Libidoyu Artıran 7 Süper Besin

Libidoyu ne arttırır? Libidoyu artıran besinler nelerdir? İşte, cinsel isteği ve libidoyu artırmak için tüketebileceğiniz 7 süper besin:
Libidoyu Artıran 7 Süper Besin
14 Ocak 2022, 16:19

Libido, insan davranışlarının temelini oluşturan cinsel iç güdüdür. Afrodizyak ise cinsel içgüdüyü uyandıran, performansı artıran yiyecek ve ilaçlara denir. Libidoyu artırmak için birçok farklı ilaç olsa da, çoğu kişi doğal alternatifleri tercih etmektedir. Bu yazımızda libidonuzu artırabilecek bilimsel destekli besinlere ulaşabilirsiniz.

Libidoyu Artıran Besinler Nelerdir?

 1. Maca


Maca, çeşitli sağlık yararları olan tatlı bir kök sebzedir. Güney Amerika'da insanlar onu doğurganlığı artırmak için yaygın olarak kullanırlar ve takma adı "Peru Viagrası"dır. Esas olarak orta Peru dağlarında yetişir ve brokoli, karnabahar,  lahana gibi turpgiller sebzelerle ilgilidir. Hayvan çalışmaları, maca tükettikten sonra kemirgenlerde libido ve erektil fonksiyonda artışlar buldu. Diğer dört çalışma, insanlarda da libidoyu artırabileceğini öne sürüyor.

 1. Tribulus


Tribulus terrestris, kuru iklimlerde yetişen yıllık bir bitkidir. Takviye üreticileri genellikle libidoyu artırabileceğini iddia ediyor. Çalışmalar, bazı hayvanlarda testosteron seviyelerini yükseltebileceğini öne sürdü, ancak bilim, insanlarda testosteron seviyelerini veya doğurganlığı artırabileceğini kanıtlamadı.

 1. Gingko Biloba


Ginkgo biloba, en eski ağaç türlerinden biri olan Ginkgo biloba ağacından elde edilen bitkisel bir takviyedir. Geleneksel Çin tıbbı, depresyon ve zayıf cinsel işlev de dahil olmak üzere birçok rahatsızlığı tedavi etmek için kullanır. Ginkgo biloba'nın kan damarlarını gevşetmeye ve kan akışını artırmaya yardımcı olarak afrodizyak görevi gördüğü söylenir.

 1. Ginseng


Belirli bir türü olan kırmızı ginseng, düşük libido ve cinsel işlev de dahil olmak üzere kadın ve erkeklerde çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. Birkaç çalışma, kırmızı ginsengin erektil fonksiyonu iyileştirmede plasebodan daha etkili olduğunu gözlemlemiştir.

 1. Çemen Otu


Çemen otu, dünya çapında yetiştirilen yıllık bir bitkidir. Tohumları en çok Güney Asya yemeklerinde kullanılır, ancak aynı zamanda Ayurveda tıbbında iltihap önleyici ve libido artırıcı bir tedavi olarak popülerdir. Ayrıca seks hormonları üzerindeki etkisinden dolayı çemen, hormona duyarlı kanserlerin tedavisini de etkileyebilir.

 1. Antep Fıstığı


Antep fıstığı, besin değeri vardır ve protein, lif ve sağlıklı yağlar bakımından zengindirler. Antep fıstığının kan basıncını düşürmeye yardımcı olmak, kiloyu yönetmek ve kalp hastalığı riskini azaltmak gibi çeşitli sağlık yararları olabilir. Ayrıca libidoyu artırıcı etkileri de vardır.

 1. Safran


Safran, Crocus sativus çiçeğinden elde edilen bir baharattır. Güneybatı Asya'ya özgüdür ve ağırlıkça en pahalı baharatlardan biridir. Bir çalışma, 4 hafta boyunca günde 30 mg safran alan bir grup erkeğin, plasebo verilen erkeklere göre erektil fonksiyonda daha fazla iyileşme yaşadığını gözlemledi.


Şunlara da göz atın;

 1. Cinsel gücü artıran besinler nelerdir?
 2. Östrojen içeren besinler nelerdir?
 3. Strese iyi gelen besinler nelerdir?
 4. Uyku kaçıran besinler nelerdir?
 5. Kasları kuvvetlendiren besinler nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo