Jojoba Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Özellikle Kuzey Amerika'da yetişen Jojoba bitkisi ve jojoba yağı her dönem merak edilenler arasında. Bu makalede 'Jojoba yağı nedir, nasıl kullanılır? Jojoba yağı faydaları nelerdir? Zararları nelerdir?' sorularına yanıt veriyoruz...
Jojoba Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?
14 Aralık 2021, 17:48

Jojoba yağı, cilt bakımı için kullanılabilen yağlar arasında. Uzun yıllardır akne ve cilt kuruluğu gibi sorunlara karşı da destek olarak kullanılabilen bir yağ. Peki, cilt için jojoba yağının faydaları nelerdir? Zararları nelerdir? Unutmamak gerekir ki her bünye, her cilt farklıdır. Jojoba yağı da farklı ciltlerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle kullanmadan önce bir doktora, bir uzmana danışmak önemlidir. Sağlık sitesi healthline, jojoba yağının 13 faydasını şöyle sıralıyor.

 1. Nemlendirir: Nemlendirici özelliği bulunan jojoba yağı cildin üst tabakasının nemli kalmasını sağlar. Bu durum bakteriyel enfeksiyonlar, akne ve kepek oluşumuna karşı faydalıdır. 
 2. Antibakteriyeldir: Jojoba yağı antimikrobiyal özellikler de içerir. Bazı araştırmalar hepsine karşı olmasa da bakteri ve mantarlara karşı destek sağladığını savunuyor.
 3. Antioksidandır: Jojoba yağı, E vitamininin doğal formlarını içerir. Bu özellik ise toksinlere maruz kalan ciddin stresle savaşmasına yardımcı olabilir.
 4. Gözenekler ve tıkanlara karşı etkilidir: Jojoba yağı vücudun ürettiği doğal yağa benzer. Bu nedenle ciltteki tıkanma ve gözeneklere karşı destek sağlar ve bu durum daha az sivilce anlamına gelebilir.
 5. Alerjik reaksiyon riski daha düşüktür: Diğer botanik uçucu yağların aksine, jojoba yağı tipik olarak tahriş edici değildir. Alerjik reaksiyonları daha nadir görülür.
 6. Sebum üretimini kontrol etmeye yardımcı olur: Jojoba yağı cildi yumuşatır ve nemlendirir. Bu özellik saça ve ter foliküllerinize, cildinizin ek sebuma (Sebum, yağ bezlerinin meydana getirdiği salgı) ihtiyacı olmadığına dair bir sinyal gönderir. Bu, cildin yağlı görünmesini engeller ve tıkanmış gözeneklerden kaynaklanan sivilceleri önlemeye yardımcı olur .
 7. Kolajen sentezini desteklemeye yardımcı olabilir: Jojoba yağı da vücudun kolajen üretmesine yardımcı olabilir. Cilde uygulanan antioksidanları gelişmiş kolajen sentezine bağlar.
 8. Yara iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabilir: Ön araştırmalar cildin akne, sivilce izi, yara izlerine karşı destek sağlayabileceğini göstermektedir.
 9. Egzama gibi diğer kuruyan cilt rahatsızlıklarını yatıştırmaya yardımcı olabilir: Jojoba yağı iyileştirici özelliklere sahiptir. Pullanma, kaşıntı ve ilgili semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Doktora danışmak kaydıyla benzeri hastalıklarda destek sağlayabilir.
 10. Güneş yanıklarını yatıştırmaya yardımcı olabilir: Jojoba yağı, bazı doğal güneş koruyucu ürünlerinde kullanılan bir bileşendir. E vitamini kazandırır ve güneş yanığı semptomlarını yatıştırmak için destek sağlar.
 11. Akne tedavisine yardımcı olabilir: Jojoba yağının aknelere karşı da faydalı olabileceği düşünülmektedir. 
 12. Kırışıklık görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir: Jojoba yağının doğrudan kırışıklıkları, çizgileri tedavi ettiğine dair bir araştırma yok. Ancak yaşlanma belirtilerini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.
 13. Yara izlerinin görünümünü en aza indirmeye yardımcı olabilir: E vitamini yara izlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır?

 1. Jojoba yağı doğrudan cilde uygulanabilir. Ancak bu konuda öncelikle bir uzmana danışmak gerekir. Çünkü her bünye farklıdır ve alerjik reaksiyon verebilir. Jojoba yağını kullanmadan önce alerjiniz olmadığından emin olmak için bir yama testi de yapılabilir. Healthline yama testi için şunu öneriyor:

1. Kolunuzun iç kısmına üç veya dört damla jojoba yağı sürün.

2. Bölgeyi bir bandajla örtün ve 24 saat bekleyin.

3. Bandajı çıkarın ve altındaki cildi kontrol edin. Kurdeşen, kızarıklık veya tahriş belirtisi yoksa alerjiniz yoktur.

 1. Jojoba yağını kullanma şekliniz, istediğiniz sonuca bağlıdır. Kuru, çatlamış dudakları yatıştırmak için dudak kremi olarak kullanabilir veya yaşlanmayı önleyici serum olarak yatmadan önce yüzünüze uygulayabilirsiniz.
 2. Jojoba yağı göz çevresinde de kullanılabilir.
 3. Temizleyici, nemlendirici veya leke tedavisi olarak kullanılabilir. Döküntü veya başka bir alerjik tepki geliştirirseniz, kullanmayı bırakın.

Jojoba Yağının Zararları Nelerdir?

Jojoba yağının alerjik reaksiyona neden olabilir. Benzeri örneklerde semptomlar kurdeşen ve kaşıntıyı işaret ediyordu. Bu yan etkilerden kaçınmak için bir uzman kontrolünde kullanmak en faydalısıdır.


Şunlara da göz atın;

 1. Ardıç yağının faydaları nelerdir?
 2. Nane yağı neye iyi gelir?
 3. Yılan yağı ne işe yarar?
 4. Avokado yağı nasıl kullanılır?
 5. Çay ağacı yağının faydaları nelerdir?

Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo