Trombositleri Artıran Meyveler: 10 Destekleyici Meyve

Kırmızı ve beyaz kan hücreleri olarak bilinen trombositler, sağlıklı beslenme ile yükseltilir. İşte, kandaki trombosit sayısını yükselten ve mutlaka tüketmeniz gereken 10 destekleyici meyve:
Trombositleri Artıran Meyveler: 10 Destekleyici Meyve
21 Mayıs 2024, 12:43

Trombosit, kanda bulunan kırmızı ve beyaz kan hücrelerini içeren hücre parçacıklarıdır. C vitamini, demir ve folat bakımından zengin beslenmek, kandaki trombosit sayısını yükseltmenize yardımcı olur. Trombositler kanamayı önlemek ve pıhtı oluşturmak gibi çok önemli işlevlere sahiptir. Kan hücrelerinin en küçüğü olan trombositler, bir kan damarı hasar gördüğünde trombositler kanamayı önlemek için toplanır ve pıhtı oluşturur. Kemik iliğiniz yeterli trombosit üretmediğinde, vücudunuz bunları yok ettiğinde veya tükettiğinde düşük trombosit sayısı oluşabilir. Bazı meyveler, antitrombosit özelliği ile bu hücrelerin sayısını artırabilir.

Trombosit Sayısını Artıran Meyveler

 1. Portakal

portakal

C vitamininin yanı sıra turunçgiller, sağlıklı kan hücreleri için gerekli olan folat veya B9 vitamini açısından da zengindir. Büyük bir portakal 55 mikrogram (mcg) folat içerir; bu, yetişkinler için önerilen günlük değer olan 400 mcg'nin yaklaşık %14'üdür.

 1. Mango

mango

Mango, trombositlerinizin işlevi ve gruplanması için önemli olan C vitamini ile yüklüdür. 1 fincan (165 gram) mango, C vitamini için önerilen 90 miligram (mg) günlük günlük değerin %66'sını sağlar.

 1. Papaya

papaya

Papaya meyvesinin bir fincanı, günlük C vitamini ihtiyacının %98'ini karşılar. 2019 yılında yapılan bir araştırmada, papaya tüketmenin trombosit düzeylerini artırdığı gözlemlenmiştir.

 1. Çilek

çilek

100 gram çilek, günlük C vitamini ihtiyacının %67'sini karşılar. İçeriğindeki C vitamini sayesinde trombosit düşüklüğüne karşı iyi geldiği düşünülür.

 1. Ananas

ananas

Bir fincan ananas, C vitamini için günlük ihtiyacınızın %88'ini sağlar. Ancak ananas ayrıca antiplatelet özelliklere sahip bir enzim olan bromelain içerir.

 1. Kuru Erik

kuru erik

Kuru erik, incir ve kuru üzüm gibi kuru meyveler önemli miktarda demir içerir. Araştırmalar, trombositlerinizin verimli bir şekilde çalışması için meyve tüketiminin gerekli olduğunu göstermektedir. Ancak, kurutulmuş meyvelerin şeker ve kalori bakımından da daha yüksek olduğunu unutmayın. 

 1. Kavun

kavun

1 fincan kavun, C vitamini ihtiyacının %19'unu sağlar. Kavun ayrıca folat ve demir de içerir, ancak önemli miktarlarda değildir.

 1. Bal Kabağı

bal kabağı

Bir fincan kabak, C vitamini için günlük ihtiyacınızın %10'undan biraz fazlasını sağlar. Ancak 2021'de Şili'de yapılan bir araştırma, Cucurbita maxima çeşidinden tohumların önemli antitrombosit potansiyeline sahip olduğunu buldu.

 1. Nar

nar

Nar, C vitamini için günlük ihtiyacınızın %32'sini sağlar. Bu meyvelerin trombosit fonksiyonu da dahil olmak üzere kalp sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğuna dair kanıtlar vardır.

 1. Avokado

avokado

Bu meyvelerin bir porsiyonu folat için günlük ihtiyacınızın yaklaşık %10'unu ve C vitamini için günlük ihtiyacınızın %5'ini sağlar.

Trombositleri doğal olarak artırmanın diğer yolları arasında, yumurta, istiridye, sığır karaciğeri, somon, konserve ton balığı, ıspanak, kuşkonmaz, Brüksel lahanası, yer fıstığı, fasulye, bezelye ve kümes hayvanları gibi folat ve demir bakımından zengin besinleri tüketmek yer alır.

Hangi Meyveler Trombositleri Düşürür?

Aşağıdaki meyveler antioksidan quercetin gibi antiplatelet özelliklere sahiptir. Trombosit sayınız düşükse, bu meyveleri ölçülü olarak tüketmek isteyebilirsiniz. Ancak trombosit seviyeniz çok yüksekse, bu meyvelerden faydalanabilirsiniz. 

 1. Kızılcık
 2. Yaban mersini
 3. Goji berry
 4. Bektaşi üzümü
 5. Greyfurt

Bu meyveler trombositleri düşürse de, sağlık açısından çeşitli faydaları vardır. Bu yüzden tamamen beslenmenizden çıkarmak yerine, ölçülü bir şekilde tüketebilirsiniz.

Şunlara da göz atın;

 1. Yüksek asitli besinler
 2. Kolesterol oranı yüksek olan besinler
 3. Kan yapıcı besinler
 4. Metabolizmayı hızlandıran besinler
 5. Triptofan içeren besinler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo