Doğal Yöntemlerle Mutfak Tezgahı Nasıl Temizlenir?

Mermer mutfak tezgahı ne ile temizlenir? Mutfak tezgahını temizlerken hangi malzemeler kullanılır? İşte, mutfak tezgahını temizlerken uygulayabileceğiniz 7 farklı yöntem:
Doğal Yöntemlerle Mutfak Tezgahı Nasıl Temizlenir?
29 Kasım 2023, 14:22

Mutfak tezgahı, genişliği ve sağlamlığı ile mutfağın en önemli eşyaları arasında yer alır. Ancak yemek hazırlarken kirlenen, çay lekeleri ile yıpranan bu tezgahlar, bazı pratik yöntemlerle kısa sürede temizlenebilir. Özellikle mutfak tezgahınız eskiyse, aşağıdaki yöntemleri deneyerek pırıl pırıl olmasını sağlayabilirsiniz. İşte, mutfak tezgahını temizlemek için 7 pratik yöntem:


 1. Karbonat

Tezgahın üzerini tamamen boşaltın. Ilık nemli bezle, tezgahı silin. Bir kabın içerisine 2 paket karbonat dökün ve üzerine su ekleyerek karıştırın. Karışımı tezgaha dökün ve bezle ovalayarak silin. 10 dakika bekledikten sonra ıslak ve temiz bir bezle tezgahın üzerini tekrar silin. Mutfak tezgahı su lekelerinden arınacaktır.


 1. Sirke ve Limon

Bir fincan beyaz sirkeyi, birkaç damla limonla karıştırın. Temiz bezi karışıma batırın ve mutfak tezgahını güzelce silin. Sirke tezgahı temizlerken, limon suyu da ferah kokmasını sağlayacaktır. Ancak bu yöntem granit ve mermer tezgahlar için uygun değildir. 


 1. Oksijenli Su

Oksijenli suyu, sprey şişesine alın ve tezgahın üzerine püskürtün. 10 dakika bekledikten sonra, ılık nemli bir bezle tezgahı ovalayın.

 1. Mısır Nişastası

Tezgahı nemli bezle silin. Lekeli bölgelerin üzerine mısır nişastası dökerek 15 dakika bekletin. Ardından sıcak suya batırılmış bezle, tezgahın her yerini ovalayın ve kurutun. Yağ lekeleri kısa sürede çıkacaktır.


 1. Tuz ve Limon

Tezgahın üzerine tuz serpin ve limonun yarısı ile tezgahı silmeye çalışın. Ancak bu yöntem sadece açık renkli tezgahlar için kullanılmalıdır. Koyu renkli tezgahlarda, granit ve mermer tezgahlarda, rengin açılmasına sebep olabilir. 


 1. Sıvı Sabun

Tezgahın üzerine sıvı sabun dökün ve bulaşık süngeri ile ovalayın. Ardından temiz bir bezle köpüren tezgahı temizleyin.


 1. Bulaşık Parlatıcısı

Bulaşık parlatıcısını, bulaşık süngerinin yumuşak kısmına dökün ve tezgahı güzelce silin. Ardından tezgahı ıslak bir bezle silin ve parlatıcıdan arındırın.


Şunlara da göz atın;

 1. Mikrodalga fırın nasıl çalışır?
 2. Fırın nasıl temizlenir?
 3. Güveç nasıl temizlenir?
 4. Aspiratör filtresi nasıl temizlenir?


Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo