Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çayın sağlığa faydaları nelerdir? Yeşil çay nasıl tüketilmelidir? İşte, sıklıkla adını duyduğumuz yeşil çayın faydaları:
Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?
24 Nisan 2024, 22:07

Yeşil çay, gezegendeki en sağlıklı içeceklerden biri olarak lanse edilir. Beyin fonksiyonlarını geliştirmede, yağ kaybında, kansere karşı korumada, kalp hastalığı riskini azaltmaya sebep olur. Yeşil çayın sağlığa faydalarını sizler için listeledik. Hazırsanız liste aşağıda.

 1. Sağlıklı Biyoaktif Bileşenler İçerir

Yeşil çay, sadece su dengesini arttıran bir içecekten çok daha fazlasıdır. Yeşil çay bitkisi, onu son içeceğe dönüştüren bir dizi sağlıklı bileşik içerir. Çay, iltihabı azaltmak ve kanserle savaşmaya yardımcı olmak gibi sağlık yararları olan doğal bileşikler olan polifenoller açısından zengindir. Yeşil çay kateşinler içerir. Kateşinler, hücre hasarını önlemeye yardımcı olan ve başka faydalar sağlayan doğal antioksidanlardır. Bu maddeler vücutta serbest radikallerin oluşumunu azaltarak hücreleri ve molekülleri hasardan korur. Bu serbest radikaller yaşlanmada ve birçok hastalık türünde rol oynar. Yeşil çay ayrıca sağlığınıza fayda sağlayabilecek az miktarda mineral içerir.

 1. Beyin Fonksiyonlarını İyileştirir

Yeşil çay sizi uyanık tutmaktan fazlasını yapar, aynı zamanda beyin fonksiyonlarını güçlendirmeye de yardımcı olabilir. İçerisinde kafein vardır. Kahve kadar içermese de kafein etkileri gösterir. Bununla birlikte, yeşil çaydaki tek beyin güçlendirici bileşik kafein değildir. Ayrıca kan-beyin bariyerini geçebilen amino asit içerir. Bu amino asit ve kafein birleşimi yeşil çay içerken kahveye kıyasla daha istikrarlı , enerjik ve üretken olduklarını gösterir. 

 1. Yağ Yakımına Yardımcı Olur

Herhangi bir yağ yakma takviyesi için içerik listesine bakarsanız, muhtemelen orada yeşil çay olacaktır. Bunun nedeni, araştırmalara göre yeşil çayın yağ yakımını artırabilmesi ve metabolizma hızını artırabilmesidir.

 1. Kanser Riskini Azaltabilir

Kanser, hücrelerin kontrolsüz büyümesinden kaynaklanır. Dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Araştırmalar, oksidatif hasarın kanserler de dahil olmak üzere kronik hastalıklara yol açabilen kronik inflamasyona yol açabileceğini göstermiştir. Antioksidanlar oksidatif hasara karşı korunmaya yardımcı olabilir. Yeşil çay, güçlü antioksidanların mükemmel bir kaynağıdır. Meme, prostat ve kolorektal kansere iyi gelebilir. 

 1. Beyni Yaşlanmadan Koruyabilir

Yeşil çay kısa vadede beyin fonksiyonlarını iyileştirmekle kalmaz, yaşlandıkça beyninizi de koruyabilir. Alzheimer hastalığı yaygın bir nörodejeneratif hastalıktır ve yaşlı erişkinlerde bunamanın en yaygın nedenidir. Birkaç çalışma, yeşil çaydaki kateşin bileşiklerinin test tüplerindeki ve hayvan modellerindeki nöronlar üzerinde çeşitli koruyucu etkilere sahip olabileceğini ve muhtemelen bunama riskini azalttığını gösteriyor. 1. Ağız Sağlığını Olumlu Yönde Etkileyebilir

Yeşil çaydaki kateşinlerin ağız sağlığı için de faydaları vardır. Araştırmalar, yeşil çaydaki kateşinlerin laboratuvarda oral bakterilerin büyümesini engelleyebileceğini gösteriyor, ancak yeşil çay içmenin benzer etkileri olduğunu gösteren hiçbir kanıt yok. Ancak yeşil çayın ağız kokusunu azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. 

 1. Kardiyovasküler Hastalıkları Önlemeye Yardımcı Olabilir

Kalp hastalığı ve felç dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklar, dünya çapında önde gelen ölüm nedenleridir. Araştırmalar, yeşil çayın bu hastalıklar için toplam kolesterol ve LDL (kötü) kolesterol düzeylerini iyileştirmeyi içeren bazı ana risk faktörlerini iyileştirebileceğini gösteriyor. Yeşil çay ayrıca LDL partiküllerini kalp hastalığına giden yolun bir parçası olan oksidasyondan koruyan kanın antioksidan kapasitesini arttırır.

 1. Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Yeşil çayın kısa vadede metabolizma hızını artırabileceği düşünüldüğünde, kilo vermenize yardımcı olabileceği mantıklıdır. Birkaç çalışma, yeşil çayın özellikle karın bölgesinde vücut yağını azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 1. Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olabilir

Yeşil çaydaki bazı bileşiklerin kansere ve kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabileceği göz önüne alındığında, daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceği düşünülür. 


Şunlara da göz atın;

 1. Melisa çayının faydaları nelerdir?
 2. Şifalı bitki çayları
 3. Kekik çayı neye iyi gelir?
 4. Ihlamur çayı ne işe yarar?
 5. Rezene çayının faydaları nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo