Temizlik Bezi Nasıl Temizlenir: Mutfak Bezini Temizlemek İçin 6 Yöntem

El bezi nasıl temizlenir? Mutfak bezini temizlemek için ne yapmak gerekir? İşte, el bezi ve mutfak bezini temizlerken kullanabileceğiniz 6 farklı yöntem:
Temizlik Bezi Nasıl Temizlenir: Mutfak Bezini Temizlemek İçin 6 Yöntem
05 Haziran 2023, 10:51

Mutfakta veya temizlikte kullandığınız bezler temiz değilse, nereyi silerseniz silin bu kirler tüm yüzeylere bulaşacaktır. Bu yüzden temizlik bezlerini hijyenik tutmak, diğer temizlik adımları kadar önemlidir. İster mikrofiber bez kullanın, ister temizlikte kullanılan sarı bezleri tercih edin, bu bezleri düzenli olarak sterilize etmeniz gerekir. 

Temizlik Bezi Nasıl Temizlenir?

 1. Kaynatma

Mutfak bezlerini hijyenik bir şekilde temizlemek için, onları kaynatmanız gerekir. Bunun için kaynattığınız suyu temizlik kovasına döküp bezleri kıvanın içine atmanız yeterlidir. Daha sonra çamaşır makinesinin yüksek ısısında da yıkayabilirsiniz. Ancak kaynar su ile temas etmemeye ve bezleri yeterince soğumadan sudan çıkarmamaya dikkat edin.

 1. Çamaşır Suyu

Özellikle kötü kokular gelen bezleri temizlemek için, çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Bunun için bir kovaya su ve bir ölçek çamaşır suyu ekleyin. Ardından bezi batırıp çıkartın ve elinizle ovalayın. Çamaşır suyuna buladığınız bezi, makinede yıkayabilirsiniz. Ancak bezi yıkarken makinede başka çamaşırlar olmamasına dikkat edin.

 1. Dezenfektan

Bezi dezenfekte etmek için özel olarak üretilen deterjanlar da, işinizi görecektir. Bunun için makinenin içine dezenfektan ekleyerek 10 dakika bekletebilir, sonrasında durulama moduyla bezinizi yıkayabilirsiniz.

temizlik bezi

 1. Rendelenmiş Beyaz Sabun

Beyaz sabunu rendeleyin ve sıcak su dolu bir kovaya ekleyin. Bezleri de bu suyun içine alarak su ılıyana kadar bekleyin. Ardından su elinizin dayanabileceği sıcaklığa ulaşınca, bezleri çitileyin ve soğuk suyla durulayın.

 1. Sirke

Sıcak suyun içerisine sirke ekleyin ve el bezlerini suya bastırın. Yarım saat bu şekilde beklettikten sonra, bezleri çıkarıp suyla durulayın ve sıkarak asın.

 1. Ütü

Isı, bakteri ve virüsleri öldürür ve bezleri dezenfekte etmenizi sağlar. Islak bezlerinizi kurutmadan kullanmayın. Kurutmak için ütü veya kurutma makinesinden yardım alabilirsiniz.

sarı bez

Mutfak bezlerinin yanı sıra bulaşık süngerini de düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Bunun için süngeri, bulaşık makinesinin üst rafına koyabilirsiniz. Bu sayede yüksek ısıyla süngerdeki bakteri ve mikroplar kısa sürede ölecektir. Ayrıca süngeri birkaç damla çamaşır suyu damlatılmış su dolu bir kovada da bekletebilirsiniz. Daha sonra bol suyla durulamayı unutmayın.

Mikrofiber bezleri, ılık veya soğuk suyun içinde, elinizle çitileyerek temizleyebilirsiniz. Hangi yöntemi uygularsanız uygulayın, bezin kurutulmasına çok dikkat edin. Ayrıca sıcak suyla yıkadığınız bezi katlamak yerine, asarak kurutmayı da tercih edebilirsiniz.

Şunlara da göz atın;

 1. Roll-on lekesi nasıl çıkar?
 2. Çikolata lekesi nasıl çıkar?
 3. Fondöten lekesi nasıl çıkar?
 4. Ayakkabıdaki çamur lekesi nasıl çıkar?
 5. Yapay çiçekler nasıl temizlenir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo