Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Çay ağacı yağı nedir, nasıl kullanılır? Çay ağacı yağının faydaları nelerdir? Son zamanlarda adını sık sık duyuran çay ağacı yağının faydalarını ve kullanımını sizlere anlattık. İşte, çay ağacı yağının mucizevi faydaları ve kullanımı:
Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?
14 Mart 2022, 11:52
Lezzet Trendleri

Çay ağacı yağı, Hint defnesi olarak bilinen bir bitkiden elde edilen yağ çeşididir. Avustralya'da yetiştirilen bu bitki, uzun yıllardır kullanılsa da son zamanlarda daha popüler olmuştur. Popüler olmasının bir nedeniyse bilim insanların��n bu yağın etkileri üzerinde yaptıkları çalışmalardır. Yapılan çalışmalar olumlu sonuçlandığı için kullanımı da artmıştır. Çay ağacı yağının özellikle cilt üzerinde mucizevi etkileri mevcuttur. Peki, çay ağacı yağı nasıl kullanılır? Çay ağacı yağının faydaları ve yan etkileri nelerdir? İşte, çay ağacı yağı hakkında merak edilen her şey!


Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

 1. Antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahip olan çay ağacı yağı, bakteri ve virüslerin vücuttan atılmasını sağlar.
 2. Ciltte oluşan akne, sivilce ve siyah noktaların giderilmesinde etkilidir.
 3. Ciltteki yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.
 4. Böcek ve sinek sokmalarıyla ortaya çıkan kaşıntı ve kızarıklığı kısa zamanda giderir.
 5. Sivilce izlerini giderirken, düzenli kullanıldığında sivilce oluşumunu da azaltıyor.
 6. Diş eti iltihaplanmaları, uçuk ve ağız içi yaralarına da iyi gelir.
 7. Buhar banyosu olarak kullanıldığında öksürük, bronşit, boğaz ağrısı, grip, nezle ve burun tıkanıklığına iyi gelir.
 8. Saç kuruluğu ve kepeğe karşı oldukça etkilidir. Ayrıca saçların daha canlı ve parlak görünmesini de sağlar.
 9. Ayaklarda oluşan mantar tedavisinde de kullanılan çay ağacı yağı, tırnak batması sonucunda ortaya çıkan iltihapları da hızlı bir şekilde iyileştirir.
 10. Virüs ve bakterilere karşı koruyucu etkisi olan çay ağacı yağı, evde temizlik malzemesi ve dezenfektan olarak da kullanılabilir.
 11. Siğillerin yayılmasını önleyen bu yağ, daha hızlı iyileşmelerine de yardımcı olur.
 12. Çay ağacı yağı, kabuklu sebze ve meyveleri yıkarken kullanıldığında bakterilerin azalmasını sağlar.


Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

 1. Akne ve sivilce için: Çay ağacı yağını sivilce ve akneler için kullanacaksanız öncelikle cildinizi bol su ile yıkayın. Ardından kurutun ve cay ağacı yağını pamuk yardımıyla cildinize sürün.
 2. Grip, nezle, öksürük, bronşit: Yağı soğuk algınlığı gibi hastalıklar için kullanacaksanız, en doğru kullanım buhar banyosu yapmaktır. Geniş bir kabın içerisine kaynar su dökün. Suyun içine 6-7 damla çay ağacı yağı damlatın. Ardından kafanızı kabın üzerinde tutun ve başınıza havlu koyun. Yükselen buharı burnunuza çekerek yağın faydalarından yararlanabilirsiniz. İdeal kullanım günde 3 keredir.
 3. Ayak mantarı için: Ayak mantarı için yağı iki şekilde kullanabilirsiniz. İlk direkt mantar olan bölgelere yağ sürmektir. İkinci yöntem ise ılık suyun için 4-5 damla yağ damlatarak ayakları 20 dakika boyunca bu suda bekletmektir.
 4. Ağız yaraları ve diş eti iltihapları: Ağız yaralarından kurtulmak için yarım bardak suyun içerisine 2-3 damla yağ ekleyin. Bu karışımla gargara yapın. Günde iki kez gargara yapmanız yeterlidir. Fakat gargara yaparken suyu yutmayın.
 5. Saç sağlığı ve kepek: Saçlarınızı durulayacağınız suyun içerisine birkaç damla çay ağacı yağı dökün. Bu su ile saçlarınızı yıkayın. Duştan çıkmadan önce saçlarınızı temiz su ile mutlaka durulayın.


Çay Ağacı Yağını Nereden Bulabilirim?

Çay ağacı yağı, kozmetik ürünler satan marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. Doğru ürünü alabilmek için güvendiğiniz yerlerden alışveriş yapmanızı öneriyoruz.


Çay Ağacı Yağının Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

 1. Çay ağacı yağı cilde direkt uygulandığı için, hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu yüzden kullanmadan önce doktorunuza danışmanız daha doğru olacaktır. Ayrıca yağı kullanmadan önce kolunuzun küçük bir bölgesinde test edin. 24 saat boyunca ciltte kızarıklık ve kaşıntı olmazsa, kullanabilirsiniz.
 2. Çay ağacı yağının birçok faydası olsa da, çocukların kullanması önerilmiyor.
 3. Ağız yoluyla tüketilmesi zehirlenmelere yol açabileceği için, yalnızca gargara yapımında kullanabilirsiniz.
 4. Yağ ve tedavi ürünleri her bireyde farklı sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle herhangi bir ürünü kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.


Şunlara da göz atın;

 1. Dut pekmezinin faydaları nelerdir?
 2. D vitamini içeren besinler nelerdir?
 3. Çörek otunun faydaları nelerdir?
 4. Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir?
 5. Mucizevi kakao yağının faydaları nelerdir?
 6. Hızlı kilo verdiren yağ yakıcı kür tarifleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo