Cam Ocak Nasıl Temizlenir?

Ocaklar farklı versiyonları ile mutfakların vazgeçilmez parçasıdır. Kirlendiğinde oldukça kötü gözükebilir. Sizler için cam ocak nasıl temizlenir anlattık. İşte, cam ocak nasıl temizlenir:
Cam Ocak Nasıl Temizlenir?
07 Ekim 2022, 15:46

Cam ocaklar, elektrikli ocakları veya indüksiyonlu pişirme cihazlarını tercih eden herkes için farklı şekildedir. Cam ocaklar oldukça şık görünüme sahiptirler. Yemek yaparken yağ, film, yanmış tortularla kaplandığında mutfağınızda kötü bir görüntüye sahip olabilir. Sizler için cam ocak nasıl temizlenir anlattık. İşte, cam ocak nasıl temizlenir:


Cam Ocaktaki Günlük Kirler Nasıl Temizlenir?

 1. Cam ocaklarınızı kirlendiği gibi günlük olarak temizlemek en iyi çözümdür. Zorlukla görebileceğiniz hafif sıçramalar bile zamanla birikir ve çıkarılması daha zor hale gelir. Bu nedenle, temiz göründüğünü düşünseniz bile her kullanımdan sonra silmeniz önemlidir.
 2. Nemli bir sünger veya bezle meydana gelen dökülmeleri ve sıçrayanları hemen silin. Yüzey temiz görünse bile, görünmez yağ tabakaları biriktiğinde ve üzerinizde yandığında, elinizde daha da büyük bir iş kalır.
 3. Yağ çözücü bir sprey kullanabilirsiniz. Amonyak kutulu normal çok amaçlı ve cam temizleyiciler gibi puslu çizgiler bırakmazlar ve mendillerin kullanımı çok uygundur. Kullanışlı bir ocak temizleyiciniz yoksa, tam güçlü beyaz sirke spreyi kullanın. Yağları keser ve iz bırakmadan temizler.
 4. Camı yumuşak bir bez veya kağıt havluyla durulayın ve parlatın.

Cam Ocaktaki Ağır Tortular Nasıl Temizlenir?

 1. Yoğun bir hafta olduysa ve ocak üstü döküntüler önünüze geldiyse, daha yoğun bir temizleyici krem kullanabilirsiniz.
 2. Dairesel bir hareketle çalışan aşındırıcı olmayan bir ovma pedi ile soğuk bir yüzeye ocak üstü krem veya macun sürün.
 3. Yüzeyi iyice durulayın ve kurulayın. Herhangi bir temizlik ürünü kalıntısını tamamen çıkarmak çok önemlidir, aksi takdirde o da pişebilir ve yanabilir ve daha da kötüsü, özellikle indüksiyon olmak üzere ocağınızın performansını etkileyebilir.
 4. Bir tutam kabartma tozu veya aşındırıcı olmayan bir temizleyici serpin ve yapışan maddeleri çıkarmak için nemli bir bezle ovalayın, ardından durulayın ve kurulayın.

Cam Ocaktan Yanmış Lekeler Nasıl Çıkar?

 1. Cam ocağınız daha iyi günler görmüşse ve zaten yanmış kirle kaplıysa ve renk bozulmasını gidermek için daha yoğun bir temizleme prosedürü uygulamanız gerekir.
 2. Kalıntıyı yumuşatmak için camın üzerine sıcak, nemli bir havlu koyun.
 3. Bir kazıyıcı ile nazikçe o ağır lekeleri kazıyın.
 4. Kalıntıların ne kadar piştiğine bağlı olarak, sıcak havlu/tıraş bıçağı adımını birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir.
 5. Tüm üst kısmı temizleyicinizle temizleyin; sonra iyice durulayın ve kurulayın


Şunlara da göz atın;

 1. Cam ocak nasıl temizlenir?
 2. Aluminyum yüzeyler nasıl temizlenir?
 3. Bıçak nasıl temizlenir?
 4. Mutfak dolapları nasıl temizlenir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo