Tırnak Bakımı İçin Hangi Yağlar Kullanılır: 7 Farklı Yağ

Tırnakların sağlıklı bir şekilde uzaması için hangi bitkisel yağlar kullanılır? Tırnak bakım yağları nasıl kullanılır? İşte, sağlıklı ve güçlü tırnaklar için kullanabileceğiniz 7 farklı yağ:
Tırnak Bakımı İçin Hangi Yağlar Kullanılır: 7 Farklı Yağ
24 Nisan 2024, 22:36

Tırnaklar, gün içerisinde birçok olumsuz durum ile karşılaşabiliyor. Kırılma, incelme ve soyulma ise tırnaklarda en çok görülen problemler arasında yer alıyor. Bu sorunların nedeni yetersiz su tüketimi, dengesiz beslenme, vitamin eksikliği, ellerin nemsiz kalması ve mevsimsel faktörler olabiliyor. Ancak düzenli bakım ile tırnaklarınızı güçlendirebilir ve daha sağlıklı bir tırnak yapısına kavuşabilirsiniz. İşte, tırnaklarınızı güçlendiren ve tırnak etlerine bakım yapan 7 doğal yağ:

 1. E Vitamini


E vitamini, saç, cilt ve tırnak bakımı için çok önemli bir yere sahiptir. Anti-inflamatuar etkisi ile tırnak büyümesi ve iyileşmesinde önemli rol oynar. Tırnakların uzamasına yardımcı olur. Tırnak etlerine nem verir.

 1. Üzüm Çekirdeği Yağı


Vitamin bakımından zengin olan üzüm çekirdeği yağı, katikülleri besler ve tırnakların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

 1. Jojoba Yağı


Jojoba yağı, sebuma en çok benzeyen doğal yağlar arasındadır. İyileştirici özelliği sayesinde, manikür esnasında tırnak etleriniz kanadıysa, jojoba yağı sürerek kısa sürede iyileşmelerini sağlayabilirsiniz.

 1. Limon Yağı


Tırnak ve cilt sağlığını destekleyen limon yağı, antioksidan özelliklere sahiptir. Tırnak bakım ürünlerinin içinde yer alan bu yağı, düzenli olarak tırnak etlerinize uygulayabilirsiniz.

 1. Çay Ağacı Yağı


Antibakteriyel yağlar arasında bulunan çay ağacı yağı, tırnak etlerindeki sıyrık ve kesikleri tedavi eder. Tırnak etlerinin güçlenmesine yardımcı olur.

 1. Lavanta Yağı


Antibakteriyel özellikleri ile bilinen lavanta yağı, tırnak etleri için en iyi yağlardan biridir. Tırnakları güçlendirir ve sertleşmesine yardımcı olur. Sakinleştirici kokusuyla, bakım yaparken kendinizi stresten arındırabilirsiniz.

 1. Selvi Yağı


Bakteriyel enfeksiyonları önlemeye yardımcı olan selvi yağı, iltihapları da yatıştırır. Çatlamış tırnak etlerine uygulamak, hasarlı bölgelerin iyileşmesine yardımcı olur.

Tırnak Yağları Nasıl Kullanılır?

 1. Ellerinizi güzelce temizleyin ve kurulayın.
 2. Tırnaklarınızı kesin ve törpüleyin.
 3. Tırnak etlerini tahta çubuk yardımıyla geriye doğru ittirin.
 4. Ellerinizi tekrar yıkayın ve kullanacağınız yağı yanınıza alın.
 5. Tırnak etlerinize yağı birkaç damla damlatın ve her tırnağınızı birkaç saniye ovun.
 6. Fazla yağı ellerinize yayın. 


Önemli not: Yukarıda bahsedilen yağlar doğal olsa da, bazı ciltlerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu yüzden kullanmadan önce alerji testi yapmak gerekir. Yağı uyguladıktan sonra kızarıklık, kaşıntı ve yanma hissi oluşursa bölge bol su ile durulanmalı ve bir daha kullanılmamalıdır.


Şunlara da göz atın;

 1. Tırnak bakımı nasıl yapılır?
 2. Sararan tırnaklar nasıl beyazlatılır?
 3. Tırnaktaki beyaz lekeler neden olur?
 4. El peelingi nasıl yapılır?
 5. Ayak maskesi nasıl yapılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo