Regl Döneminde Adet Sancılarına İyi Gelen Doğal Bitki Çayları

Adet sancısına hangi çaylar iyi gelir? Regl döneminde tüketilmesi gereken bitki çayları nelerdir? İşte, regl döneminde ortaya çıkan şiddetli adet sancıları için özel bitki çayları:
Regl Döneminde Adet Sancılarına İyi Gelen Doğal Bitki Çayları
17 Aralık 2020, 14:21
Lezzet Trendleri

Doğurganlığın aktif bir hale geldiğinin göstergesi olan regl dönemi, halk arasında adet, aybaşı, özel gün gibi isimlerle de bilinir. Ortalama 28 günlük döngüler halinde görülen regl, şiddetli sancılara neden olur. Her ay en az 3 gün regl olan kadınlar, bu dönemde ortaya çıkan adet sancıları veya regl ağrılarından şikayetçidir. Ağrılı geçen regl dönemleri, kendinizi halsiz ve yorgun hissetmenize neden olabilir. Ayrıca bu ağrılar günlük işleri zorlaştırır ve sürekli dinlenme ihtiyacı ile kendini gösterir. Kadınların regl dönemini daha kolay atlatabilmesi için, kolayca hazırlanabilecek bazı bitki çayları var. Ancak bu çaylar kişisel karara göre değil, doktor onayıyla tüketilmelidir. Aksi halde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Adet ağrıları nasıl geçer, regl dönemi sancılarına ne iyi gelir diye merak edenler için 10 farklı bitki çayını yazımızda derledik. İşte, adet sancılarına iyi gelen doğal bitki çayları:


  1. Böğürtlen Çayı


İçindeki C vitamini sayesinde vücuda enerji veren böğürtlen çayı, daha kolay bir regl dönemi geçirmenizi sağlar. Ayrıca regl döneminde ortaya çıkan depresifliğe karşı da etkilidir. 

Böğürtlen çayı nasıl yapılır: Bir fincan suyu kaynatın. Bu esnada böğürtlenleri kaşıkla ezerek posa haline getirin. Ezdiğiniz böğürtlenleri suyuyla birlikte kaynar suya atın. Ortalama 10 dakika kaynadıktan sonra posasını süzün ve afiyetle için.


  1. Zencefil Çayı


Daha önce zencefilin faydalarından bahsetmiş, adet söktürücü özelliğinde olduğunu söylemiştik. Ayrıca ağrı kesici etkileri de olan zencefil çayını, regl dönemlerinde günde bir fincan olarak tüketebilirsiniz.

Zencefil çayı nasıl yapılır: 15 gram taze zencefili temizleyin ve ince ince dilimleyin. Kaynar suyun içerisine dilimlenmiş zencefilleri ekleyerek 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Ardından ılık bir şekilde için.


  1. Papatya Çayı


Papatya çayı, adet dönemlerinde ortaya çıkan kramp, sancı ve şişkinlikleri hafifletir. Ayrıca sakinleştirici özelliği ile regl dönemini daha kolay atlatmanızı sağlar. Papatya çayı faydalarına sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Papatya çayı nasıl yapılır: 2 yemek kaşığı kurutulmuş papatyayı kaynar suya atın ve 3 dakika daha kaynatın. Ardından demlenmesi için 5 dakika bekleyin. Dinlenen papatya çayını süzdükten sonra bal ve limon ekleyerek tüketebilirsiniz.


  1. Civanperçemi Çayı


Civanperçemi sağlık açısından oldukça faydalı bir bitkidir. Aynı zamanda adet sancıları denildiğinde ilk akla gelen çaylardan biridir. Regl başlamadan 3 gün önce civanperçemi çayı içerek bu dönemi daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz.

Civanperçemi çayı nasıl yapılır: Yarım litre kaynar suya 5 gram civanperçemi çayı atın. 3 dakika demlendirilen civanperçemi çayını süzün. Soğuyan çayı sabah ve akşam 1 fincan içebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, her gün yeni çay hazırlamaktır.


  1. Nane Çayı


Kasların gevşemesini sağlayan nane çayı, adet ağrılarına karşı oldukça etkilidir. Aynı zamanda sinirlerin gevşemesini ve rahatlamayı da sağlar. Nane çayı yapımında hem taze nane yaprağı, hem de kurutulmuş nane kullanabilirsiniz.

Nane çayı nasıl yapılır: 6 bardak kaynar suyun içerisine nane yapraklarını ekleyin ve demlenmesi için 10 dakika bekleyin. Çaya limon ve şeker ekleyerek afiyetle içebilirsiniz.


  1. Safran Çayı


Kısa sürede çözüme ulaşmanızı sağlayacak çaylardan biri de safrandır. Adet söktürücü bir etkisi olan safran çayı, regl ağrılarının kısa sürede giderilmesini sağlar.

Safran çayı nasıl yapılır: 1 bardak kaynar suyun içerisine, bir tutam tel safran ekleyin. Su tamamen kaynayana kadar bekleyin. Ardından süzerek içebilirsiniz.


  1. Rezene Çayı


Rezene çayının faydalarından daha önce bahsetmiştik. İçeriğindeki bileşenler sayesinde regl sancılarını azaltan ve bu dönemin daha kolay geçmesini sağlayan rezene çayı, kasların gevşemesinde de etkili rol oynar.

Rezene çayı nasıl yapılır: Kaynar suyun içerisine 1 çay kaşığı rezene tohumu atın. Bu karışımı 2 dakika daha kaynattıktan sonra demlenmesi için 5 dakika bekleyin. Ardından rezene tohumlarını süzerek çayı içebilirsiniz. İsterseniz, tohumlara ek olarak 1 adet rezene yaprağı da ilave edebilirsiniz.


  1. Ahududu Çayı


Ahududu çayı faydaları arasında sancı ve krampların azalmasını sağlamak vardır. Bununla birlikte düzensiz adet gören kadınların, regl dönemini düzene sokar. Ayrıca menopozun olumsuz etkilerini azaltma konusunda da yardımcıdır.

Ahududu çayı nasıl yapılır: Bir bardak kaynar suya 1-2 çay kaşığı kurumuş ahududu yaprağı ekleyin. Çayı 5 dakika dinlendirdikten sonra, süzün. Bal ekleyerek içebilirsiniz.


  1. Karışık Bitki Çayı