesiz olması olarak tanımlanır. Gözyaşı gözümüzün ön yüzeyini ıslatıp nemlendirerek korur ve daha net bir görüntü sağlamak için mutlak suretle yeterli ve kaliteli olmalıdır. Çeşitli nedenler ile gözyaşı salgısı azalabilir veya komponentlerinden biri bozulabilir. Bu sebeple gözde batma hissi, refleks olarak aşırı sulanma, ağrı, yanma ve görmede bulanıklık oluşturur. Gözyaşı üretimi iki şekilde olur. Birinci sistem sürekli olan gözyaşı salgı sistemidir. Burada gün içinde sürekli bir gözyaşı salgısı olmaktadır. Oluşan gözyaşı gözümüz ön kısmında bir gözyaşı filmi oluşturur. Bu tabaka 3 komponentten meydana gelir. Gözümüz ile göz kapaklarımız arasında kayganlaştırıcı bir tabaka görevi görürken göz ön kısmını nemlendirir ve korur. Diğer üretim şekli ağladığımızda, gözümüze bir şey battığında refleks olarak oluşan yoğun gözyaşıdır.

  1. Göz kuruluğu sebepleri sıklıkla ileri yaş ve kadın cinsiyettir. Diyabet hastalığı yani şeker hastalığı bir diğer kuru göz hastalığı sebebidir. Menopoz gibi hormonal değişimler bu hastalığa neden olabilir.
  2. Uzun süreli kontakt lens kullanıcılarında, uyku düzeni bozuk olan kişilerde, uzun süreli bilgisayar ve telefon ekranı kullanan kişilerde, klimalı ortamlarda, sigaralı ortamlarda yoğun kalan kişilerde daha erken yaşlarda bile göz kuruluğu oluşabilir. 
  3. Ayrıca romatizmalı hastalıklar varlığında oluşan kuru göz hastalığı çok daha ağır seyretmekte ve ekstra tedavilere ihtiyaç duyulur. 

Göz Nezlesi Nasıl Teşhis Edilir?

Göz kuruluğu varlığını anlamak için yaptığımız birkaç test vardır. Bunlar muayenehane şartlarında yapılabilen kolay testlerdir. Göz kuruluğu tanısı alan hastalarımıza öncelikle suni gözyaşı damlalarından reçete etmekteyiz. Hastalığın ağırlığına bağlı olarak ilaçlarımız daha güçlü olabilmektedir. Bazı durumlarda hastanın kendi kanından elde ettiğimiz serumlar ile hazırladığımız bir damla tedavisi uygulamamız olabilmektedir. Çok ileri vakalarda girişimsel müdahaleler uygulanabilir.


Yazar:

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay

instagram.com/opdrseydaatabay


Şunlara da göz atın;

  1. Göz sağlığı için neler yapmalıyız?
  2. Göz yorgunluğuna ne iyi gelir?
  3. Göz kapakları neden şişer?
  4. Sonbahar alerjisine ne iyi gelir?
  5. Polen alerjisi nedir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo