Stresli Kişiler Nasıl Beslenmeli?

Hangi besinler stresi azaltır? Stresliyken ne yemek gerekir? Beslenme Danışmanı Yasemin Özen İpek, stresliyken yemeniz gereken besinleri anlattı. İşte, stresliyken mutlaka yemeniz gereken besinler:
Stresli Kişiler Nasıl Beslenmeli?
13 Mart 2023, 11:11

Stres, vücutta fiziksel, biyolojik ve bilişsel reaksiyonların gelişimini tetikleyen bir durumdur. Günümüzde nefes almak kadar sıradanlaşan stres, hayatımızın kalitesini düşürebilir. Stresle başa çıkmak için spor yapmalı, düzenli kitap okumalı ve meditasyon yapmalıyız. Kendinize vakit ayırarak stresten uzaklaşabilirsiniz. Kendiniz için vakit ayırmadığınız sürece hayatınızı erteleyerek yarım bırakmış ve bu süreçleri de yapamayacak hale gelmiş olacaksınız. 

Günümüzde stres, beslenme sorunları, mide ve bağırsak hastalıklarını da beraberinde getirdi. Stresliyken yemeğe odaklanamamak, beynin doyma yeteneğini kaybetmesine neden olabilir ve bu durumda sürekli yeme ihtiyacı ortaya çıkar. Öyleyse bir yerden başlamak ve bedeni şifalandırmak gerekir ki yaşam kalitesini arttırmak, bedenin ilacı olup kalan hayatının en iyi versiyonunu yaşamak önceliğimiz olsun.

stres ve yemek

Stresli Kişiler Nasıl Beslenmeli?

Strese girdiğinizde kendinizi zararlı besinlerle mutlu ettiğinizi düşünürseniz; Bir süre geçtikten sonra bu besinlerin yan etkilerini bedeninizde göreceksiniz , mideniz ağrıyacak , kilo artışınız olacak , cilt problemleriniz artacak, bağırsak floranız bozulacak. Stresi azaltan besinler ise mutluluk hormonunu artıracak ve kaygıdan uzaklaşmanızı sağlayacaktır. Ancak bunun için stresli ortamdan uzaklaşmak, yürüyüş yapmak ve derin nefesler almak da mutlaka yapılması gereken hareketlerdir. 

 Not; Aşağıda belirttiğim besinler, tanı konulmuş rahatsızlığı olmayan ve bu besinlerle etkileşen ilaç kullanmayanlar içindir.

portakal

Stresi Azaltan Besinler

 1. Muz: İçeriğindeki potasyum sayesinde muz, stresi bedenden uzaklaştırır. Stresliyken, 1 adet muz tüketilmesi önerilir.
 2. Portakal, mandalina, greyfurt: C vitamini deposu olan narenciyeler, stres ve kaygıdan uzaklaşmanızı sağlar.
 3. Avokado: Antioksidanla dolu olan avokado, bedendeki stresi uzaklaştırır. Limon, sarımsak ve tuz ekleyip ezerek tüketebilirsiniz.

bitter çikolata

 1. Bitter çikolata: Mutluluk hormonunu artıran bitter çikolatayı, 2 kare olacak şekilde yiyebilirsiniz.
 2. Tarçınlı süt: Bedeni sakinleştirir, kan şekeri seviyesini dengeler ve stresi uzaklaştırır.

kuru üzüm

 1. Kuru üzüm: Mutluluk hormonunu yükseltir. B vitaminleri bakımından zengindir. 1 avuç tüketilmesi yeterlidir.
 2. Yaban mersini: Düşük kalorili yaban mersini, yüksek antioksidan içeriğiyle bedeninizi rahatlatır.

Yazar:

Beslenme Danışmanı Yasemin Özen İpek

Şunlara da göz atın;

 1. Stres belirtileri nelerdir?
 2. Stresliyken yemek atakları nasıl önlenir?
 3. Stres hangi hastalıklara neden olur?
 4. Deprem stresi hamileliği etkiler mi?
 5. Stresin dişlere etkisi nedir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo