Dünyanın Her Yerinden 8 Popüler Ramazan Yemeği

Ramazan ayının popüler yemeklerini sizler için listeledik. Dünya mutfağından ülkelerin en popüler ramazan yemekleri bu listede. İşte, dünyanın her yerinden 8 popüler ramazan yemeği:
Dünyanın Her Yerinden 8 Popüler Ramazan Yemeği
22 Mart 2023, 11:34
Lezzet Trendleri

Ramazan ayı, İslami takvimde dokuzuncu aydır. Orta Doğu'dan Kuzey Amerika'ya, Fas'tan Manchester'a kadar dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar tarafından gün içinde yiyecek ve içecekten uzak durmaktan öte, şefkat, kendine hakimiyet, toplu ibadet ve toplum hizmetinin görüldüğü bir dönemdir. Bu ayın sonunda Ramazan Bayramı, bir kutlama ve toplanma zamanıdır.

Her oruç günü, sahur ile iftat arasında aç kalınır, kalan aralıkta yemek yenir.  Müslüman ülkeler kendi kültür ve geleneklerine göre iftar sofraları hazırlar. Taze salatalardan besleyici çorbalara, doyurucu kebaplardan baharatlı samosalara, sütlaçlardan fıstıklı hamur işlerine kadar tadına doyulmaz pek çok Ramazan tarifi vardır. Sizlere Dünya'dan sevilen iftar lezzetlerini paylaştık. İşte, 8 farklı yemek:


  1. Türkiye - Ramazan Pidesi


Türkiye'de Ramazan ayı boyunca fırınlar, yılın geri kalanında bulamayacağınız “Ramazan pidesi” olarak bilinen pide yapmakla meşgul. Mayalı ve tohumlu buğday unundan yapılır ve üstünde belirgin bir dokuma deseni bulunur. Ramazan pidesi geleneksel olarak iftar ve sahur yemeklerinde servis edilir.

  1. Güney Asya - Haleem


Güney Asya'dan gelen klasik Ramazan tarifleri arasında bu baharatlı, kalın yahni çeşitlerini bulacaksınız. Haleem, buğday ve arpa gibi tahılların gece boyunca ıslatılması, ardından kaynatılması ve macun benzeri bir doku oluşturmak için et sosuyla karıştırılmasıyla yapılır.

Haleem Pakistan, Hindistan ve Bangladeş'te servis edilir ve bölgesel varyasyonlar kuru meyve ve kuruyemiş içerebilir. Ayrıca limon, soğan ve taze kişniş ile de doldurulabilir. Haleem, 10. yüzyıldan kalma bir yemek kitabında kaydedilen ve tavşan olarak bilinen yemekten kaynaklandığı düşünülen eski bir gelenektir.

  1. Yemen - Aside


Arap dünyasında bu basit garnitürün bir versiyonu Ramazan ve Mevlid gibi diğer kutlamalarda tüketilir. Yemen'de bu yumuşak buğday unu hamuru özellikle yaygındır. Genellikle terbiyeli tavuk suyu ile servis edilir ve elle yenir.

Çanak ortaçağ Endülüs'te ortaya çıktı. Bu Fas lapası gibi diğer versiyonlar, tereyağı ve bal ile servis edilir.

  1. Endonezya - Spekkoek


Endonezya, dünyanın en büyük Müslüman nüfusuna sahip. Ülkenin çeşitli etnik grupları ve kültürel etkileri, Endonezya mutfağına katkıda bulunmuştur. Bu pasta, malzemeler ve yıllar içinde gelişen bir lezzet profili ile Hollanda sömürge döneminin bir mirasıdır.

Bu göz alıcı tatlıyı yapmak çok zaman alıyor, en az on sekiz katman gerektiriyor, bolca tereyağı, şeker, yumurta sarısı ve kakule, tarçın, karanfil ve daha fazlasının bir baharat karışımından oluşur.

  1. Lübnan - Fettuş


Fettuş, Orta Doğu salatası olarak bilinir, taze sebzeler ve pide artıkları ile doludur.

  1. Mısır - Ful Medames


Ful medames olarak da adlandırılan bu humus benzeri yemek, sağlıklı baklalardan yapılır. Arapça konuşulan dünyanın birçok yerinde popüler olan eski bir yemektir, özellikle Mısır'da çok sevilir. Sarımsakla tatlandırılan, domates ve zeytinyağı ile pişirilen bu yemek, kahvaltılarda genellikle pide ile servis edilir.

  1. Fas - Harira Çorbası