Elma detoksu nedir, nasıl yapılır? Kalıcı kilo verdirir mi? Zararları ne?

İnternette çeşitli detoks önerilerini görebilirsiniz. Kimileri için mucize zayıflama yorumları vardır. Ancak bu gerçekçi bir durum değil ve önemli olan sağlıklı kilo yönetimidir. Bu makalede ise internette son dönemde popüler olan elma detoksu nasıl yapılır sorusunun yanıtlarına bakıyoruz… Ancak elma detoksu ilgili önemli uyarılar var ve hepsini makalemizde bulabilirsiniz.
Elma detoksu nedir, nasıl yapılır? Kalıcı kilo verdirir mi? Zararları ne?
02 Aralık 2022, 15:21

İnternette yanıtı aranan detokslar arasında elma detoksu da var. Peki elma detoksu nedir, nasıl yapılır? Zararlı mı? Kimler yapmalı ya da yapmamalı? Elma detoksu ile ilgili merak edilen soruları bir uzmana sorduk. Diyetisyen Perihan Kılıç elma detoksu ile ilgili merak edilenleri yanıtladı. Kılıç, “Sağlıklı beslenmeyi etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar aileden alınan genetik özellikleri, çalışma şartları, boy-kilo ilişkisi, besinleri pişirme alışkanlıkları, yaş, fiziksel aktivite, cinsiyet, fizyolojik ve sosyolojik durumlar kişiye göre değişiklik gösterir. Bu yüzden beslenme programı da, kişiye özel olmalıdır. Ancak popüler diyetler, kişiye özel değildir.'' diyor. Peki bu kadar popüler diyet varken neden kilo kaybı kalıcı olmuyor? Kilo mu yoksa sağlığınızı mı kaybediyorsunuz? İşte Kılıç’ın elma detoksu hakkındaki sorulara yanıtları ve uyarıları:

elma

Elma Detoksu Nedir?

Elma, B ve C vitaminlerinden zengindir. Yüksek lif içeriği sayesinde tokluk süresini uzatmaya yardımcı olur. Kilo kontrolü sağlanmasında sıklıkla kullanılır. Orta boy bir elma 104 kaloridir. Antioksidan etki gösterir, bu nedenle de kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Elma diyeti, düşük kalorili, öğünlerde elmanın bulunduğu 3 günlük kilo verme programıdır. 2-3 kilo vermek hedeflenir. Gün içindeki öğünlerde lif ve antioksidan içeriği meyve tüketilir. Günde 2-2.5 litre su içilmelidir. Şeker ve şeker içeren gıdalar yasaktır.

 1. Elma detoksu ne işe yarar?

Posadan zengin beslenme midede hacim kaplayarak doygunluk süresini arttırır, bağırsak hareketlerini hızlandırır. Kalorisi düşük olduğu için kilo kaybı sağlar.

 1. Elma detoksu zayıflatır mı?

Günlük alınan kalori azaldığı için kilo verilir. Verilen kilonun kalıcı olması için sonrasında sağlıklı beslenme programına dönülmesi gerekir.

elma

Elma Detoksunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kilo verme sürecinde duraksama dönemi yaşanıyorsa yapılabilir. Uzun süre uygulanırsa metabolizma yavaşlar. Elma detoksu, kalorisi düşük bir programdır. Kilo verme sürecinde kalori saymak önemli olsa da kilo vermek için yeterli değildir. Besinlerin açlık-tokluk dengesine, hormon sistemine etkileri farklıdır. İnsan metabolizması kompleks bir yapıya sahiptir. Gıda seçimi, pişirme yöntemleri, birlikte yenilen besinler, zamanı, sıklığı hepsi önemlidir. Elma detoksu, kalıcı kilo kaybı sağlamaz. 3 günde verilen kilonun geri gelmemesi için yeterli ve dengeli beslenmek gerekir.

Elma Detoksu Nasıl Yapılır?

Peki, elma detoksu nasıl yapılır? Diyetiysen Kılıç Elma detoksu nasıl hazırlanır? Sorusuna şu yanıtı veriyor ve 3 günlük örnek liste paylaşıyor:

elma

3 Günlük Örnek Liste

1. Gün

 1. Kahvaltı: 1 orta boy elma+2 kaşık yulaf+2 kaşık yoğurt + tarçın
 2. Ara öğün: Yeşil çay
 3. Öğle yemeği: 1 kase sebze çorbası+2 kaşık yoğurt
 4. Ara öğün: 1 orta boy elma + ıhlamur
 5. Akşam yemeği: 6 kaşık sebze yemeği+1 kase yoğurt

2. Gün

 1. Kahvaltı: 1 yumurtalı omlet+1 dilim peynir + roka - çeri domates
 2. Ara öğün: Beyaz çay
 3. Öğle yemeği: Elmalı, peynirli, cevizli salata+2 kaşık yoğurt
 4. Ara öğün: 6 adet çiğ badem
 5. Akşam yemeği: 3 kaşık yulaf+1 orta boy elma+2 kaşık yoğurt + tarçın

3. Gün

 1. Kahvaltı: 1 orta boy elma+3 kaşık lor peyniri + domates, salatalık
 2. Ara öğün: Bitki çayı
 3. Öğle yemeği: İçinde 3 kaşık kinoa + 2 kaşık yoğurt
 4. Ara öğün: 1 kase şekersiz elma kompostosu
 5. Akşam yemeği: ızgara balık + salata

elma

Elma Detoksu Kaç Gün Yapılmalı?

Metabolizma hızının yavaşlamaması ve sağlık sorunlarının çıkmaması için yılda 2 kere en fazla 3 gün yapılmalıdır.

Bu detoksun yanında diyet de yapılmalı mı? Yapılması gerekiyorsa diyet nasıl olmalı?

Kilo vermek kolay, korumak zor. Hızlı kilo vermek için yapılan diyetler yaşam tarzı değişikliği sağlamaz. Bu nedenle kalıcı olmaz. Normal beslenme düzenine dönüldüğünde daha fazla kilo alımı başlar. Hızlı kilo vermek kan şekeri düzensizlikleri, kalp-damar hastalıkları, böbrek hastalıkları gibi sağlık sorunlarına yol açar. Alışkanlıklar bir anda değil, zamanla yavaş yavaş değişir. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanarak kalıcı kilo vermek mümkün. Porsiyon ölçülerine dikkat ederek, gün içinde değişimler yaparak ve daha aktif bir hayat sürerek kilo kontrolü sağlayabilirsiniz.

Elma detoksunu kimler yapmamalı?

Hızlı kilo vermek kan şekeri düzensizlikleri, kalp-damar hastalıkları, böbrek hastalıkları gibi sağlık sorunlarına neden olur. Sağlık açısından hamileler, emziren anneler, kronik hastalığı olan kişiler yapmamalıdır.

Yazar:

Dyt. Perihan Kılıç

instagram.com/dyt.perikilic

Şunlara da göz atın;

 1. Yeşil çay detoksu nasıl yapılır?
 2. Bağırsak detoksu nedir?
 3. Dopamin detoksu nasıl yapılır?
 4. Ananas detoksu ne işe yarar?
 5. Ev yapımı detoks tarifleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo