Zerdeçalın Cilde İyi Gelen 6 Faydası

Zerdeçalın cilde faydaları nelerdir? Cilt için zerdeçal kullanılır mı? Özellikle maske olarak uygulanan zerdeçal, sağlık açısından birçok potansiyel faydaya sahiptir. İşte, zerdeçalın cilt üzerindeki faydaları:
Zerdeçalın Cilde İyi Gelen 6 Faydası
09 Kasım 2023, 13:00

Zerdeçalın faydaları, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip biyoaktif bir bileşen olan kurkuminden kaynaklanır. Bilim adamları ayrıca zerdeçalın cilt üzerindeki potansiyel olumlu etkisini de araştırıyorlar. Yüzlerce yıldır farklı amaçlar için kullanılan zerdeçal, kozmetik sektöründe de önemli bir yere sahiptir. Cilt üzerindeki etkileri sebebiyle, cilt bakım maskelerinde kullanımı yaygınlaşmıştır. 

zerdeçal

Zerdeçalın Cilt Üzerindeki Faydaları Nelerdir?

 1. Zerdeçal, antioksidanlar ve anti-inflamatuar bileşenler içerir. Bu özellikler cilde parlaklık sağlayabilir. Zerdeçal ayrıca doğal ışıltısını ortaya çıkararak cildinizi canlandırabilir. 
 2. Zerdeçalda bulunan kurkumin, iltihaplanmayı ve oksidasyonu azaltarak yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir. Ayrıca vücudunuzun kutanöz yaralara tepkisini de azaltır. Bu sayede yaralarınızın daha çabuk iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Çalışmalar zerdeçalın doku ve kolajeni de olumlu yönde etkileyebileceğini bulmuştur.
 3. Zerdeçalın antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri, alevlenmeleri ve diğer semptomları kontrol ederek sedef hastalığınıza yardımcı olabilir.
 4. Zerdeçal sivilce izlerini azaltabilir ve gözenekleri sıkılaştırabilir. Zerdeçallı maske, cildin sakinleşmesine yardımcı olur ve yara izlerini azaltır. 
 5. Bir çalışmada, zerdeçalın uyuz tedavisinde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da, zerdeçal uyuz kaynaklı cilt döküntüsü semptomlarını hafifletebilir.
 6. Zerdeçalın diğer cilt rahatsızlıklarına nasıl yardımcı olabileceğine dair kesin kanıt sağlayacak yeterli çalışma yok. Ancak egzama, alopesi, liken planus ve diğer cilt sorunlarına yardımcı olabileceği öne sürülüyor.

zerdeçal maskesi

Cilt İçin Zerdeçal Zararlı Mı?

Zerdeçal kullanmanın riskleri vardır. Zerdeçal kullanırken dozaj, kullandığınız ürünün türü ve aldığınız diğer ilaçlara nasıl tepki verebileceği konusunda dikkatli olmanız gerekir. Zerdeçal cilde uygulandığında ciltte geçici leke bırakabilir veya sarı bir kalıntı bırakabilir. Ancak alerjiniz varsa doğrudan cilt teması tahrişe, kızarıklığa ve şişmeye neden olabilir. Zerdeçalı önce kolunuza test edin. Zerdeçal maskesini kolunun iç kısmına sürün ve bekletin. Ardından 24 saat boyunca herhangi bir tepki verip vermediğinizi görmek için bekleyin. Eğer kolunuzda kızarıklık, şişme, döküntü gibi semptomlar olursa, zerdeçal maskesini kullanmayın.

zerdeçal maskesi

Zerdeçal Cilt İçin Nasıl Kullanılır?

 1. Toz zerdeçalı, yoğurt ve bal ile karıştırarak cilt maskeyi hazırlayabilirsiniz. Bu maskeyi 10 dakika beklettikten sonra cildinizi bol suyla durulayın. Zerdeçalın sarı-turuncu rengi bir süre cildinizde kalabilir. 
 2. Zerdeçal içeren cilt maskelerini kullanabilirsiniz. Özellikle kozmetik ürünler satan mağazalardan, zerdeçal içerikli cilt ve saç maskelerini temin edebilirsiniz.
 3. Zerdeçalı yemeklerinize ekleyebilirsiniz. 

Şunlara da göz atın;

 1. Avokado cilt sağlığını iyileştirebilir mi?
 2. Yaban mersininin cilde faydaları nelerdir?
 3. Patates maskesi tarifleri
 4. Soğuk havalarda cilt bakım önerileri
 5. Cilt tonu nasıl eşitlenir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo