Michelin Yıldızı İstanbul'a Geliyor

Dünyanın en prestijli restoran değerlendirme sistemlerinden biri olan Michelin Rehberi'nin 38'inci sırasında İstanbul yer aldı.
Michelin Yıldızı İstanbul'a Geliyor
12 Ekim 2022, 15:05

İstanbul'un Michelin Rehberi yetkilileri tarafından gastronomisi ön plana çıkarılan 38'inci uluslararası destinasyon olduğu, Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle açıklandı. Törende Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Michelin Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec ile konuklar bir araya geldi.
Gastrocity'ler Arasındaki Önemi Artacak

Açılışta konuşan Bakan Mehmet Nuri Ersoy açıklamasında, 'İstanbul, geçmişi 1900’lü yıllara uzanan, dünyanın en üst yeme-içme standartlarına sahip restoranlarını bünyesinde barındıran Michelin Guide’a yani Michelin Rehberi’ne katılmış bulunuyor. Michelin Rehberi’nin İstanbul yeme-içme sektörüne gösterdiği bu ilgi, Türkiye’nin Gastronomi turizminde de ön sıralarda olduğunun göstergesidir. Michelin Rehberi özgünlüğü, çeşitliliği, sürdürülebilirliği ve yaratıcılığıyla ön plana çıkan işletmelerimizi yepyeni bir perspektifle global sahneye taşıyacak. İstanbul’un ardından, kendine özgü mutfağı ve özgün işletmeleriyle İzmir, Bodrum ve Çeşme’nin de Michelin Rehberi içerisine alınacağına yürekten inanıyorum. Yeme-içme sektörümüz, Michelin Rehberi’nden aldığı bu destekle şüphesiz global gastronomi turizmi hareketliliğinden hak ettiği payı alacak ve İstanbul marka değerini sağlamlaştırarak, dünya gastrocity'leri arasında önemini artıracaktır.' ifadelerini kullandı.
'İstanbul Mutfağına Hayran Kaldık'

Michelin Rehberi Uluslararası Direktöri Gwendal Poullennec ise konuşmasında ''Benzersiz bir yemek karakterini şekillendiren kadim gelenekler ile genç, açık fikirli ve yaratıcı yetenekten beslenen İstanbul mutfağı ekibimizi hayranlık içinde bıraktı.'' dedi.


'Michelin yıldızı nedir?' yazımıza da göz atın.

Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo