Diyabet Hastaları Tatlı Yiyebilir Mi?

Diyabet hastaları tatlı yiyebilir mi? Şeker hastalarının tatlı yemesi yasak mı? İşte, diyabet hastalarının yiyebileceği tatlı türleri:
Diyabet Hastaları Tatlı Yiyebilir Mi?
29 Kasım 2021, 14:39

Diyabet hastaları tatlı yiyemez diye bir şey yok! Elbette ki tatlı yemek onların da hakkı. Ancak diyabet hastalarının yiyeceği tatlılar, şeker yerine tatlandırıcı içermeli. Bir insan şeker hastası olmasa bile, şu yiyecek sana yasak dense, ister istemez o yiyeceğe karşı bir ilgi duyar ve gizli de olsa o yiyeceği yemeye çalışır. Düşünün şeker hastasısınız, etrafınız çeşit çeşit tatlılar, şekerlemeler, çikolatalarla dolu. Bir yere gidiyorsunuz, herkese baklava börek ikram ediliyor, siz cezalı çocuklar gibi bir köşede şekersiz çay içiyorsunuz ve yutkunuyorsunuz. Yeseniz bir türlü yemeseniz bir türlü.

Diyabet Hastaları Tatlı Yiyebilir Mi?

Şeker, adı gibi şeker olmayan bir hastalıktır. İnsanı kolay kolay öldürmüyor ama günlük yaşamda dikkat edilmeden rastgele yiyip içilirse insanı süründürüyor. Bir şeker hastasına önerilen yeme şekli, en sağlıklı yeme şeklidir aslında. Bunu bütün insanlar uygulasa, eminin insan ömür uzunluğu iki katına çıkar.


Bizim tatlımızda, şeker ve unun olmaması kan şekerinin yükselmesini önler. Yaban mersini antioksidan kapasitesi oldukça yüksek bir meyvedir. Lif oranı yüksektir. Tadı tatlı da olsa lif oranı yüksek olduğu için kan şekerini çok hızlı yükseltmez. Özellikle sütle birlikte tüketildiğinde, kan şekeri daha iyi kontrol altında olur. Şeker hastaları kendilerine tatlı yaparken özellikle şeker oranı yüksek meyveleri sütle kombinleyebilirler. Bu şekilde yapılan tarifler şeker ilaveli veya tatlandırıcı ilaveli tatlıya göre daha sağlıklıdır. Kuru kayısı, kuru incir, kuru hurma ve muz, sütlü tatlılarda şeker ve tatlandırıcı yerine kullanabilir. Kilo problemi olanların kremaya dikkat etmelerinde fayda var.


Şunlara da göz atın;

  1. Şekersiz tatlı tarifleri
  2. Glutensiz tatlı tarifleri
  3. Şeker yerine ne kullanılır?
  4. Diyabette beslenme nasıl olmalı?
  5. Diyabetik tarifler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo