Soğuk havalarda cilt bakımı için 10 öneri

Soğuk hava, şiddetli rüzgar, ısıtıcı kullanımı, yetersiz hava sirkülasyonu… Hepsinin cilt sağlığı ve cilt güzelliği üzerinde olumsuz etkileri var. Peki, soğuk havalarda cilt bakımı nasıl olmalı? İşte bu konuda bazı öneriler…
Soğuk havalarda cilt bakımı için 10 öneri
16 Mart 2023, 13:34

Soğuk havaların cilt sağlığı üzerine olumsuz etkileri biliniyor. Yukarıdakilerin yanı sıra Kışın en sık görülen cilt sorunları arasında cilt kuruluğu, pullanma, egzama, sedef hastalığı ve diğer problemler de bulunuyor. Soğuk havalar her cilt tipi için farklı sonuçlara yol açabilir. Peki, soğuk havalarda cilt bakımı nasıl olmalı? Bu konuda Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu bazı öneriler paylaşıyor.

Soğuk Havalar İçin 10 Cilt Bakım Önerisi

 1. Mevsimler değiştikçe cilt değişir. Bu nedenle günlük cilt bakımının mevsime göre ayarlanması gerekir. Sonbahar ve kış aylarında güneş kremi ve nemlendirici kullanmaya devam etmek önemlidir. Bu aylarda cildimiz rüzgar ve güneşin etkisiyle kızarıklık, kırışıklık ve lekelere eğilimlidir.

nemlendirici krem

 1. Kuru cilde sahip kişiler sıcak su ile banyo yapmaktan ve banyoda uzun süre kalmaktan kaçınmalıdır. Sıcak su cildi nemlendirmek yerine daha çok kurutacaktır.
 2. Cildinizin koruyucu bariyerini korumak ve güçlendirmek için sabun, paraben ve renklendirici katkı maddeleri içermeyen nazik bir temizleme jeli kullanmalı ve cildinizi nazikçe kurulamalısınız.
 3. Her duştan sonra özellikle diz ve dirsek gibi çok kuru bölgelerdeki cildinizi çok yoğun bir şekilde nemlendirmelisiniz. Cildinizi derinlemesine nemlendirmek için zengin, besleyici bir nemlendirici seçebilirsiniz.

nemlendirici krem

 1. Rüzgar ve soğuk gibi dış etkenlerden kolayca etkilenen eller, burun, dudaklar ve diğer bölgeler için koruyucu film etkili nemlendirici krem uygulayın.
 2. Ellerinizi yıkadıktan sonra el ve tırnak bakım kremi kullanmayı unutmayın.
 3. Dışarıdan sıcak bir ortama girildiğinde ısınmak için sıcak su ile temas edilmemelidir. Isı şoku kılcal damarlara zarar vererek kızarıklığa neden olabilir. Ek olarak, sıcak su cildin koruyucu bariyerini tahriş edebilir.

güneş kremi

 1. Güneşli günlerde, karlı günlerde ve kayak aktivitelerinde en az 30 koruma faktörlü güneş kremini dışarı çıkmadan yarım saat önce yüzünüze sürmeli ve ihtiyaç duydukça işlemi tekrarlamalısınız. Güneş kremi yazın olduğu kadar kışında koruma etkisini devam ettirir.
 2. Özellikle soğuk bölgelerde yaşayan kişilerde ya da ani sıcaklık düşüşlerinde hassas cilt kişilerde görülmektedir. Soğuk havalarda rüzgarında etkisi ile yanıklar oluşabilmektedir.

güneş lekeleri

 1. Yaz, kış fark etmeden güneşte cilt kolayca lekelenir. Güneş lekeleri nedeniyle vücudumuzda farklı boyutlarda lekeler oluşur. Bu lekeler genellikle kahverengi veya gri lekeler şeklindedir. Lekelenme ile kan damarlarının yırtılmasına ve kırmızı görünmesine neden olabilir. Bu nedenle cildimizi temizlemeyi, nemlendirmeyi ve güneş kremi kullanmayı aksatmamalıyız.

Şunlara da göz atın;

 1. Cilt tipi nasıl belirlenir?
 2. Cilt tipine göre bakım serumu nasıl seçilir?
 3. Kış aylarında saç dökülmesi nasıl önlenir?
 4. Daha sağlıklı saçlar için bakım tüyoları
 5. Kış aylarında cilt bakımı nasıl yapılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo